Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: [1] 2 3  Wszystkie
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: Obsługa CMYK - SEPARATE +  (Przeczytany 61121 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
@Cakper
Administrator

Reputacja: 36 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6 + GAP
JID: cakper@jabber.org
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 1 046
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« : 19.08.2007, 16:36:00 »

No to tak Uśmiech
po małych problemach udało mi się zmusić plug-in separate+ do pracy

Efekty są wg mnie bardzo dobre Uśmiech przez zastosowanie odpowiednich opcji podczas konwersji sRGB->CMYK można uzyskać plik prawie identyczny kolorystycznie ze źródłowym. Jedynym mankamentem może być to, że niektóre obrazy po konwersji mają minimalnie żywsze kolory(jednak jest to do zauważenia jedynie przy szybkim przełączaniu widoczności warstw, przy dwóch osobnych grafikach jest to praktycznie nie do rozróżnienia).

Wg mnie daje to nadzieję na szersze zastosowanie w profesjonalnych projektach Uśmiech

Zapraszam do dyskusji i wymiany doświadczeń Mrugnięcie
Zapisane
Zdk
Nowicjusz

Reputacja: 2 Offline Offline

Wiadomości: 1
Galeria Użytkownika

Zdk


Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 24.01.2008, 17:05:50 »

Kurcze nie mogę dojść jak to działa, może źle coś robie.

Proszę, podeślijcie wskazówki jak uruchomić to "ustrojstwo",

tak czy inaczej pokombinuję jeszcze ...

pozdraiwam
Zapisane
@Cakper
Administrator

Reputacja: 36 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6 + GAP
JID: cakper@jabber.org
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 1 046
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #2 : 24.01.2008, 17:25:35 »

hm u mnie po kompilacji i wrzuceniu do ~/.gimp-2.4/plugins działa bezproblemowo - wszystko jest w menu Obraz Mrugnięcie
Musiałem jednak wcześniej ściągnąć profile kolorów ze strony adobe

i to tyle Uśmiech
Zapisane
biazol
Gość
« Odpowiedz #3 : 16.02.2008, 02:40:42 »

Pobrałem profile ICC z Adobe, które wrzuciłem do katalogu
C:/Program files/Common files/Adobe/Color/Profiles.

Pobrałem też plug-in Separate+, rozpakowałem go. Gdzie go wrzucić? Mam wersję GIMP 2.4.1.

do C:/Program files/GIMP/i-co-dalej
czy może do C:/users/moj-profil/.gimp/plug-ins

Muszę się przyznać, że nie radzę sobie z tym i potrzebuję pomocy kogoś, kto już to przeszedł.
Dzięki.

Aha, w Plik -> Ustawienia/Preferencje -> Zarządzanie kolorami -> Profil CMYK mogę wybrać profile Adobe, ale potem w Obrazek -> Tryb i tak jest do wyboru tylko RGB i skala szarości.
« Ostatnia zmiana: 16.02.2008, 02:57:53 wysłane przez biazol » Zapisane
j1rka
Użytkownik

Reputacja: 2 Offline Offline

GIMP: 2.4 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 15
Galeria Użytkownika

j1rka


Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 17.02.2008, 14:50:04 »

mám dotaz stahnul jsem separate+ od tuď http://registry.gimp.org/node/471  když soubor rozbalim objeví se mi plno souboru a ruzne složky kde je taky plno souboru nevím kam co umístit mužete poradit? Płacz
P.S.: Nevím co se teď tady řešilo nepodařilo se mi to přeložit takže pokud se jednalo o toto tak se omlouvám. Smutny
Zapisane

wojTrek
Użytkownik

Reputacja: 2 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.4
JID: wojtrek@jabber.org
Licencja: Copyright
Wiadomości: 20
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #5 : 04.03.2008, 18:13:24 »

A ja tak prosto z mostu; po co to?
I próba odpowiedzi; po to,żeby nikt się już nie śmiał, że Gimp jest gorszy od Photoshopa! Żeby zdjęcia były ładne (nadal) po obróbce!
?
Bo jak trafiłem z odpowiedziami to instaluję czemprędzej.
Zapisane


Brak obrazków...
Padł mi serwer, reanimacja w toku. Pomyślności życzcie!
Ravicious
√ ι ק

Reputacja: 11 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: CC-BY-SA
Wiadomości: 792
Galeria Użytkownika


Yep, that's right


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #6 : 04.03.2008, 18:56:07 »

Większość drukarni przyjmuje zamówienia, ale pracę musisz mieć w CMYK-u. Sam się o tym wczoraj dowiedziałem Mrugnięcie Zresztą widziałem też proces drukowania magazynu CD-Action - tam właśnie używa się tych czterech kolorów.
Zapisane

wojTrek
Użytkownik

Reputacja: 2 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.4
JID: wojtrek@jabber.org
Licencja: Copyright
Wiadomości: 20
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #7 : 04.03.2008, 20:07:34 »

To wiem, sam miałem z drukarnią do czynienia. Ale chodzi mi o to,czy ten dodatek pozwala na pracę w CMYK'u od początku do końca, czy tylko zapisuje pracę w CMYK'u. Przepraszam za niefachowe słownictwo.

Wiele zdjęć "obrabiam" Gimpem. Za każdym razem, niestety, na monitorach LCD. Ładuję to potem na klucz USB i idę do miasta. W Drogerie Markt stoi zazwyczaj terminal FUJI, w którym drukuję zdjęcia. No i zazwyczaj nie wychodzi mi to, co widziałem na monitorze. Czy to wina monitora, czy właśnie RGB? Z innych terminali (Kodak i inne) zdjęcia w ogóle nie wychodzą. Znajomi mówią, że się czepiam. Ale ja nie lubię wyrzucać pieniędzy w błoto.
Zapisane


Brak obrazków...
Padł mi serwer, reanimacja w toku. Pomyślności życzcie!
biazol
Gość
« Odpowiedz #8 : 26.03.2008, 23:56:43 »

Udało mi się zainstalować. W menu Obraz mam na samym dole Separate (do wyboru: Duotone, Proof, Save i CMYK). Mogę zrobić separacje. Ale chyba nadal jest coś nie tak. Separuję warstwy, zapisuję. I potem (dla sprawdzenia) otwieram w PS. Mam wszystkie 4 warstwy CMYK (+ background), ale są wyłączone maski warstw, a w Obrazek -> Tryb nadal jest wskazane Kolory RGB.
Czy ktoś wie o co chodzi?
A jeśli chodzi o drukowanie zdjęć na drukarkach domowych i w zakładach fotograficznych, to nie ma sensu zmienianie profilu z RGB na CMYK, ponieważ urządzenie robi tę operację. I jeśli tłumaczy z CMYK na CMYK, to efekty są opłakane. Kolory zupełnie pozmieniane. Dlatego zdjęcia wystarczy zanieść zapisane w wysokiej rozdzielczości (300 dpi), w formacie bez kompresji (ale takim, żeby można było odczytać) np. tif i profilu RGB.
Pozdrawiam

OK. Sam sobie odpowiadam, bo udało mi się rozgryźć SEPARATE+ Uśmiech
Kiedy już zrobimy separacje (i mamy w skalach szarości 4 kanały), to ponownie wchodzimy Obraz -> Separate, ale teraz wybieramy opcję -> Save...
Do zapisania jest dostępny wyłącznie format TIF.
Aż mam ochotę przygotować kilka swoich zdjęć w Photoshopie i w GIMPie, a potem wydrukować w druku cyfrowym, żeby porównać.
« Ostatnia zmiana: 04.06.2008, 16:05:38 wysłane przez Ziomioslaw » Zapisane
jacek880
Nowicjusz

Reputacja: 2 Offline Offline

Wiadomości: 1
Galeria Użytkownika

jacek880


Zobacz profil
« Odpowiedz #9 : 04.06.2008, 11:01:29 »

A co myślicie o tym programiku
Converter *.tif  do  *.tif w CMYK-u

http://www.smokingun.co.uk/sg/freestuff.htm

ten na samym dole rgb2cmyk
Zapisane
biazol
Gość
« Odpowiedz #10 : 08.06.2008, 04:05:08 »

A co myślicie o tym programiku
Converter *.tif  do  *.tif w CMYK-u

http://www.smokingun.co.uk/sg/freestuff.htm

ten na samym dole rgb2cmyk

To program dla Xary, a my tutaj używamy GIMPa i/lub Inkscape'a, więc może to potrwać zanim doczekasz się odpowiedzi lub możesz jej wcale nie uzyskać.
Poza tym, o ile dobrze zrozumiałem ten tekst:
[[Xara Xtreme Pro offers the ability to produce CMYK color separations. This includes on-screen preview of CMYK and spot color plates, PANTONE® color support, spot colors, on-screen printer gamut preview and a lot more. Xtreme is now able to produce professional CMYK print results either via PDF/X support or via direct four color and spot-color separation via the print dialog.]] źródło: http://www.xara.com/us/products/xtreme/features/
to Xara obsługuje natywnie CMYK-a, więc niepotrzebny jest jest RGB2CMYK.
Ale oczywiście może jestem w błędzie. Nie używam.
Mam nadzieję, że ten post chociaż trochę pomógł Uśmiech
Zapisane
Gacko
Emeryt

Reputacja: 4 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 635
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #11 : 17.07.2008, 15:44:27 »

Nie wiem jak u Was, ale u mnie kolory CMYK znalazłem na palecie barw pod ikonką drukarki. Nie jestem pewien czy to jest właśnie to, ofc. porszę mnie poprawić Uśmiech 2

Edit: Bo nijak nie mogę znaleźć w Obraz'ach. A wersja -> GIMP 2.4.6 + GTK+ 2.12.8 - stabilne
Zapisane
edytawood
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 1.*
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1
Galeria Użytkownika

edytawood


Zobacz profil
« Odpowiedz #12 : 10.08.2008, 12:20:46 »

Mam problem z zainstalowaniem Separate+.
Pojawia się komunikat, że nie może zainstalować, bo brakuje mu jakiegoś elementu - np. libpango-1.0-0.dll albo libdk_win32-2.0-0.dll itd. - kiedy ściągam z sieci poszczególne pliki, pojawia się komunikat, że znowu czegoś tam brakuje i tak w nieskończoność. Wymiękłam przy komunikacie "Nie znaleziono punktu wejścia procedury gimp_get_color_configuration w bibliotece libgimp-2.0.0.dll". Nie znam się na informatyce i nawet nie wiem, co to znaczy i co z tym zrobić.
Czy Wam też się pojawiały takie komunikaty podczas instalacji i jak przez to przebrnąć?
Dzięki za pomoc!
Zapisane
kordix
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

GIMP: 2.6
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 35
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #13 : 17.08.2008, 22:34:53 »

Może w ogóle zrobić taki poradnik jak to wszystko zainstalować? Bo z tego co widzę to dobry plugin. Jego spopularyzowanie może dobrze usunąć twierdzenie, że gimp jest gorszy od photoshopa (no, bynajmniej że jest dużo gorszy...).

Przydałyby się tylko dobre chęci kogoś oświeconego.
Zapisane

Strony: [1] 2 3  Wszystkie
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjeDyskusjeGIMPWątek: Obsługa CMYK - SEPARATE +
Skocz do: