Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońGIMP - pomoc (Moderator: be@)Wątek: [ROZ] Pogrubienie osi, jednostek i oznaczeń na wykresie.
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: [ROZ] Pogrubienie osi, jednostek i oznaczeń na wykresie.  (Przeczytany 4165 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
TomaszProblematyczny
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 4
Galeria Użytkownika

TomaszProblematyczny


Zobacz profil
« : 12.11.2015, 13:39:54 »

Witam serdecznie!

Drodzy forumowicze,
Nie ukrywam, że nie jestem "zaprzyjaźniony" z GIMPem. Wczoraj, co prawda, przejrzałem kilka tutoriali i zamiast bezmyślnie prosić o pomoc, próbowałem sam działać. Niestety bez skutku.

Mój problem: Oprogramowanie sterujące chromatografem umożliwia wydruk raportu, bądź prostą jego edycję w środowisku tegoż oprogramowania. Stamtąd mogę jedynie wyeksportować chromatogram do pliku bmp.

https://imagizer.imageshack.us/v2/1023x411q90/911/VSLNui.png <-- Przykładowy chromatogram

Na potrzeby powstającej publikacji, muszę zgodnie z wymogami wydawnictwa, pogrubić osie, legendę, jednostki, i oznaczenia na podobnych chromatogramach. Chodzi po prostu aby na wydruku były one bardziej czytelne.

Jeżeli istnieje jakaś możliwość, aby wykorzystać w tym celu GIMP, proszę o niezbędne wskazówki.
« Ostatnia zmiana: 13.11.2015, 22:01:56 wysłane przez be@ » Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 401
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 12.11.2015, 13:43:29 »

Jeśli chodzi wyłącznie o pogrubienie, to wystarczy powielić warstwę i na kopii zastosować rozmycie Gaussa o wartości 0,5px pionowo i poziomo, po czym tryb tej warstwy zmienić na Mnożenie i jeszcze kilkakrotnie ją powielić.
Zamiast rozmycia można również warstwę powielić dwukrotnie, zmienić tryb kopii na Mnożenie i jedną kopię przesunąć o 1px w prawo lub lewo, a drugą w górę lub w dół.
Zapisane
TomaszProblematyczny
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 4
Galeria Użytkownika

TomaszProblematyczny


Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 12.11.2015, 15:20:18 »

Dziękuję za podpowiedź.
Efekt niestety nie jest zadowalający. Wraz z pogrubianiem linii jest niestety widoczne rozmycie.
Nie wiem też czy ustawiłem dobrze wspomniane "Mnożenie". Mogę prosić o podpowiedź jak zrobić to prawidłowo?
Zapisane
Ziomioslaw
Administrator

Reputacja: 46 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.10
JID: ziomioslaw@jabber.org
Licencja: Copyright
Wiadomości: 7 432
Galeria Użytkownika


Cyklista Apokalipsy


Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 12.11.2015, 15:42:33 »

A może lepiej jest wyciągnąć z programu oryginalne dane w postaci tekstowej i wrzucić je np. do Excela jakiegoś, albo innego programu tworzącego wykresy?
Zapisane
TomaszProblematyczny
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 4
Galeria Użytkownika

TomaszProblematyczny


Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 12.11.2015, 16:50:20 »

Aż tak surowych danych niestety nie wyciągnę, żeby narysować wykres w excelu. Poza tym byłoby ich zbyt dużo. Jeżeli się nie mylę to detektor zbiera dane co 5 ms. Analiza trwa 35 minut.
Osie mogę łatwo zarysować na nowo nieco grubszą linią. Jest to troche pracochłonne, ale daje dobry efekt. Z tym, że nie jest możiwe w podobny sposób poprawienie wartości liczbowych.
 
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 401
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : 12.11.2015, 22:14:56 »

Wszystkie kopie muszą mieć zmieniony tryb na Mnożenie w oknie warstw (rozwijana lista na górze okna: http://www.gimpuj.info/gallery/48452_02_04_11_6_49_40.PNG). Opcja z rozmyciem sprawdzi się tylko w przypadku obrazów w bardzo dobrej jakości. Rozmycie nie może być większe niż 1px, a najlepiej 0,5px. Aby nie było widoczne trzeba warstwę w trybie mnożenia powielić kilkakrotnie.
Być może lepiej sprawdzi się w tym przypadku sposób z przesuwaniem, bez rozmycia. Aby przesunąć aktywną warstwę o 1px należy wybrać narzędzie przesuwanie Przesuwanie, kliknąć w obraz i użyć strzałek klawiatury.
Zapisane
TomaszProblematyczny
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 4
Galeria Użytkownika

TomaszProblematyczny


Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : 12.11.2015, 22:53:48 »

Dziękuję serdecznie.
Jak to zwykle bywa, diabeł tkwi w szczegółach. Ustawienie mnożenia faktycznie sprawia, że rozmycie sprawdza się dobrze. 5-krotne powtórzenie efektu rozmycia Gaussa dało zadowalający efekt. Spróbuję również dla porównania wariantu z przesuwaniem warstw.
Jeszcze raz wielkie dzięki za cenne porady i cierpliwość.
Gdybyś była kiedyś w Lublinie, to wiszę duże dobre piwo.  Uśmiech 2
Zapisane
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońGIMP - pomoc (Moderator: be@)Wątek: [ROZ] Pogrubienie osi, jednostek i oznaczeń na wykresie.
Skocz do: