Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońGIMP - pomoc (Moderator: be@)Wątek: [ROZ] Zmiana samej szerokości obrazka
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: [ROZ] Zmiana samej szerokości obrazka  (Przeczytany 1229 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
LucKy_skiLL
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 3
Galeria Użytkownika

LucKy_skiLL


Zobacz profil
« : 22.10.2015, 23:10:46 »

Hej, mam plik .psd i obrazkiem, ma on rozmiar 1980x1080, a chce aby miał 1920x1080, próbowałem stworzyć nowy plik z takim rozmiarem i przenieść warstwy, ale efekt końcowy różni się od pierwotnego, a opcja "Skaluj obraz" pomniejsza mi obie wartości, więc pytanie brzmi, jak mam zmniejszyć szerokość obraza, bez modyfikowania wysokości.
« Ostatnia zmiana: 25.08.2017, 07:41:37 wysłane przez be@ » Zapisane
Ziomioslaw
Administrator

Reputacja: 46 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.10
JID: ziomioslaw@jabber.org
Licencja: Copyright
Wiadomości: 7 432
Galeria Użytkownika


Cyklista Apokalipsy


Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 22.10.2015, 23:12:06 »

Tam obok wymiarów obrazka po skalowaniu jest taki łańcuch, trzeba na niego kliknąć, wtedy przestanie trzymać proporcje.
Zapisane
LucKy_skiLL
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 3
Galeria Użytkownika

LucKy_skiLL


Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 22.10.2015, 23:18:08 »

Rzeczywiście działa dzięki, a przy okazji, jaka metoda skalowania daje najlepsze efekty? Sinc ?
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 401
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 23.10.2015, 00:31:56 »

Co do metody, to najlepiej sprawdzić doświadczalnie. Ja używam zawsze domyślnej. Kiedyś sprawdzałam, ale nie zauważyłam różnicy, albo efekt był nieznacznie gorszy.
Natomiast jeśli zmiana rozmiaru ma być dość duża, to najlepszy efekt osiągniesz skalując stopniowo w krokach po 90% (w przypadku pomniejszania). W przypadku skalowania w górę nie unikniesz utraty jakości.
 Najlepszy efekt w przypadku skalowania w górę daje użycie darmowego programu Reshade.
Skalowanie samej tylko szerokości spowoduje zmianę proporcji i zniekształcenie obrazu. Nie poleca się tego robić, chyba że skalujesz obraz, na którym jest np. tylko niebo z chmurami i trawa. Wtedy nieznaczna zmiana proporcji nie powinna być zauważalna. Inny sposób, to użycie pluginu do inteligentnego skalowania, który pozwoli zachować proporcje wybranych, istotnych obiektów. W innym wypadku lepiej odpowiednio wykadrować.
« Ostatnia zmiana: 30.10.2017, 15:39:49 wysłane przez be@ » Zapisane
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońGIMP - pomoc (Moderator: be@)Wątek: [ROZ] Zmiana samej szerokości obrazka
Skocz do: