Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: 1 2 3 [Wszystkie]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: Obsługa CMYK - SEPARATE +  (Przeczytany 61126 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
@Cakper
Administrator

Reputacja: 36 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6 + GAP
JID: cakper@jabber.org
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 1 046
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« : 19.08.2007, 16:36:00 »

No to tak Uśmiech
po małych problemach udało mi się zmusić plug-in separate+ do pracy

Efekty są wg mnie bardzo dobre Uśmiech przez zastosowanie odpowiednich opcji podczas konwersji sRGB->CMYK można uzyskać plik prawie identyczny kolorystycznie ze źródłowym. Jedynym mankamentem może być to, że niektóre obrazy po konwersji mają minimalnie żywsze kolory(jednak jest to do zauważenia jedynie przy szybkim przełączaniu widoczności warstw, przy dwóch osobnych grafikach jest to praktycznie nie do rozróżnienia).

Wg mnie daje to nadzieję na szersze zastosowanie w profesjonalnych projektach Uśmiech

Zapraszam do dyskusji i wymiany doświadczeń Mrugnięcie
Zapisane
Zdk
Nowicjusz

Reputacja: 2 Offline Offline

Wiadomości: 1
Galeria Użytkownika

Zdk


Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 24.01.2008, 17:05:50 »

Kurcze nie mogę dojść jak to działa, może źle coś robie.

Proszę, podeślijcie wskazówki jak uruchomić to "ustrojstwo",

tak czy inaczej pokombinuję jeszcze ...

pozdraiwam
Zapisane
@Cakper
Administrator

Reputacja: 36 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6 + GAP
JID: cakper@jabber.org
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 1 046
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #2 : 24.01.2008, 17:25:35 »

hm u mnie po kompilacji i wrzuceniu do ~/.gimp-2.4/plugins działa bezproblemowo - wszystko jest w menu Obraz Mrugnięcie
Musiałem jednak wcześniej ściągnąć profile kolorów ze strony adobe

i to tyle Uśmiech
Zapisane
biazol
Gość
« Odpowiedz #3 : 16.02.2008, 02:40:42 »

Pobrałem profile ICC z Adobe, które wrzuciłem do katalogu
C:/Program files/Common files/Adobe/Color/Profiles.

Pobrałem też plug-in Separate+, rozpakowałem go. Gdzie go wrzucić? Mam wersję GIMP 2.4.1.

do C:/Program files/GIMP/i-co-dalej
czy może do C:/users/moj-profil/.gimp/plug-ins

Muszę się przyznać, że nie radzę sobie z tym i potrzebuję pomocy kogoś, kto już to przeszedł.
Dzięki.

Aha, w Plik -> Ustawienia/Preferencje -> Zarządzanie kolorami -> Profil CMYK mogę wybrać profile Adobe, ale potem w Obrazek -> Tryb i tak jest do wyboru tylko RGB i skala szarości.
« Ostatnia zmiana: 16.02.2008, 02:57:53 wysłane przez biazol » Zapisane
j1rka
Użytkownik

Reputacja: 2 Offline Offline

GIMP: 2.4 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 15
Galeria Użytkownika

j1rka


Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 17.02.2008, 14:50:04 »

mám dotaz stahnul jsem separate+ od tuď http://registry.gimp.org/node/471  když soubor rozbalim objeví se mi plno souboru a ruzne složky kde je taky plno souboru nevím kam co umístit mužete poradit? Płacz
P.S.: Nevím co se teď tady řešilo nepodařilo se mi to přeložit takže pokud se jednalo o toto tak se omlouvám. Smutny
Zapisane

wojTrek
Użytkownik

Reputacja: 2 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.4
JID: wojtrek@jabber.org
Licencja: Copyright
Wiadomości: 20
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #5 : 04.03.2008, 18:13:24 »

A ja tak prosto z mostu; po co to?
I próba odpowiedzi; po to,żeby nikt się już nie śmiał, że Gimp jest gorszy od Photoshopa! Żeby zdjęcia były ładne (nadal) po obróbce!
?
Bo jak trafiłem z odpowiedziami to instaluję czemprędzej.
Zapisane


Brak obrazków...
Padł mi serwer, reanimacja w toku. Pomyślności życzcie!
Ravicious
√ ι ק

Reputacja: 11 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: CC-BY-SA
Wiadomości: 792
Galeria Użytkownika


Yep, that's right


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #6 : 04.03.2008, 18:56:07 »

Większość drukarni przyjmuje zamówienia, ale pracę musisz mieć w CMYK-u. Sam się o tym wczoraj dowiedziałem Mrugnięcie Zresztą widziałem też proces drukowania magazynu CD-Action - tam właśnie używa się tych czterech kolorów.
Zapisane

wojTrek
Użytkownik

Reputacja: 2 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.4
JID: wojtrek@jabber.org
Licencja: Copyright
Wiadomości: 20
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #7 : 04.03.2008, 20:07:34 »

To wiem, sam miałem z drukarnią do czynienia. Ale chodzi mi o to,czy ten dodatek pozwala na pracę w CMYK'u od początku do końca, czy tylko zapisuje pracę w CMYK'u. Przepraszam za niefachowe słownictwo.

Wiele zdjęć "obrabiam" Gimpem. Za każdym razem, niestety, na monitorach LCD. Ładuję to potem na klucz USB i idę do miasta. W Drogerie Markt stoi zazwyczaj terminal FUJI, w którym drukuję zdjęcia. No i zazwyczaj nie wychodzi mi to, co widziałem na monitorze. Czy to wina monitora, czy właśnie RGB? Z innych terminali (Kodak i inne) zdjęcia w ogóle nie wychodzą. Znajomi mówią, że się czepiam. Ale ja nie lubię wyrzucać pieniędzy w błoto.
Zapisane


Brak obrazków...
Padł mi serwer, reanimacja w toku. Pomyślności życzcie!
biazol
Gość
« Odpowiedz #8 : 26.03.2008, 23:56:43 »

Udało mi się zainstalować. W menu Obraz mam na samym dole Separate (do wyboru: Duotone, Proof, Save i CMYK). Mogę zrobić separacje. Ale chyba nadal jest coś nie tak. Separuję warstwy, zapisuję. I potem (dla sprawdzenia) otwieram w PS. Mam wszystkie 4 warstwy CMYK (+ background), ale są wyłączone maski warstw, a w Obrazek -> Tryb nadal jest wskazane Kolory RGB.
Czy ktoś wie o co chodzi?
A jeśli chodzi o drukowanie zdjęć na drukarkach domowych i w zakładach fotograficznych, to nie ma sensu zmienianie profilu z RGB na CMYK, ponieważ urządzenie robi tę operację. I jeśli tłumaczy z CMYK na CMYK, to efekty są opłakane. Kolory zupełnie pozmieniane. Dlatego zdjęcia wystarczy zanieść zapisane w wysokiej rozdzielczości (300 dpi), w formacie bez kompresji (ale takim, żeby można było odczytać) np. tif i profilu RGB.
Pozdrawiam

OK. Sam sobie odpowiadam, bo udało mi się rozgryźć SEPARATE+ Uśmiech
Kiedy już zrobimy separacje (i mamy w skalach szarości 4 kanały), to ponownie wchodzimy Obraz -> Separate, ale teraz wybieramy opcję -> Save...
Do zapisania jest dostępny wyłącznie format TIF.
Aż mam ochotę przygotować kilka swoich zdjęć w Photoshopie i w GIMPie, a potem wydrukować w druku cyfrowym, żeby porównać.
« Ostatnia zmiana: 04.06.2008, 16:05:38 wysłane przez Ziomioslaw » Zapisane
jacek880
Nowicjusz

Reputacja: 2 Offline Offline

Wiadomości: 1
Galeria Użytkownika

jacek880


Zobacz profil
« Odpowiedz #9 : 04.06.2008, 11:01:29 »

A co myślicie o tym programiku
Converter *.tif  do  *.tif w CMYK-u

http://www.smokingun.co.uk/sg/freestuff.htm

ten na samym dole rgb2cmyk
Zapisane
biazol
Gość
« Odpowiedz #10 : 08.06.2008, 04:05:08 »

A co myślicie o tym programiku
Converter *.tif  do  *.tif w CMYK-u

http://www.smokingun.co.uk/sg/freestuff.htm

ten na samym dole rgb2cmyk

To program dla Xary, a my tutaj używamy GIMPa i/lub Inkscape'a, więc może to potrwać zanim doczekasz się odpowiedzi lub możesz jej wcale nie uzyskać.
Poza tym, o ile dobrze zrozumiałem ten tekst:
[[Xara Xtreme Pro offers the ability to produce CMYK color separations. This includes on-screen preview of CMYK and spot color plates, PANTONE® color support, spot colors, on-screen printer gamut preview and a lot more. Xtreme is now able to produce professional CMYK print results either via PDF/X support or via direct four color and spot-color separation via the print dialog.]] źródło: http://www.xara.com/us/products/xtreme/features/
to Xara obsługuje natywnie CMYK-a, więc niepotrzebny jest jest RGB2CMYK.
Ale oczywiście może jestem w błędzie. Nie używam.
Mam nadzieję, że ten post chociaż trochę pomógł Uśmiech
Zapisane
Gacko
Emeryt

Reputacja: 4 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 635
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #11 : 17.07.2008, 15:44:27 »

Nie wiem jak u Was, ale u mnie kolory CMYK znalazłem na palecie barw pod ikonką drukarki. Nie jestem pewien czy to jest właśnie to, ofc. porszę mnie poprawić Uśmiech 2

Edit: Bo nijak nie mogę znaleźć w Obraz'ach. A wersja -> GIMP 2.4.6 + GTK+ 2.12.8 - stabilne
Zapisane
edytawood
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 1.*
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1
Galeria Użytkownika

edytawood


Zobacz profil
« Odpowiedz #12 : 10.08.2008, 12:20:46 »

Mam problem z zainstalowaniem Separate+.
Pojawia się komunikat, że nie może zainstalować, bo brakuje mu jakiegoś elementu - np. libpango-1.0-0.dll albo libdk_win32-2.0-0.dll itd. - kiedy ściągam z sieci poszczególne pliki, pojawia się komunikat, że znowu czegoś tam brakuje i tak w nieskończoność. Wymiękłam przy komunikacie "Nie znaleziono punktu wejścia procedury gimp_get_color_configuration w bibliotece libgimp-2.0.0.dll". Nie znam się na informatyce i nawet nie wiem, co to znaczy i co z tym zrobić.
Czy Wam też się pojawiały takie komunikaty podczas instalacji i jak przez to przebrnąć?
Dzięki za pomoc!
Zapisane
kordix
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

GIMP: 2.6
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 35
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #13 : 17.08.2008, 22:34:53 »

Może w ogóle zrobić taki poradnik jak to wszystko zainstalować? Bo z tego co widzę to dobry plugin. Jego spopularyzowanie może dobrze usunąć twierdzenie, że gimp jest gorszy od photoshopa (no, bynajmniej że jest dużo gorszy...).

Przydałyby się tylko dobre chęci kogoś oświeconego.
Zapisane

biazol
Gość
« Odpowiedz #14 : 20.08.2008, 02:04:00 »

Ja to zrobiłem tak http://alternatywy.blogspot.com/2008/04/gimp-i-cmyk.html
i u mnie działa. Przynajmniej na ekranie.
Jest tam kilka zrzutów ekranowych. M.in. umiejscowienie Separate+ w programie i wygląd wyciągów barwnych.
« Ostatnia zmiana: 26.08.2008, 17:04:55 wysłane przez biazol » Zapisane
kordix
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

GIMP: 2.6
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 35
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #15 : 25.08.2008, 18:54:03 »

To super. Trzeba spopularyzować ten poradnik.
Tylko:
Cytuj
Pobierz ze strony Adobe profile ICC, rozpakuj je i wrzuć do katalogu (w większości przypadków) C:/Program files/Common files/Adobe/Color/Profiles.
Może jakiś link do tych profili? Bo właściwie nie wiem co to jest...
Zapisane

sela
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.4
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #16 : 25.08.2008, 20:13:49 »

Wszystko ok tylko jak ktoś używa Linux to zaczyna się problemik bo nie mam C:\... tylko troszkę inaczej jakieś pomysły ? Jest do tego jakieś rozwiązanie ?  Płacz
Zapisane
mmiicc
√ ι ק

Reputacja: 14 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: CC-BY-SA
Wiadomości: 1 423
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #17 : 25.08.2008, 21:05:00 »

W Ubuntu powinieneś mieć katalog
Kod:
/usr/share/color/icc
i w nim możesz umieszczać profile kolorów. Kiedy w GIMP-ie wybierzesz "Preferencje", kliknij opcję: "Zarządzanie kolorami"



Potem wybierz "Profil CMYK", "wybór koloru z dysku" i powinieneś mieć widoczny ten właśnie katalog

Zapisane

Śledź gimptools.pl na  lub Identi.ca
kordix
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

GIMP: 2.6
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 35
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #18 : 25.08.2008, 23:03:37 »

Hej a ktoś może da link? To by ułatwiło mnie i innym sprawę.
Zapisane

biazol
Gość
« Odpowiedz #19 : 25.08.2008, 23:40:12 »

Od niedawna moim drugim systemem jest Ubuntu, ale tam jeszcze nie instalowałem Separate+.

Oto profile ICC:
1) dla Linuksów
http://www.adobe.com/support/downloads/iccprofiles/iccprofiles_linux.html
2) dla Windowsów
http://www.adobe.com/support/downloads/iccprofiles/iccprofiles_win.html

Trochę wiedzy:
"Stowarzyszenie International Color Consortium (ICC) zostało założone przez grupę producentów działających w branży poligraficznej i drukarskiej, a jego celem była standaryzacja rozwiązań i narzędzi sterujących mechanizmami zarządzania kolorem. Profile ICC stanowią sposób na opisanie charakterystyki urządzeń takich jak skanery, maszyny drukarskie i drukarki. Konwersja między profilami następuje dopiero w momencie naświetlenia projektu."
[źródło: Claudia McCue, <i>Profesjonalny druk. Przygotowanie materiałów</i>, Helion, 2007].
Wynikałoby z tego, że nie trzeba dostarczać do drukarni w CMYK-u, że wystarczyłby plik w RGB, ponieważ to drukarnia konwertuje przestrzeń kolorów. Niestety, nie jestem wystarczająco doświadczony, aby coś więcej o tym powiedzieć.
Zapisane
kordix
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

GIMP: 2.6
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 35
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #20 : 26.08.2008, 10:16:45 »

Ok, dzięki. Pobrałem te profile i zainstalowałem plugin... ale w menu obraz to "separate" się po prostu nie wyświetla...

Czy ktoś miał podobny problem? Ktoś wie jak go rozwiązać?
Zapisane

mmiicc
√ ι ק

Reputacja: 14 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: CC-BY-SA
Wiadomości: 1 423
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #21 : 07.09.2008, 14:01:55 »

Dla zainteresowanych:

Wyszła nowa wersja Separate+ 0.5.2. i jest po polsku (przetłumaczył Zbigniew Małach).
W załączniku podaję archiwum w którym są źródła do kompilacji oraz binarki dla Windowsa (binarki są w folderze "bin").


 

* separate-0.5.2.zip (188.27 KB - pobrany 545 razy.)
Zapisane

Śledź gimptools.pl na  lub Identi.ca
Zbyma72age
√ ι ק

Reputacja: 85 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
Licencja: Copyright
Wiadomości: 552
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #22 : 20.10.2008, 19:18:01 »

Może w ogóle zrobić taki poradnik jak to wszystko zainstalować? Bo z tego co widzę to dobry plugin. Jego spopularyzowanie może dobrze usunąć twierdzenie, że gimp jest gorszy od photoshopa (no, bynajmniej że jest dużo gorszy...).

Przydałyby się tylko dobre chęci kogoś oświeconego.

Szanowny kolego polecam zajrzeć do działu Tutoriale / Inne a tam jest:
Co nowego w GIMP-ie v 2.4 cz.9 Zarządzanie Kolorami w GIMP-ie oraz Separate+
Opublikowany 30.03.2008r
Przy okazji informuję że można ściągnąć już nowszą wersję pluginu 0.5.3 ze strony http://cue.yellowmagic.info/softwares/separate.html
Od 0.5.2 jest po instalacji już polska wersja językowa.
 
Pozdrawiam
Zapisane
MrMoon
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 5
Galeria Użytkownika

MrMoon


Zobacz profil
« Odpowiedz #23 : 24.12.2008, 09:12:11 »

Cytat: biazol
Wynikałoby z tego, że nie trzeba dostarczać do drukarni w CMYK-u, że wystarczyłby plik w RGB, ponieważ to drukarnia konwertuje przestrzeń kolorów. Niestety, nie jestem wystarczająco doświadczony, aby coś więcej o tym powiedzieć.
Oj teoria jest zawsze piękna Język, a w praktyce to już jest zupełnie inaczej Uśmiech
Jest tyle zależności wpływających na to jak powinien być przygotowany plik do druku.
Są drukarnie i drukarnie, są różne metody druku itd i przede wszystkim są ludzie i to jest najsłabsze ogniwo. W naszych Polskich warunkach to generalnie nie wiadomo na co się trafi Język

Ostatni projekt książka Język, wysłałem zdjęcia w RGB (drukarnia proszę mi wierzyć profesjonalna)i zdjęcia wyszły sztucznie rozjaśnione (to tak dla wyobrażenia, otwórzcie sobie "dobre" zdjęcie w gimpie i kolor-jasność/... i przesuńcie suwak jasności tak do 50). Mam już trochę doświadczenia i wiem że tak wychodzą właśnie zdjęcia w druku gdzie konwersja odbyła się jak już wszystko "na maszynę" szło, bez żadnej kontroli itd.
Tłumaczenie potem było że takie zdjęcia były ech pooofesjonaliści inna sprawa to to że jak odwiedziłem drukarnie to graficy/DTPowcy siedzieli na wypasionych Hyundaiach (czy jak to się tam pisze) za 600zł. Fakt drukarnia książkowa wiec w  to raczej skład a tam to black&white Język na ekranie króluje ale zdjęcia też (tak jak w moim przypadku). Dlatego ja sam wole zrobić separacje do CMYK i mieć nad tym kontrole, oczywiście i tak nie mam gwarancji że wyjdzie ok, ale chociaż jest pewność że nie wyjdzie tak źle jak powyższym przykładzie.
Tak jak powiedziałem najsłabsze ogniwo to człowiek i zależy na kogo trafimy.

Ja współpracuję z czterema drukarniami mała cyfrowa (tutaj idę z pendrivem i proszę mi wierzyć czy to CMYK czy RGB na wydruku różnicy wielkiej nie zobaczymy), offsetowa (plakaty ulotki, katalogi itd - przyjmują i rzucają wszystko jak leci więc tu wole jednak sam przygotować dopięte na ostatni guzik i przydaje się doświadczenie bo wiem co im wychodzi najlepiej a czego unikać i takie podejście mam już od pierwszego etapu projektowania, nawet jak klient mówi może by zrobił taki a taki efekt... odp proszę Pana to ładnie wygląda na ekranie a w druku będzie kiepsko Mrugnięcie, drukarnia gazetowa tutaj to przyjmują tylko dopięte na ostatni guzik Język (tylko PDF i tylko CMYK, i tu też doświadczenie bo specyfika druku gazetowego jest taka że zdjęcia wychodzą ciemniejsze wiec trzeba je "popsuć" na etapie składu, a jak popsuć to już człowiek wie po pierwszym nr oddanym do druku Uśmiech, i drukarnia książkowa, tutaj to w zasadzie wysyłam materiały a sami składają, ale ze zdjęciami jak napisałem trzeba uważać i najlepiej wysłać obrobione.

Mój warsztat pracy to Windows + Scribus + GIMP(separate) + Inkscape + Corel.
Wiem że wygląda to hardcorowo Język ale powiem szczerze taki sobie postawiłem cel, freelancerka na opensource-sie i nie wychodzę na tym źle Mrugnięcie
Separate+ jest genialny jak dla mnie i powiem szczerze nic więcej mi do szczęścia nie potrzeba.
Zapisane
nina_84
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

GIMP: 1.*
Licencja: Copyright
Wiadomości: 6
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #24 : 01.02.2009, 18:39:19 »

witam
potrzebuje pomocy przy instalacji separate
czy to dziala tez pod imp2.6
??
wrzucilam profile (same pliki icc nie w folderach) do C:/Program files/Common files/Adobe/Color/Profiles. jest ich teraz tam sporo
 wtyczki nieudalo mi sie zainstalowac poniewaz po rozpoakowaniu zip'a mm jeden folder a w nim kilka plików i foldery


i cos tu chyba jest nie tak bo jak wkladam to do plug-ins to niemam zadnego separete
co zle robie??


i czy nielpeij poprostu zapisac w tiff i otworzyc w ps i tam zmienic kolor na cmyk czy to przekonwerutuje ?? czy to nie to samo
prosze o pomoc
Zapisane
mmiicc
√ ι ק

Reputacja: 14 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: CC-BY-SA
Wiadomości: 1 423
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #25 : 01.02.2009, 19:51:53 »

W katalogu jest plik README, w którym jest objaśniona instrukcja instalacji. W skrócie:
 W podkatalogu "bin" są pliki: "separate.exe" i "separate_import.exe". Trzeba je skopiować do katalogu:
Kod:
PROGRAMFILES\gimp-2.0\lib\gimp\2.0\plug-ins
lub
Kod:
NAZWA_UŻYTKOWNIKA\.gimp-2.x\plug-ins\

 
Cytuj
i czy nielpeij poprostu zapisac w tiff i otworzyc w ps i tam zmienic kolor na cmyk czy to przekonwerutuje ?? czy to nie to samo

Jeśli masz Photoshopa to można przecież do razu w nim zrobić projekt, a nie bawić się GIMP-em. Chyba, że Ty masz tylko GIMP-a a ktoś inny w PS przygotowuje Ci materiał do druku.

P.S. Staraj się pisać staranniej, bo ciężko się czyta.
Zapisane

Śledź gimptools.pl na  lub Identi.ca
nina_84
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

GIMP: 1.*
Licencja: Copyright
Wiadomości: 6
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #26 : 01.02.2009, 20:18:48 »

przepraszam za sposób pisania czasem rzeczywiscie mi sie zdarza pisac dosc niejasno

okej mam separate i robie tak jak jest to objasnione w pliku readme ale wychodzi mi wsyztsko na szaro - jest o tym jakas wzmianka w tym pliku ale niebardzo to rozumiem czy mogłabym prosic o wyjasnienie co dalej ??

a co do ps to mam  zainstalowany ale dopiero od dzisiaj a plik mam zrobiony w gimpie w rgb czy jesli go otworze w ps i zmienie koloty czy to da ten sam efekt przekonwertowania ??
Zapisane
mmiicc
√ ι ק

Reputacja: 14 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: CC-BY-SA
Wiadomości: 1 423
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #27 : 01.02.2009, 22:20:26 »

Cytuj
a co do ps to mam  zainstalowany ale dopiero od dzisiaj a plik mam zrobiony w gimpie w rgb czy jesli go otworze w ps i zmienie koloty czy to da ten sam efekt przekonwertowania ??
Myślę, że efekt będzie nawet lepszy. 
Zapisane

Śledź gimptools.pl na  lub Identi.ca
biazol
Gość
« Odpowiedz #28 : 09.02.2009, 23:57:34 »

przepraszam za sposób pisania czasem rzeczywiscie mi sie zdarza pisac dosc niejasno

okej mam separate i robie tak jak jest to objasnione w pliku readme ale wychodzi mi wsyztsko na szaro - jest o tym jakas wzmianka w tym pliku ale niebardzo to rozumiem czy mogłabym prosic o wyjasnienie co dalej ??

a co do ps to mam  zainstalowany ale dopiero od dzisiaj a plik mam zrobiony w gimpie w rgb czy jesli go otworze w ps i zmienie koloty czy to da ten sam efekt przekonwertowania ??
Z drugiego akapitu wynika, że obce Tobie są separacje, więc jeśli to nie tajemnica, to powiedz dlaczego chcesz koniecznie mieć obrazek w CMYK-u? (bo może nie musisz).

Konwersja w PS będzie pewniejsza i będziesz mogła zapisać w wielu formatach, a nie tylko w TIFF-ie.

Pojawiły się cztery szare warstwy - to są właśnie separacje. Po naświetleniu ich na płytach (CtP), zamontowaniu na bębnach, zastosowaniu czterech kolorów procesowych (CMYK), otrzymasz kolorowy druk. To tak w telegraficznym skrócie.
Zapisane
Patoxex
Nowicjusz

Reputacja: -1 Offline Offline

Wiadomości: 1
Galeria Użytkownika

Patoxex


Zobacz profil
« Odpowiedz #29 : 30.05.2009, 13:47:42 »

Mógłby ktoś dokładnie ( może tutka dać ) jak zrobić w gimpie 2.6 kolory CMYK.
Tutorial napewno by się wielu ludzią przydał .



Zapisane
Zbyma72age
√ ι ק

Reputacja: 85 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
Licencja: Copyright
Wiadomości: 552
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #30 : 30.05.2009, 14:16:35 »

Mógłby ktoś dokładnie ( może tutka dać ) jak zrobić w gimpie 2.6 kolory CMYK.
Tutorial napewno by się wielu ludzią przydał.
Wystarczy zajrzeć:
http://www.gimpuj.info/index.php/topic,14840.0.html

« Ostatnia zmiana: 03.02.2016, 03:32:52 wysłane przez be@ » Zapisane
donald7000
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 1
Galeria Użytkownika

donald7000


Zobacz profil
« Odpowiedz #31 : 15.06.2009, 22:43:07 »

Siedzę nad tym już chyba 2, może 3 godzinę i za pierona nie mogę otworzyć pliku zapisanego w PS w CMYK.
Separate+ mam zainstalowany, chyba, bo widzę go w zakładce  OBRAZ, ale ja nie chce tworzyć tylko odczytać.
 O co tutaj chodzi :
...If you want to install the localized massage catalog, copy the .gmo file
into the correct folder and rename to "gimp20-separate.mo".

e.g.
> cd separate+-0.5.x\po
> copy ja.gmo "%PROGRAMFILES%\gimp-2.0\share\locale\ja\LC_MESSAGES\gimp20-separate.mo", ale jak nie chcę to chyba nie muszę ?

Zdesperowany ;(

Zapisane
mmiicc
√ ι ק

Reputacja: 14 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: CC-BY-SA
Wiadomości: 1 423
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #32 : 16.06.2009, 12:05:43 »


 O co tutaj chodzi :
...If you want to install the localized massage catalog, copy the .gmo file
into the correct folder and rename to "gimp20-separate.mo".

e.g.
> cd separate+-0.5.x\po
> copy ja.gmo "%PROGRAMFILES%\gimp-2.0\share\locale\ja\LC_MESSAGES\gimp20-separate.mo", ale jak nie chcę to chyba nie muszę ?

Zdesperowany ;(



W uproszczeniu chodzi tu o plik zawierający tłumaczenie (w tym przypadku japońskie). 
Zapisane

Śledź gimptools.pl na  lub Identi.ca
kukuryk
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 1
Galeria Użytkownika

kukuryk


Zobacz profil
« Odpowiedz #33 : 12.08.2009, 23:28:07 »

Drukowanie zdjęć na maszynie (Labie) nie ma sensu bo ta drukuje(naświetla) w trzech kanałach RGB - niektóre maszyny nie są w stanie połknąć i przetworzyć zdjęcia 5Mb - dlatego może w Kodaku nie chcą przejść - zadany profil kolorystyczny, 4 kanały CMYK mogą spowodować że maszyna nie wczyta zdjęćia.
Co do CMYKU konwersja RGB po prostu do CMYK'u nie jest do końca bezpieczna
1. Aby kolory były podobne na monitorze i papierze trzeba wgrać do programu profil barwny maszyny na której będziemy drukować i otworzyć plik graficzny w odpowiedniej przestrzeni kolorystycznej nadać mu ten profil, skalibrować mniej więcej monitor to próbnie wydrukowanej kartki na wynikowym papierze (bądź urzyć dobrego kalibratora z profilem od drukarni)
2. OD POCZĄTKU DO KOŃCA PRACOWAĆ W PALECIE CMYK konwersja RGB do CMYKu z automatu może się okazać zaskakująca.
3. wiele drukarni nie życzy sobie plików z wgranymi profilami barwnymi.
4. Standard drukarni to jest Euroscale coated/uncoated - Photoshop ma ten profil w standardzie.

Separate ściągnąłem wgrałem gdzie było napisane, dociągnąłem pliki 'icc' uruchomiłem Gimpa, zmieniłem i zapisałem.
Photoshop odczytał CMYK'a Uśmiech

Ale moje pytanie apropo druku, czy da się na linuxie(bez użycia emulatora wine) przygotować plik do Postscripta, nadać spady. Próbowałem w inkscape, ale mi nie wyszło.
Zapisane
mmiicc
√ ι ק

Reputacja: 14 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: CC-BY-SA
Wiadomości: 1 423
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #34 : 13.08.2009, 19:39:41 »

Ale moje pytanie apropo druku, czy da się na linuxie(bez użycia emulatora wine) przygotować plik do Postscripta, nadać spady. Próbowałem w inkscape, ale mi nie wyszło.

Wątpię, żeby ktoś na tym forum udzielił Ci odpowiedzi na to pytanie (chciałbym się mylić). Jak pewnie zauważyłeś, większość aktywnych użytkowników to dzieci chwalące się swoimi sygnaturkami (bez urazy sygnaturkowcy Mrugnięcie).

O ile się orientuję, to najbardziej przystosowany do pracy z nastawieniem na drukowanie jest Scribus. Nigdy sam go nie stosowałem, więc ja również nie odpowiem na Twoje pytanie.

Aha, jeśli ktoś zna angielski i jest ciekawy jakie są plany twórców GIMP-a odnośnie wprowadzenia natywnej obsługi CMYK-a, może sobie poczytać: the schmuck cz.1 i cz.2 lub obejrzeć:  GIMP UI: taking some big issues by the horns.
« Ostatnia zmiana: 13.08.2009, 20:08:17 wysłane przez mmiicc » Zapisane

Śledź gimptools.pl na  lub Identi.ca
biazol
Gość
« Odpowiedz #35 : 16.08.2009, 23:17:56 »

Ale moje pytanie apropo druku, czy da się na linuxie(bez użycia emulatora wine) przygotować plik do Postscripta, nadać spady. Próbowałem w inkscape, ale mi nie wyszło.

mmiicc dobrze pisze.
Kilka dni temu zmieniłem Scribusa na najnowszą wersję (1.3.5.1) i jest nieźle (poprzednią miałem z sierpnia 2008).
Możesz nadać spady. Ale jesteś pewien, że chcesz drukować do Postscriptu, a nie do PDF/X-3.
Zapisane
manoa
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 14
Galeria Użytkownika

manoa


Zobacz profil
« Odpowiedz #36 : 10.08.2010, 23:50:45 »

Mam do was ogromną prośbe, musze przygotować grafiki do druku i bawie sie separate ale z mizernym skutkiem, obrazy wychodza jakos dziwnie blade i kolory sa nie podobne do pliku RGB. Mozecie podać link do profili dla Linuksowych pod Ubuntu, krótką instrukcje gdzie je wrzucic i przedewszystkim opis jak ustawic opcje w separate zeby roznice pomiedzy RGB a CMYK nie byly az tak gigantyczne Uśmiech
Zapisane
Hasia
Moderator globalny

Reputacja: 39 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.10
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1 495
Galeria Użytkownika


Czasami nie jestem sobą


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #37 : 11.08.2010, 07:52:03 »

Czy czytałaś wątek, w którym piszesz? Kilka postów wcześniej Zbyma72age podał link do naprawdę świetnego tutoriala. Jak dokładnie go przeczytasz, to wiele więcej zrozumiesz. Jest tam sporo napisane o profilach kolorystycznych. Jeżeli chodzi o link do profili dla Linuksa, to także znajdziesz go kilka postów wcześniej.
Jeśli chcesz możesz przeczytać jeszcze moją wypowiedź w innym wątku:http://www.gimpuj.info/index.php/topic,45492.msg222380.html#msg222380
Zapisane

Strony: 1 2 3 [Wszystkie]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjeDyskusjeGIMPWątek: Obsługa CMYK - SEPARATE +
Skocz do: