Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońGIMP - pomoc (Moderator: be@)Wątek: [ROZ] Jak zdjąć warstwe światła i cieni ze zdjęcia
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: [ROZ] Jak zdjąć warstwe światła i cieni ze zdjęcia  (Przeczytany 3703 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Pimp
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 2
Galeria Użytkownika

Pimp


Zobacz profil
« : 22.08.2016, 16:25:41 »

Witam
Efekt który chcę uzyskać to zachowanie światła i cienia i gamy półcieni z oryginalnego zdjęcia po zmianie koloru.
Fotografią jest mebel stojący w pokoju, pada na niego naturalne światło w więc mebel w jednym miejscu lśni bardziej w innym mniej a jeszcze w innym pada na niego cień. Zmieniłem kolor mebla wypełniając go stworzonym przez siebie deseniem (pattern) w efekcie mebel jest spłaszczony, wygląda nienaturalnie. Czy jest taka możliwość aby zdjąć warstwę cieni świateł i półcienie z oryginalnego zdjęcia aby później nałożyć ją na zdjęcie ze zmienionym kolorem mebla tak aby ta warstwa(cieni, półcienie) była częściowo przezroczysta i nie zmieniła koloru wypełnienia? Proszę o jakąś wskazówkę.
« Ostatnia zmiana: 14.09.2016, 21:05:06 wysłane przez be@ » Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 401
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 22.08.2016, 16:28:42 »

Wystarczy, że skorzystasz z trybów warstw i nałożysz deseń np. w trybie Pokrywanie. Najlepiej przetestować kilka różnych trybów.
Zapisane
Pimp
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 2
Galeria Użytkownika

Pimp


Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 23.08.2016, 10:58:38 »

Dziękuję za błyskawiczną odpowiedz. Efekt, który chciałbym uzyskać to całkowita zamiana koloru mebla na własny deseń z zachowaniem naturalnych cieni i błysków światła(z oryginału) natomiast uzyskałem efekt nałożenia się oryginalnego koloru plus mojego patterna. Czy da się z oryginalnego mebla usunąć jego kolor a pozostawić tylko warstwę która reprezentuje światło i cień aby taki oczyszczony z koloru mebel wypełnić własnym deseniem?
Zapisane
Hasia
Moderator globalny

Reputacja: 39 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.10
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1 495
Galeria Użytkownika


Czasami nie jestem sobą


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #3 : 23.08.2016, 12:21:27 »

Muszę cię zmartwić, jeśli to tylko zdjęcie to nie ma czegoś takiego. W 2d aby były warstwy, to ktoś musi je wcześniej przygotować i oczywiście zapisać w pliku zachowującym owe warstwy. Jeśli chodzi o zwykłe pliki graficzne jak jpg czy png to w ogóle nie ma takiej możliwości, to płaski obraz, nic się pod tymi pikselami z teksturą nie ukrywa. Nie da się zdjąć tych pikseli zachowując modelowanie przedmiotu.
W grafice 3d jeśli dysponujesz modelem, to tak, możesz sobie nakładać tekstury z zachowaniem światła itp. Ale i tak ktoś wcześniej musiał przygotować taki surowy model przedmiotu. 

Z meblem na swoim zdjęciu możesz sobie oczywiście samemu pokombinować, rozetrzeć, zamalować, pokryć gradientem itp, tak aby przypominał czarno-biały model 3d. ale automatycznie tego nie zrobisz. Rozwiązaniem może być nałożenie świateł i cieni za pomocą warstw w odpowiednim trybie i manipulowanie poziomem krycia, na ten płaski mebel, który otrzymałeś na początku.
Zapisane

be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 401
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 23.08.2016, 18:36:21 »

Możesz zmienić kolor i odcień mebla zachowując światłocień, możesz także nałożyć deseń, o ile faktura mebla jest gładka i bez wzorów. Jeśli faktura mebla jest gładka, ale posiada jakiś wzór typu słoje drewna itp., to w niektórych przypadkach można go usunąć zachowując światłocień, np. za pomocą rozmycia albo posługując się filtrem Wavelet decompose. Uzyskasz w ten sposób jednolity mebel ze światłem i cieniem, więc będziesz mógł nałożyć na niego własny kolor i deseń. Nie zawsze jednak usuwanie oryginalnego desenia jest możliwe czy opłacalne, bo może być bardzo uciążliwe i czasochłonne.
Zapisane
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońGIMP - pomoc (Moderator: be@)Wątek: [ROZ] Jak zdjąć warstwe światła i cieni ze zdjęcia
Skocz do: