Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońGIMP - pomoc (Moderator: be@)Wątek: [ROZ] Nie można rysować. Proszę o wszystkie warianty, dlaczego tak się dzieje.
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: [ROZ] Nie można rysować. Proszę o wszystkie warianty, dlaczego tak się dzieje.  (Przeczytany 12413 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
zaocisco
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 38
Galeria Użytkownika

zaocisco


Zobacz profil
« : 29.04.2016, 20:05:03 »

Witam!

Czasami zdarza mi się testując Gimpa, iż nagle przestaje działać możliwość rysowania ołówkiem, pędzlem itp.

Znalazłem na forum podobny temat http://www.gimpuj.info/index.php/topic,61685.0.html. Prosiłbym jednak o WSZYSTKIE możliwe WARIANTY dlaczego tak się dzieje? Proszę aby ktoś to wypunktował.
Sprawdzam czy warstwa jest zaznaczona itp czy nie zaznaczyłem jakiegoś elementu i nic. Nie zdarza się to często, ale parę razy się zdarzyło... Próbowałem i próbowałem i nie udało mi się włączyć ponownie funkcji rysowania.
« Ostatnia zmiana: 11.02.2017, 03:00:58 wysłane przez be@ » Zapisane
Hasia
Moderator globalny

Reputacja: 39 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.10
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1 495
Galeria Użytkownika


Czasami nie jestem sobą


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #1 : 29.04.2016, 20:36:31 »

Jak czytałeś tamten wątek, że to już wiesz, że może być sporo powodów takiego zablokowania.
Np.
- Malujesz poza zaznaczeniem.
- Nie zakotwiczyłeś warstwy.
- Masz zablokowane przeźroczyste piksele na tej warstwie.
- końcówka pędzla ustawiona jest na schowek, a schowek jest pusty.
- masz krycie warstwy ustawioną na 0%.
- warstwa jest wyłączona.
- jakiś tryb krycia warstwy lub pędzla ustawiony na taki, że malowanie nie powoduje żadnych zmian.
- krycie pędzla na ustawione na 0%
- Opcja dla tabletów graficznych, wariują sterowniki.
- GIMP został uruchomiony myszką, lub touch padem a chcesz malować tabletem.
- Włączone inne programy, z którymi GIMP się nie lubi. Np. GG i Skype
- Ostatecznie mógłby to być jakiś błąd GIMP-a, który wymaga ponownej instalacji, choć to wydaje mi się najmniej prawdopodobne.

Ogólnie takie zgadywanie jest mało efektywne, bo pewnie nie wymieniłam jeszcze sporo możliwości. Najlepiej opisać to dokładniej, jakie czynności wykonywałeś przed zablokowaniem funkcji malowania itp.

A czy w ogóle sprawdzałeś warianty z tematu, który podałeś? Takie jak ustawienie końcówki pędzla na schowek, lub blokowanie przeźroczystości? Czy blokowanie występuje nawet po zapisaniu obrazu, zamknięciu GIMP-a i ponownym otworzeniu obrazu? Albo po zmianie na inną końcówkę pędzla. Czy blokowanie występuje na każdej warstwie, czy tylko na jednej?
Zapisane

be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 400
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 30.04.2016, 06:23:24 »

Zablokowanie przezroczystości blokuje możliwość malowania tylko po przezroczystym obszarze. Zablokowanie pixeli (ikonka pędzla, obok tej blokującej przezroczystość) sprawi, że nie będziesz mógł w ogóle rysować:

 

Powodem może być również rysowanie po niewłaściwej warstwie, po masce warstwy lub po kanale - trzeba sprawdzić, która warstwa jest aktywna w oknie warstw (białe obramowanie):
http://i.imgur.com/7cq90hE.png
http://i.imgur.com/ygK2cEG.png
http://i.imgur.com/AK367eK.png - aktywny kanał, warstwy są nieaktywne a ikony blokowania wyszarzone

Być może malujesz poza granicami warstwy, jeśli jej wymiary są mniejsze od wymiarów obrazu (taka warstwa najczęściej powstaje z oderwanego zaznaczenia lub po dodaniu jakiegoś obrazka za pomocą: Plik -> Otwórz jako warstwy).
Tak jak pisała Hasia, powodów może być naprawdę mnóstwo, trzeba po prostu logicznie myśleć, patrzeć, w co się klika i sprawdzać dokładnie wszelkie ustawienia pędzla (krycie, wybraną końcówkę, rozmiar, odstępy, tryb, dynamikę). Okno warstw zawsze powinno być na widoku, aby było wiadomo, która warstwa jest aktywna i czy coś nie zostało zablokowane. W widoku warto mieć ustawioną widoczność granic warstwy (powinno być domyślnie, ale niektórzy sobie wyłączają), abyś nie malował poza tymi granicami (widoczne są granice tylko aktualnie aktywnej warstwy).
Czasami powodem może być także niewłaściwy tryb obrazu (zazwyczaj indeksowany zamiast RGB).
« Ostatnia zmiana: 25.08.2017, 12:41:00 wysłane przez be@ » Zapisane
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońGIMP - pomoc (Moderator: be@)Wątek: [ROZ] Nie można rysować. Proszę o wszystkie warianty, dlaczego tak się dzieje.
Skocz do: