Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońGIMP - pomoc (Moderator: be@)Wątek: [ROZ] Pochylona czcionka jest ucinana
Strony: [1] 2  Wszystkie
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: [ROZ] Pochylona czcionka jest ucinana  (Przeczytany 12278 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
arn-wiu
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 6
Galeria Użytkownika

arn-wiu


Zobacz profil
« : 08.06.2016, 13:30:04 »

Witam wszystkich.
Mam kilka pytań dotyczących tekstu z czego największy problem sprawia mi pochylenie tekstu Uśmiech.

Nie wiem czy będę odpowiednią terminologią się posługiwał dlatego jeśli popełniam błąd to proszę dla początkującego o wyrozumiałość.
1. Wstawiam sobie tekst za pomocą narzędzia tekst A. Potrzebuję czcionkę wyjustowaną (będzie więcej jak jedna linijka), pogrubiona i pochylona np. Times new roman bold italic. Niestety jak tekst dochodzi do końca linii fragment pochylenia (z boku po prawej) jest obcinany o to pochylenie, co skutkuje "zjedzeniem fragmentu literki". Po wyeksportowaniu do jpg jest podobnie.
2. Okienko gdzie wprowadza się czcionkę, i inne parametry - podręczne otwiera się zawsze nad polem tekstowym po lewej na górze. Stanowi to dla mnie duży problem jak mam więcej tekstu i nie mam dostępu do narzędzia, które chowa się poza ekranem - czy można jakoś przenieść to narzędzie?
3. W Dokach pod opcje narzędzia - Desenie otwiera się Tekst gdzie jest co prawda czcionka, rozmiar i inne część tych opcji nie działa. Np. nie mogę zmienić czcionki tzn. wybranie innej czcionki nie zmienia na projekcie, wielkości itp. działa natomiast Justowanie, akapit, odstęp między liniami i literami.

Z góry dziękuję za odpowiedzi myślę, że dla osób zaawansowanych są to pytania banalne.

Wersja gimpa 2.8.16, system win8.1
« Ostatnia zmiana: 13.06.2016, 06:59:53 wysłane przez be@ » Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 400
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 08.06.2016, 19:05:20 »

1. Co do ucinania czcionki, to chyba już taki urok GIMP-a, bo u mnie też obcina odkąd sięgam pamięcią, na wszystkich wersjach do najnowszej włącznie. I to nie tylko na końcu wersu, ale czasami także górą. Najczęściej dzieje się tak przy sztucznym pogrubianiu lub pochylaniu czcionki, która nie zawiera wersji bold bądź italic. W sumie nie pamiętam, czy w innych przypadkach problem też występuje.
2. Chodzi o to pływające, przezroczyste okienko? Tego, które wyskakuje na obszarze obrazu lepiej nie używać jeśli pliki będą zapisywane do PDF.
3. U mnie zadokowane w przyborniku opcje narzędzia czcionka działają prawidłowo. Może więc trzeba dokładnie (z usunięciem absolutnie wszystkich plików GIMP-a, pozostałych po deinstalacji) przeinstalować GIMP-a?
« Ostatnia zmiana: 09.06.2016, 00:14:19 wysłane przez be@ » Zapisane
arn-wiu
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 6
Galeria Użytkownika

arn-wiu


Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 09.06.2016, 08:59:54 »

ad 1. Oj to mnie zasmuciłeś może wstawię jakiś znak niedrukowalny na końcu typu twarda spacja, ale nie wiem jak na wydruku to wyjdzie - a da się to jakoś ominąć bo wstawiam twardą spację i on robi zwykłą - wygląd to jak niewyjustowane?
ad 2. Tak to chodzi o to okienko.
ad 3. Faktycznie sprawdzałem na laptopie z ubuntu i działa prawidłowo. Może jakaś felerna wersja bo na jednym komputerze i laptopie się tak dzieje (instalowane było z tego samego instalatora).
Zapisane
Aaseel
Użytkownik

Reputacja: 6 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.10 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 84
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 09.06.2016, 09:58:12 »

be@ Cię zje na śniadanie Chichot
Cytuj
Oj to mnie zasmuciłeś (...)
to kobieta jest.
Zapisane

03-03-2016 o 21:16:15 Ziomioslaw - no i jak człowiek używa Linuksa, to się przyzwyczaja do tego, że wszystko działa i nie trzeba się zastanawiać
arn-wiu
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 6
Galeria Użytkownika

arn-wiu


Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 09.06.2016, 11:33:50 »

Najmocniej Panią przepraszam  Zawstydzony
Zapisane
MareroQ
Użytkownik

Reputacja: 13 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 1.*
Licencja: Copyright
Wiadomości: 584
Galeria Użytkownika

MareroQ


Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : 09.06.2016, 13:58:00 »

Nie wiem czy zauważyłeś ale w opcjach jest jeszcze coś co nazywa się Pole.
Domyślnie jest ustawione na "Dynamiczny" - co powoduje, że pole tekstowe rozciąga się w miarę pisania.
Jeżeli pole tekstowe ustawisz do zaplanowanej wielkości (mniejszej niż obraz tła) i ustawisz Pole na "Stały" to nie ma siły żeby coś zostało obcięte (kolejna już niemieszcząca się litera przejdzie do następnej linii) - chyba, że to działa tylko w moim Gimpie. laugh
Przy okazji jeszcze jedna podpowiedź - pole tekstowe można przesuwać również bez korzystania z narzędzia przesuwania  Przesuwanie - wystarczy przytrzymać klawisz alt i przeciągnąć.


* Opcja Pole.png (395.1 KB, 834x936 - wyświetlony 371 razy.)
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 400
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : 09.06.2016, 19:38:54 »

To nie kwestia pola tekstowego, przynajmniej nie u mnie. U mnie taką sztucznie pogrubioną czcionkę obcinało od góry nawet po środku środkowego wersu, ale musiało to być w poprzedniej wersji, bo teraz w ogóle nie da się pogrubić czcionki, która nie ma wersji bold. I nie wiem, czy to błąd, czy specjalnie wprowadzona zmiana, właśnie z powodu tego obcinania. To samo dotyczy pochylania.
Zapisane
MareroQ
Użytkownik

Reputacja: 13 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 1.*
Licencja: Copyright
Wiadomości: 584
Galeria Użytkownika

MareroQ


Zobacz profil
« Odpowiedz #7 : 10.06.2016, 07:27:23 »

Pytanie dotyczyło czcionki Times new roman bold italic obciętej na końcu.

Słusznie rozwinęłaś temat o kwestię obcinania z góry - więc moje trzy grosze w tej sprawie może się komuś przydadzą:

1. Być może są takie czcionki których nie można pogrubić i pochylić - niestety nie posiadam takiej (bo i po co? - ale podaj swój przykład to będzie można sprawdzić jak ta czcionka działa u innych).
Ja wybrałem losowo czcionkę Rod (bez bold i italic).

2. Pogrubienie lub pochylenie działa prawidłowo (Vista 32 bit Gimp 2.8.16 bez 4 poprawek  Cool).

3. W przypadku pogrubienia i pochylenia jest problem obcinania z góry linii - ale jest jeszcze zmiana podstawy i kerningu - i jak dla mnie po problemie...


* Obcinanie bez kerningu.png (597.45 KB, 1122x1100 - wyświetlony 324 razy.)
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 400
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #8 : 10.06.2016, 07:46:07 »

Z tego co pamiętam, to raczej sprawdzałam zmianę podstawy. W tej chwili w ogóle nie mam możliwości pogrubiania i pochylania czcionek, które nie zawierają wersji bold i italic, więc tego nie sprawdzę. Musiało tak być we wcześniejszych wersjach, chyba, że u mnie to jakiś błąd? Od dość dawna nie robiłam nic z tekstem w GIMP-ie, ostatnio używam głównie Inkscape.
A co do konkretnej czcionki, to u mnie chyba połowa z tych, które mam w GIMP-ie nie daje się pochylić ani pogrubić lub jedno z tych.
W załączniku przykładowa czcionka, ale musisz sprawdzić, czy nie masz przypadkiem już zainstalowanych wersji bold i italic (normalnie są dostępne, ale ja sobie do GIMP-a akurat wrzuciłam tylko regular), bo wtedy nici ze sprawdzania.
PS
Odpowiadając na pytanie, po co komu taka czcionka. Ano czasami za darmo dostępna jest tylko jedna wersja jakiejś bardzo atrakcyjnej czcionki, a przecież nie zawsze to pogrubienie jest potrzebne. Wybór darmowych, estetycznych czcionek jest niestety niewielki. Większość z tych darmówek to jakieś pokraki Język

* Cabin regular.7z (184.03 KB - pobrany 118 razy.)
Zapisane
MareroQ
Użytkownik

Reputacja: 13 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 1.*
Licencja: Copyright
Wiadomości: 584
Galeria Użytkownika

MareroQ


Zobacz profil
« Odpowiedz #9 : 10.06.2016, 08:52:15 »

Moje pytanie "Po co?" dotyczyło gromadzenia czegoś co nie działa - ale podana przez Ciebie czcionka u mnie działa prawidłowo.

PS. W uzupełnieniu w żółtym kółeczku znaczek pojawiający się przy użyciu Alt - do przesuwania warstwy tekstowej gdy:
...nie mam dostępu do narzędzia, które chowa się poza ekranem...


* Test czcionki.png (165.27 KB, 626x540 - wyświetlony 367 razy.)
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 400
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #10 : 10.06.2016, 08:57:53 »

Moje pytanie "Po co?" dotyczyło gromadzenia czegoś co nie działa - ale podana przez Ciebie czcionka u mnie działa prawidłowo.
Czcionka działa prawidłowo, ale nie można jej pogrubić, jeśli nie masz zainstalowanej wersji bold, ani pochylić, jeśli nie masz zainstalowanej wersji italic. O to mi chodziło. U Ciebie działa pogrubianie i pochylanie tej czcionki pomimo braku tych wersji?
Zapisane
MareroQ
Użytkownik

Reputacja: 13 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 1.*
Licencja: Copyright
Wiadomości: 584
Galeria Użytkownika

MareroQ


Zobacz profil
« Odpowiedz #11 : 10.06.2016, 09:12:48 »

Tak. Od dzisiaj (dzięki) to pierwsza i jedyna czcionka Cabin w moim systemie.
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 400
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #12 : 10.06.2016, 09:18:07 »

W takim razie dlaczego u mnie w GIMP-ie jej pogrubianie i pochylanie nie działa? Zdziwienie
Zapisane
MareroQ
Użytkownik

Reputacja: 13 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 1.*
Licencja: Copyright
Wiadomości: 584
Galeria Użytkownika

MareroQ


Zobacz profil
« Odpowiedz #13 : 10.06.2016, 09:41:07 »

Niestety nie znam odpowiedzi na to pytanie.
Może ktoś jeszcze potwierdzi Twój problem - to by pomogło w szukaniu rozwiązania (np. może to dotyczy tylko Gimp 64bit lub określonej wersji Windows?).
Co radzisz w takich przypadkach innym użytkownikom?
.....................................................
Chociaż jestem sceptyczny wobec reinstalacji (bo nie zawsze rozwiązuje problem) tym razem jest to również okazja na wypróbowanie wersji poprawkowej...
Zapisane
Strony: [1] 2  Wszystkie
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońGIMP - pomoc (Moderator: be@)Wątek: [ROZ] Pochylona czcionka jest ucinana
Skocz do: