Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: [ROZ] Dodawanie baneru na zdjeciu  (Przeczytany 3397 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
nowakos81
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 5
Galeria Użytkownika

nowakos81


Zobacz profil
« : 20.12.2015, 18:37:28 »

Witam! Mam do was pytanie pewnie banalne... Jest pewnie program do tego. Niestety ja jestem ciemny trochę w tym temacie. Do rzeczy...
Pierwszy problem (chciałbym sobie ułatwić, zaoszczędzić czas)
Jak mogę jednocześnie do kilkunastu zdjęć (o tym samym rozmiarze) dodać pod zdjęcie baner (baner też ma ten sam rozmiar). Jest może jakiś program żebym mógł zaznaczyć dowolną ilość zdjęć i program mnie w tym wyręczy. Teraz dodaje baner ręcznie tzn. otwieram zdjęcie w pancie powiększam tam zdjęcie trochę, wklejam zdjęcie i pomniejszam zdjęcie żeby nie było widać białych krawędzi i zapisuje. Tak co tydzień kilka set zdjęć obrabiam. Nie ukrywam, że już mnie to męczy i chciałbym żeby mi ktoś pomógł.
Drugi problem. Czy jest program, żebym mógł zaznaczać kółka na zdjęciu (zaznaczam uszkodzenia przedmiotu którego zrobiłem zdjęcia) w jakiś prosty i szybki sposób, bo teraz to robię w pancie. Niestety za każdym razem muszę otworzyć zdjęcie. wybrać kółko, rozmiar linii i kolor linii. Chciałbym, żeby jakiś program zapamiętał te ustawienia. Tak obrabiam tygodniowo około 1000 zdjęć. Także trochę czasu zaoszczędziłbym. Pozdrawiam.
« Ostatnia zmiana: 24.12.2015, 15:40:16 wysłane przez nowakos81 » Zapisane
Ziomioslaw
Administrator

Reputacja: 46 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.10
JID: ziomioslaw@jabber.org
Licencja: Copyright
Wiadomości: 7 432
Galeria Użytkownika


Cyklista Apokalipsy


Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 20.12.2015, 20:00:54 »

Takie rzeczy można spokojnie zautomatyzować w GIMP-ie (i w kilku innych programach). Ja polecam skrypty, inni z forum pewnie jakieś pluginy. Co do punktu drugiego: GIMP przecież spamiętuje ustawienia narzędzi.
Zapisane
nowakos81
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 5
Galeria Użytkownika

nowakos81


Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 20.12.2015, 20:15:04 »

Tak myślałem... Mrugnięcie jest tylko mały problem. Możesz mi jakoś w wielkim skrócie powiedzieć jak? Właśnie zainstalowałem GIMP'a. Niestety jest tam tyle opcji, że nie ogarniam. Nawet nie wiem jak kółko tam zaznaczyć ;P Możesz mi podpowiedzieć szybko się uczę. Pozdro i dzięki za wskazówkę Mrugnięcie)
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 401
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 21.12.2015, 01:45:38 »

Proszę o poprawę tytułu wg wskazówek z pkt.3 wątku: http://www.gimpuj.info/index.php/topic,62496.0.html

Jeśli chodzi o nakładanie baneru na zdjęcia, to możesz otworzyć wszystkie fotki oraz baner jako warstwy: Plik -> Otwórz jako warstwy. Baner powinien znajdować się na samym dole stosu warstw. Następnie aktywujesz warstwę z banerem klikając na nią w oknie warstw i używasz skryptu Overlay background, który nałoży baner na wszystkie warstwy. Na koniec usuwasz warstwę z samym banerem i eksportujesz wszystkie warstwy do osobnych plików za pomocą skryptu: http://www.gimpuj.info/index.php/topic,34874.0.html.
W przypadku rysowania kółek możesz postąpić tak samo. Rysujesz kółka w wybranych miejscach na przezroczystej warstwie i nakładasz ją na zdjęcia, tak jak nakładałeś baner.
Aby narysować okrąg tworzysz zaznaczenie eliptyczne Zaznaczenie eliptyczne (jeśli ma być idealnie okrągłe, to w opcjach zaznaczenie zaznaczasz: Stałe: Proporcje). Wypełniasz kółko kolorem, zmniejszasz zaznaczenie o 1 - 2 px (zależy jak gruby ma być obwód okręgu): Zaznaczenie -> Zmniejsz, i czyścisz je klikając DELETE.
« Ostatnia zmiana: 21.12.2015, 03:10:29 wysłane przez be@ » Zapisane
nowakos81
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 5
Galeria Użytkownika

nowakos81


Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 24.12.2015, 12:49:44 »

Witam! Dziękuje za odpowiedź. Bardzo mi ułatwiłeś prace. Tylko jeszcze jeden problem mam z drugim skryptem. Można jakoś go poprawić ulepszyć? Żeby wybrane zdjęcia zapisywał bez zmiany nazwy i w formacje jpg? Pozdrawiam
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 401
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : 24.12.2015, 13:33:54 »

Dla zapisu warstw do plików JPG jest inny skrypt: http://www.gimpuj.info/index.php/topic,34880.0.html - nie wiem jak z nazwami, ale jeśli ten skrypt nie pozwala na zachowanie nazw, to spróbuj tego, który podaje w ostatnim poście użytkownik MareroQ.

PONOWNIE PROSZĘ O POPRAWĘ TYTUŁU
« Ostatnia zmiana: 24.12.2015, 13:50:27 wysłane przez be@ » Zapisane
nowakos81
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 5
Galeria Użytkownika

nowakos81


Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : 25.12.2015, 18:16:03 »

Niestety mam problem z zainstalowaniem tych skryptów. Instaluje je tak samo jak wczesniejsze, ale nie chodzą poprawnie. Może muszę te wczesniejsze skrypty usunąć? nie wiem? Masz może jakieś inne? Pozdro
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 401
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #7 : 25.12.2015, 18:20:14 »

Skrypty z rozszerzeniem PY trzeba wrzucić do folderu plug-ins, w katalogu użytkownika.
Zapisane
nowakos81
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 5
Galeria Użytkownika

nowakos81


Zobacz profil
« Odpowiedz #8 : 25.12.2015, 20:31:54 »

Robie tak i wyskakuje błąd.


* 123e.jpg (31.92 KB, 448x219 - wyświetlony 291 razy.)
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 401
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #9 : 25.12.2015, 21:01:12 »

Ale w końcu który to jest skrypt? I kiedy dokładnie wyskakuje ten błąd? Podczas próby zapisu czy podczas uruchomienia skryptu? To jest chyba ten z rozszerzeniem SCM? A zapisałeś wcześniej plik jako XCF?
Zapisane
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aHyde zoneArchiwum[Archiwum] Pomocna dłoń - GIMPWątek: [ROZ] Dodawanie baneru na zdjeciu
Skocz do: