Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: [1] 2 3 ... 5
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: Dolina - obraz aerografem malowany  (Przeczytany 151757 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
ƥevel
√ ι ק

Reputacja: 20 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6 + GAP
JID: Pevel@jabber.org
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 592
Galeria Użytkownika


Filozof śniadaniowy


Zobacz profil
« : 18.08.2007, 21:45:25 »

Dolina - obraz aerografem malowany
Tutorial

Opracowanie: þevel
Poziom trudności: trudny

   




W tym tutorialu postaram się pokazać, jak w miarę wydajny i prosty sposób namalować klimatyczny obraz przedstawiający majestatyczną dolinę. Namalowanie średniej jakości obrazu może zająć kilka godzin. A więc jeśli uważasz siebie za leniucha, nawet nie próbuj tego malować - tak dla Twojego dobra. Na początek polecam przeczytać pierwszą część [tego tutoriala], czyli taki wstęp do sprawnego używania pędzli. Dynamiczna zmiana wielkości pędzli przyspieszy pewnie pracę.
Na końcu posta znajdziesz przykładowe efekty końcowe. Tobie powinno wyjść coś podobnego Mrugnięcie
Komfort pracy poprawia instynktowna znajomość podstawowych skrótów klawiszowych do wywołania narzędzi. Przypomnij je sobie.

Dodatkowe zasoby: zalecane pędzle (w załączniku posta)



Tutorial napisany w wersji GIMP 2.2. W innych wersjach nazwy narzędzi i pojęć mogą się różnić.



Lime Point 1. Stwórz nowy obraz. Ja preferuję wymiary 1240x1754px, czyli połowa z A4 (300dpi). Takie obrazy wymagają dosyć sporego dopracowania, toteż najlepiej maluje się na dużych rozmiarach, później się skaluje do bardziej przystępnych dla odbiorców Mrugnięcie

Lime Point 2. Stwórz trzy nowe, przezroczyste warstwy: trzeci plan, drugi plan, pierwszy plan. Oczywiście, umieść pierwszy plan na wierzchu. Na nim za pomocą narzędzia do zaznaczania odręcznego  Lasso [F] ustal wstępny kształt pierwszoplanowych skał, najpierw z jednej strony - później trzymając [Shift], naprzeciwko. Postaraj się nie przesadzać z komplikacją struktury. Stok góry powinien być mniej stromy na dole, tak aby było możliwe osadzenie na nim jakichś obiektów (drzew, budynków). Zaznaczenie wypełnij czarnym kolorem. Zrezygnuj z zaznaczenia. Powtórz czynności dla pozostałych warstw-planów:



Lime Point 3. Czas zająć się tłem. Na początku ustal linię horyzontu za pomocą lassa, nie musi być idealnie prosta. Wypełnij Wypełnienie kubełkiem [Shift+B] zaznaczenie szarym kolorem, ja wybrałem #a0a0a0. Odwróć zaznaczenie i wypełnij je jaśniejszym kolorem, np. #e8e8e8. Zrezygnuj z zaznaczenia. Możesz sobie teraz pozwolić na ekspresyjną bazgraninę na niebie pędzlami z załącznika ^-^ Użyj aerografu z kryciem ok. 40, dynamicznie zmieniając kolory [X] - biały i czarny. Postaraj się jak najbardziej uwydatnić strukturę chmur, a także naznaczyć lekkie światło (u mnie ciągnie się pionowo pośrodku). Dla korekty stosuj rozsmarowywanie Rozmazywanie .



Lime Point 4. Teraz warto urozmaicić nieco taflę wody. Stwórz nową, przezroczystą warstwę tuż nad tłem. Używając dużego pędzla Pędzel [P] o kryciu 100, naznacz odbicia skał (kolorem czarnym) w wodzie i odbłyski światła (kolorem białym). Rozsmaruj delikatnie granice między kolorami. Pamiętaj, że odbicia skał powinny być nieco jaśniejsze niż same skały. Tworząc odbicie światła, staraj się nadać perspektywę. Gdy już uzyskasz efekt podobny do tego poniżej po lewej, zajmij się falami. Oczywiście, nie będzie to żaden sztorm, tylko takie drobne drgania na wodzie, które możesz uzyskać, malując poziome krechy aerografem Aerograf [A] o kryciu ok. 30. Użyj miękkiego pędzla. Na jaśniejszym tle maluj na czarno, na ciemniejszym - na jasno. Staraj się jednak zachować wcześniej naznaczone obszary kolorów. Ten etap może długo potrwać. Jeśli zdarzy Ci się namalować jakąś krzywą krechę w stosunku do pozostałych, zniweluj ją, używając rozsmarowywania w poziomie. W krytycznym przypadku możesz odwzorować taflę wody przy pomocy tego tutoriala na realistyczną wodę.



Lime Point 5. Zajmij się odwzorowaniem struktury skał. Zacznij od pierwszego planu, tak najłatwiej. Na warstwie z pierwszym planem zamień kanał alfa na zaznaczenie (Warstwa -> Przezroczystość -> Kanał alfa na zaznaczenie). Staraj się teraz nakreślić delikatny światłocień, w tym celu namaluj pędzlem o kryciu 100 kreski w miejscach, które są najbardziej oświetlone. W moim przypadku są to wewnętrzne stoki gór. Za pomocą rozsmarowywania zniweluj różnice między kolorami i nadaj bardziej 'okrągły' kształt skałom. Nie bój się przybliżać, dopracuj niekóre szczegóły. Gdy to już zrobisz, możesz urozmaicić strukturę gór. Utwórz nową, przezroczystą warstwę (nazwij ją tekstura) nad pierwszym planem. Jeśli masz dalej aktywne zaznaczenie z początku punktu, przejdź do Filtry -> Renderowanie -> Chmury -> Plazma.... Stwórz chmury o turbulencjach 7 i dowolnym ziarnie losowości. Dokonaj desaturacji (Warstwa -> Kolory -> Desaturacja). Ustaw tryb warstwy na miękkie światło. Skoryguj jasność i kontrast. Jak będzie wszystko w porządku, połącz w dół warstwę tekstura. Czynności z pkt. 5 powtórz dla wszystkich planów.



 Orange Point Poniższe trzy kroki są opcjonalne. To, czy je wykonasz czy nie, zależy od specyfikacji obrazu i ogólnego wyczucia gustu.

Lime Point 6. Czas na umieszczenie pewnych obiektów na obrazie. W moim przypadku będą to drzewa iglaste. Stwórz nową, przezroczystą warstwę nad pierwszym planem. Powiększ podgląd obrazu do 200%. Nanoszenie drzew zacznij od pierwszego planu, oczywiście. Narysuj za pomocą aerografu o kryciu ok. 60 pionową kreskę na brzegu jeziora, najlepiej jeśli będzie się zwężała do góry (patrz niżej po lewej). Następnie domaluj poziome gałęzie, nie muszą być skomplikowane. Ważne, aby zapełnić względnie przestrzeń wokół pnia. Drzewo nie powinno być całkowicie czarne. W ramach korekty jasności użyj białego aerografu o niskim kryciu. Czynności powtórz dla całego obrazu.



Lime Point 7. Pozwól niektórym zamieszkać na tych pięknych wzgórzach. Można domalować budynki, jeśli tylko znajdzie się jakieś miejsce Język Warto się zastanowić, w jakim rzucie namalować budynek. Polecam tworzenie w dimetrii, jak wygląda - możesz spojrzeć na rysunek poniżej. Stwórz nową, przezroczystą warstwę - nad pierwszym planem. Przygotuj trzy odcienie szarości, na przykład (w kolejności od najjaśniejszego): #b3b3b3, #777777 i #4b4b4b. Zacznij od namalowania prostokąta pędzlem o kryciu 100 w najciemniejszym odcieniu. Zależnie od położenia budynku, domaluj najjaśniejszą ścianę boczną i płaski dach. Powstałą kostkę możesz dowolnie modelować poprzez drobne modyfikacje ścian. Ważne, aby zachować prawidłowy światłocień. Po wstępnym wymodelowaniu budynków, zamień kanał alfa na zaznaczenie i stwórz nową, przezroczystą warstwę. Następnie przejdź do Filtry -> Szum -> Rozproszenie HSV i zastosuj z domyślnymi wartościami. Zmień tryb warstwy na miękkie światło i połącz ją w dół. Aerografem o niskim kryciu domaluj szczegóły.



Lime Point 8. Warto nadać Twojej pracy kolorów. Stwórz nową warstwę tuż nad tłem. Wypełnij ją pionowo gradientem Gradient [L] kolorów #78a4ec (u góry) i #b9d8ed. Ustaw tryb krycia warstwy na pokrywanie. Przejdź do warstwy z pierwszym planem - zmień kanał alfa na zaznaczenie, a dla kolejnych planów - Warstwa -> Przezroczystość -> Dodaj do zaznaczenia. Stwórz nową warstwę i umieść nad wszystkim planami. Wypełnij ją kolorem gleby, w moim przypadku jest to #a28b5a. Czynności możesz powtórzyć dla wszystkich obiektów, stosując inne kolory, oczywiście.

Na koniec można poprawić kontrast, jasność, a także zastosować wyostrzanie o niewielkich wartościach.



Lime Point Koniec



Żeby nie zaśmiecać - link do innej pracy z tutoriala: [link]

Wszyscy umrzecie, pozdro dla kumatych Mrugnięcie



* brushe.zip (508.97 KB - pobrany 2656 razy.)
« Ostatnia zmiana: 07.10.2009, 14:35:08 wysłane przez Qba_ » Zapisane

Kutsu
Użytkownik

Reputacja: 12 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.4
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 232
Galeria Użytkownika


907610717098


Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 20.08.2007, 15:51:01 »

Można powiedzieć, że obrazek na podstawie tuta... Po prawdzie nie krajobraz, ale efekty niektóre zapożyczone. No i wreszcie przekonałem się do aerografu Uśmiech




kolejny świetny tutorial, moim zdaniem należy stworzyć nowy dział dla takich tutoriali - digital painting

Popieram. Z drugiej strony, mało jest takich tutoriali. Może gdy nagromadzi się ich więcej, sens stworzenia działu nowego będzie większy.
Zapisane




derdak2
Nowicjusz

Reputacja: 2 Offline Offline

Wiadomości: 1
Galeria Użytkownika

derdak2


Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 02.11.2007, 05:57:55 »

Pavlo... a może Pabalo Chichot Tut jest gigant... super spedzilem przy nim 2h 30 min ale efekt cieszy oczy jak na moje mizerne zdolnosci painciarskie to jestem zadowolony. Jestes wielki Pavlo
 |
 |
 \/
moj


* dsg.jpg (109 KB, 500x800 - wyświetlony 2954 razy.)
« Ostatnia zmiana: 06.11.2007, 21:15:14 wysłane przez Kifer » Zapisane
Świstak
Użytkownik

Reputacja: 3 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 1.*
Licencja: Copyright
Wiadomości: 22
Galeria Użytkownika


Wh40K Player


Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 06.11.2007, 21:02:45 »

Mój outcome. Nakombinowałem sie trochę przy tym uzyskując szereg różnych efektów. Koniec końców nie chciało mi się już tego kolorować Chichot

Rybak oczywiście jest motywem z pracy Pevla z jego galerii.

Zapisane

AdDel
Nowicjusz

Reputacja: 3 Offline Offline

Wiadomości: 3
Galeria Użytkownika

AdDel


Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 23.12.2007, 19:51:06 »



Muszę jeszcze popracować. Brzydkie fale, cienie i ogólne wykończenie. Próbowałem osiągnąć efekt jak w tutorialu, jednak wysiadłem przy falach i cieniach - wychodziły mi zupełnie inaczej.
Zapisane
GrzesiekBRD
Nowicjusz

Reputacja: 2 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.4
Wiadomości: 1
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : 08.01.2008, 04:20:55 »

A mi tak wyszło Chichot

By gwhp
Zapisane

Darq
Nowicjusz

Reputacja: 2 Offline Offline

Wiadomości: 4
Galeria Użytkownika

Darq


Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : 20.01.2008, 21:01:01 »

No, z  kolorami miałem WIELKI problem, więc dałem sobie spokój.
Zapisane
arktos
Użytkownik

Reputacja: 6 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
Licencja: Copyright
Wiadomości: 173
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #7 : 27.01.2008, 00:10:11 »

A ja coś takiego wyrobiłem:



Jak na moje kilka dni pracy(4)nad tym skromnym obrazkiem efekt chyba zadowalający...
A zresztą sami oceńcie..

na wszelki wypadek wersja kolorowa lub moim zdaniem lepsza czarno białaUśmiech

« Ostatnia zmiana: 27.01.2008, 12:47:31 wysłane przez arktos » Zapisane
smuga123
Nowicjusz

Reputacja: 2 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.4
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 1
Galeria Użytkownika

smuga123


Zobacz profil
« Odpowiedz #8 : 16.02.2008, 02:48:02 »

Próbowałem zrobić dolinkę...ale coś mnie natchnęło w połowie roboty...i się wziąłem za to...Robiłem to jakieś 2 godzinki więc efekt też raczej nie imponuje. Mimo to jestem usatysfakcjonowany Uśmiech Świetny tutorial

Zapisane
gilia
Nowicjusz

Reputacja: 2 Offline Offline

Wiadomości: 2
Galeria Użytkownika

gilia


Zobacz profil
« Odpowiedz #9 : 20.03.2008, 12:20:31 »

a Mi wyszedł troche zimowy krajobraz ale tez fajny Uśmiech 2


* zimowy_krajobraz.jpg (26.21 KB, 410x584 - wyświetlony 2290 razy.)
Zapisane
asifalittlezonked
Użytkownik

Reputacja: 6 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 280
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #10 : 25.03.2008, 22:22:30 »

Świetny tutorial Uśmiech Można się sporo nauczyć. Od niedawna próbuję sił w digital paintingu, ale na razie efekty są potworne, do Pevela mi daleko Duży uśmiech Zresztą ja bawię się tabletem, a Pevel ponoć pracuje myszką. Niesamowite.
Teraz postanowiłam też pomazać myszką i nawet mi się spodobało.

PS. Wasze prace są wspaniałe, zwłaszcza ten faraon (łał!), widoczek arktosa i ten pająk  Co?




Zapisane
krzysiek_raven
Użytkownik

Reputacja: 2 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 15
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #11 : 31.03.2008, 22:36:14 »

Witam wszystkich!
Jestem nowy na forum. Wszystkie tutoriale są świetne! Pozdro dla ludzi którzy je piszą:)
Mi udało się zrobić coś takiego:



Zapisane
Erl
Użytkownik

Reputacja: 2 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: CC-BY-SA
Wiadomości: 20
Galeria Użytkownika


Gentlemen?


Zobacz profil
« Odpowiedz #12 : 27.06.2008, 10:48:07 »

Cóż... Wczoraj majstrowałem trochę i stworzyłem coś takiego:



Nie pracowałem nad tym obrazkiem długo, a szczególnie nad odbiciem tych wzgórz w wodzie. Mam jednak nadzieję, że Wam się podoba.  Uśmiech 2
Zapisane

Margonem - serdecznie polecam. :]
Grzybek
Użytkownik

Reputacja: 2 Offline Offline

GIMP: 1.*
Licencja: Copyright
Wiadomości: 15
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #13 : 27.06.2008, 11:41:41 »

Z tego co widzę ten tut jest zaje.... Jednak jakoś mi nie wychodzi i na razie nie pokarze mojej pracy póki się tego tutka nie nauczę  Chichot . Przy okazji extra prace  Mrugnięcie
Zapisane

Strony: [1] 2 3 ... 5
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aTutorialeTutorialeGIMPDigital PaintingWątek: Dolina - obraz aerografem malowany
Skocz do: