Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońGIMP - pomoc (Moderator: be@)Wątek: [ROZ] Jedna czcionka dla wielu warstw
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: [ROZ] Jedna czcionka dla wielu warstw  (Przeczytany 3359 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
moungo
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 5
Galeria Użytkownika

moungo


Zobacz profil
« : 23.10.2015, 11:02:06 »

Mam ok. 400 warstw tekstowych o jednakowej czcionce. Chcę zmienić tę czcionkę dla wszystkich warstw. Czy można to zrobić "automatycznie"?

PS. W Photoshopie była prosta funkcja "kopiuj styl warstwy", a tutaj?
« Ostatnia zmiana: 03.11.2015, 15:21:54 wysłane przez be@ » Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 401
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 23.10.2015, 11:11:11 »

Jeśli już, to chyba tylko przy pomocy skryptu.

@Edit:
Znalazłam odpowiedni skrypt, tylko musisz mieć te wszystkie warstwy tekstowe w jednej grupie: http://registry.gimp.org/node/26997
Zapisane
moungo
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 5
Galeria Użytkownika

moungo


Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 23.10.2015, 12:29:05 »

A jak taki skrypt uruchomić? Zapisałem go w folderze Python/Lib, ale po włączeniu programu nie widnieje on w liście skryptów. Nigdy nie uruchamiałem własnego skryptu, stąd moje pytanie.
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 401
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 23.10.2015, 12:34:53 »

Skrypt należy umieścić w folderze plug-ins w katalogu użytkownika (ścieżka na Win7: C:\Users\x\.gimp-2.8\plug-ins gdzie x to nazwa użytkownika). Jeśli GIMP był w tym czasie uruchomiony, to trzeba go zrestartować i skrypt pojawi się w menu jak inne filtry.
Zapisane
moungo
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 5
Galeria Użytkownika

moungo


Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 23.10.2015, 13:33:06 »

Dodałem do tego folderu, ale skrypt się nie pojawił w menu. Plik nazwałem "tekst" i dałem mu rozszerzenie *.py
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 401
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : 23.10.2015, 13:41:32 »

Przecież ten skrypt już miał nazwę: group_chfont.py.txt. Trzeba było po pobraniu usunąć tylko końcówkę txt. Może nie przeszukałeś dokładnie całego menu? Zaraz pobiorę i sprawdzę sama.

@Edit:
U mnie wyświetla się bezpośrednio w górnym menu jako: Group.



Przy okazji wypróbowałam i działa prawidłowo, tak jak chciałeś.


* zrzut03370.png (18.37 KB, 594x135 - wyświetlony 423 razy.)
Zapisane
Ziomioslaw
Administrator

Reputacja: 46 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.10
JID: ziomioslaw@jabber.org
Licencja: Copyright
Wiadomości: 7 432
Galeria Użytkownika


Cyklista Apokalipsy


Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : 23.10.2015, 14:17:11 »

Przed chwilą sam próbowałem: trzeba pobrać plik (prawym "Zapisz jako..."), a nie np. tylko przekleić treść (jak to zrobiłem za pierwszym razem).
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 401
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #7 : 23.10.2015, 14:19:48 »

I sprawdź czy na pewno prawidłowo zmieniłeś rozszerzenie, czy plik zmienił ikonę.
Zapisane
moungo
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 5
Galeria Użytkownika

moungo


Zobacz profil
« Odpowiedz #8 : 23.10.2015, 16:02:40 »

OK. Czcionka rzeczywiście się zmienia, ale jej rozmiar już nie (mam zaznaczone, że ma też zmienić). Przy okazji zapytam: jest możliwość zaznaczenia kilku warstw i jednoczesnego przeniesienia ich do grupy? Musiałem wszystkie warstwy przenosić pojedynczo...
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 401
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #9 : 23.10.2015, 22:14:52 »

U mnie rozmiar też się zmienia. Ustawione miałam w ten sposób:



Bierzesz pod uwagę, że każda czcionka tak naprawdę ma inną wielkość przy takim samym rozmiarze? Może więc rozmiar został zmieniony, tylko wybrana czcionka była mniejsza od poprzedniej i w efekcie nie widać zmiany wielkości.

Niestety, w GIMP-ie nie ma możliwości zaznaczenia wielu warstw. Też nad tym ubolewam, bo przeciąganie pojedynczo każdej z kilkudziesięciu warstw do grupy jest uciążliwe.

@Edit:
Znalazłam skrypt (znów w pytonie), który przenosi wszystkie połączone warstwy do aktywnej grupy: http://fpaste.org/183299/ - można skopiować i wkleić do notatnika, tylko podczas zapisu trzeba wybrać "wszystkie pliki" oraz "kodowanie: UTF8" i zapisać z rozszerzeniem: .py. Jeśli warstw, które chcesz umieścić w grupie, jest dużo więcej niż pozostałych, to będzie sporym ułatwieniem.
 - klikasz w ikonę łańcucha z wciśniętym SHIFT-em, w ten sposób wszystkie warstwy zostaną połączone
 - odłączasz zbędne warstwy (te, których nie chcesz przenosić) klikając przy każdej w ikonę łańcucha, aby ją wyłączyć
 - tworzysz nową grupę i używasz skryptu: Warstwa -> Move linked layers to group.
U mnie działa i bardzo mi się przyda.


* group.png (24.79 KB, 353x355 - wyświetlony 393 razy.)
« Ostatnia zmiana: 26.10.2015, 06:57:03 wysłane przez be@ » Zapisane
moungo
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 5
Galeria Użytkownika

moungo


Zobacz profil
« Odpowiedz #10 : 24.10.2015, 10:45:05 »

Ok, super. Ale nadal nie rozumiem tego rozmiaru... Ustawiłem bardzo duży "size", a mimo to nic się nie zmienia.

Zauważyłem też, że nie działa ustawienie "size" w oknie "Tool options". Wielkość czcionki mogę zmieniać tylko w okienku lokalnym.


* gimp.png (9.53 KB, 331x100 - wyświetlony 210 razy.)
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 401
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #11 : 24.10.2015, 10:51:09 »

To faktycznie dziwna sprawa. Nie wiem, co mogę jeszcze doradzić. U mnie ta opcja działa prawidłowo.
A może początkowy rozmiar czcionki był ustawiany bezpośrednio w okienku edytora, a nie w przyborniku? Wiem, że w takim wypadku mogą dziać się różne dziwne rzeczy.

Zapisane
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońGIMP - pomoc (Moderator: be@)Wątek: [ROZ] Jedna czcionka dla wielu warstw
Skocz do: