Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońGIMP - pomoc (Moderator: be@)Wątek: [ROZ] Wizytówka o danych wymiarach
Strony: 1 2 [Wszystkie]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: [ROZ] Wizytówka o danych wymiarach  (Przeczytany 8130 razy)
0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.
reporteer
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 25
Galeria Użytkownika

reporteer


Zobacz profil
« : 19.10.2015, 15:55:31 »

Cześć. Muszę zrobić wizytówkę w GIMPie. W rzeczywistości wizytówka ma mieć wymiary 8,8cm na 5,5cm. Gdy wchodzę w Plik -> Nowy, ustawiam centimetres i wpisuję te dane to mi się zmieniają, minimalnie ale się zmieniają. Okej mniejsza z tym. Gdy utworzę obraz o takich wymiarach to na ekranie jest mniejszy i nie wiem czy na kartce będzie o takich wymiarach jakie podałem czy taki jak na ekranie? No i jak skaluję warstwę do szerokości wcześniej utworzonego obrazu (wizytówki) to ta warstwa jest węższa. Może coś robię źle? Proszę o pomoc Mrugnięcie.
« Ostatnia zmiana: 21.10.2015, 01:11:42 wysłane przez be@ » Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 401
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 19.10.2015, 17:32:40 »

Przede wszystkim podczas tworzenia nowego obrazu ustaw sobie wymiary + spady po 3 - 5 mm z każdej strony, czyli min. 91 mm x 58 mm oraz rozdzielczość 300 - 350 PPI.
W GIMP-ie zmień domyślne jednostki na milimetry. Jeśli skalujesz warstwę, to nowe wymiary ustawiaj w milimetrach.
Co do problemu ze skalowaniem warstwy, upewnij się, że ma tę samą rozdzielczość, co reszta obrazu i że podczas skalowania ustawiasz nowe wymiary w milimetrach.
Zapisane
reporteer
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 25
Galeria Użytkownika

reporteer


Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 19.10.2015, 18:26:40 »

A jeżeli zrobię sobie tą wizytówkę w przypadkowych wymiarach i później zeskaluję do potrzebnych wymiarów to będzie dobrze?

Ustawiłem tą rozdzielczość X i Y ale teraz wychodzi mi za duże. Chcę, żeby na ekranie były widoczne takie same wymiary jak w rzeczywistości. Da się tak?
« Ostatnia zmiana: 19.10.2015, 18:36:56 wysłane przez reporteer » Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 401
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 19.10.2015, 18:32:25 »

W programie do grafiki rastrowej niespecjalnie, ponieważ skalowanie powoduje utratę jakości. Jeśli zrobisz większą i zeskalujesz w dół, to powinno być w miarę OK, ale gdybyś chciał skalować w górę (powiększyć) to z całą pewnością nie będzie to dobrze wyglądać. Poza tym bardzo ważna jest rozdzielczość. Musisz mieć przynajmniej 300 PPI.
Po co właściwie robić wizytówkę w innych wymiarach, a później skalować?
PS
W menu GIMP-a, w zakładce Widok odznacz pozycję "Punkt do punktu", wtedy będziesz mógł zobaczyć mniej więcej rzeczywisty rozmiar, jaki będzie po wydruku.
Zapisane
reporteer
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 25
Galeria Użytkownika

reporteer


Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 19.10.2015, 18:41:11 »

O to to. Chodziło mi o wyłączenie Punkt do punktu. Jaki będzie efekt jak zrobię to bez tej rozdzielczości 300ppi?
Jak ustawię 88,90 mm x 5,50 mm i rozdzielczość Y i X 300 to strasznie mi to szerokie wychodzi.
Zapisane
Hasia
Moderator globalny

Reputacja: 39 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.10
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1 495
Galeria Użytkownika


Czasami nie jestem sobą


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #5 : 19.10.2015, 18:44:41 »

Jeśli nie ustawisz odpowiedniej rozdzielczości, np mniej 300 ppi (300ppi w tym wypadku to minimum) to nie będzie nadawało się do druku. Wydruk będzie złej jakości. Nie bój się o szerokość. Maszyna drukująca upchnie sobie te punkty na tym calu.
Zapisane

be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 401
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : 19.10.2015, 18:45:54 »

Rozdzielczość ustawia się podczas tworzenia nowego obrazu, tak jak i wymiary. W okienku Utworzenie nowego obrazu trzeba rozwinąć Zaawansowane opcje (poniżej wymiarów). Jeśli ustawisz zbyt małą (domyślna to 72 PPI - o wiele za mało do druku), to po wydrukowaniu będziesz mieć bardzo słabą jakość. Wizytówkę trzeba tworzyć od początku w wysokiej rozdzielczości.
Zapisane
reporteer
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 25
Galeria Użytkownika

reporteer


Zobacz profil
« Odpowiedz #7 : 19.10.2015, 18:47:03 »

No dobrze ale gdy mam 72 ppi to wychodzi no mniej więcej dobrze (wymiary) a jak ustawię 300ppi to strasznie szerokie się robi. Co jest nie tak?
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 401
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #8 : 19.10.2015, 18:48:00 »

Szerokie wychodzi tylko na ekranie, dla wygody zawsze możesz sobie pomniejszyć widok np. do 50% (zoom). Po wydruku wizytówka będzie mieć tyle milimetrów, ile ustawiłeś (tylko podczas eksportu trzeba zaznaczyć zapisanie rozdzielczości).
I tak jak pisała Hasia 300 PPI to minimum. Dla wizytówki lepiej dać 350.
Zapisane
Hasia
Moderator globalny

Reputacja: 39 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.10
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1 495
Galeria Użytkownika


Czasami nie jestem sobą


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #9 : 19.10.2015, 18:51:50 »

Polecam: http://www.studiouh.com/2010/04/jak-przygotowac-wizytowke/
Zapisane

reporteer
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 25
Galeria Użytkownika

reporteer


Zobacz profil
« Odpowiedz #10 : 19.10.2015, 18:53:32 »

Dobrze. Dziękuję za pomoc Uśmiech. Jeszcze jedno co mnie niepokoi to to, że po ustawieniu wymiarów i po przyłożeniu kartki (z wyłączoną opcją punkt do punktu) o tych samych wymiarach kartka jest większa. Mam nadzieję, że wydruk będzie miał odpowiednie wymiary.
Zapisane
Hasia
Moderator globalny

Reputacja: 39 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.10
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1 495
Galeria Użytkownika


Czasami nie jestem sobą


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #11 : 19.10.2015, 18:55:32 »

Jeśli dodałeś te spady to powinna być większa od docelowego rozmiaru. Spady to część która pójdzie do cięcia.
Zapisane

be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 401
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #12 : 19.10.2015, 18:56:14 »

Wydruk będzie miał właściwe wymiary (takie, jak ustawiłeś i jakie widnieją dla wydruku we właściwościach obrazu minus spady). Wielkość na ekranie nie odzwierciedla dokładnie rzeczywistości. Trzeba by sobie dokładnie skalibrować ekran. U mnie też wyświetla się mniejsze, a po wydruku jest OK.
Zapisane
reporteer
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 25
Galeria Użytkownika

reporteer


Zobacz profil
« Odpowiedz #13 : 19.10.2015, 19:02:55 »

A jeżeli chciałbym wstawić jakiś obrazek z Internetu to jak jest z rozdzielczością? Może być dowolna?
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 401
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #14 : 19.10.2015, 19:06:11 »

Jak dodasz ten obrazek jako nową warstwę do swojego projektu w 300 czy 350 PPI, to jego wymiary się zmniejszą, jeśli rozdzielczość obrazka będzie mniejsza niż rozdzielczość wizytówki. Większość obrazków w sieci ma 72 PPI, więc po dodaniu do projektu ich wymiary w mm ulegną pomniejszeniu. Z tego powodu trzeba wybierać większe obrazy niż docelowy. Oczywiście można znaleźć także obrazki w wyższej rozdzielczości. Najważniejsze, aby były dobrej jakości, bez widocznej kompresji JPG.
Zapisane
reporteer
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 25
Galeria Użytkownika

reporteer


Zobacz profil
« Odpowiedz #15 : 19.10.2015, 19:14:42 »

Dobrze. Zrobiłem spady 2mm ale mam problem z ustawieniem ich w GIMPie. Wiem, żeby ustawić te marginesy trzeba przeciągnąć tą poziomicę z góry lub z lewego boku ale skąd mam wiedzieć ile to jest 2mm?
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 401
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #16 : 19.10.2015, 19:24:28 »

Jeśli ustawiłeś domyślne jednostki na mm, to powinieneś mieć miarki w milimetrach (Widok -> Wyświetlanie linijek), ale najprościej to po prostu zaznaczyć całość, zmniejszyć zaznaczenie o 4 mm (2 mm z lewej + 2 mm z prawej i analogicznie góra/dół) i utworzyć prowadnice z zaznaczenia: Obraz -> Prowadnice -> Nowa prowadnica z zaznaczenia.
Ja bym jednak radziła dać po 3 mm na te spady.
Zapisane
reporteer
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 25
Galeria Użytkownika

reporteer


Zobacz profil
« Odpowiedz #17 : 20.10.2015, 18:53:56 »

A jeżeli chcę wydrukować w takich wymiarach to koniecznie w GIMPie muszę drukować? Tam gdzie będę drukował pewnie nie będzie GIMPa tylko max Microsoft Office.
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 401
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #18 : 20.10.2015, 19:00:33 »

Eksportujesz sobie gotową wizytówkę np. do formatu PDF albo TIFF (co tam drukarnia sobie zażyczy) i wrzucasz na pendrive'a albo wysyłasz drukarni mailem.
Gdybyś chciał przypadkiem drukować w automacie, to sprawdź, czy on przypadkiem zamiast przycinać spady nie przeskaluje Ci tej wizytówki do zadanych wymiarów. Mi tak kiedyś ze zdjęciem zrobiło. Ale wizytówki, to myślę że jednak zlecisz drukarni.
« Ostatnia zmiana: 25.08.2017, 08:11:47 wysłane przez be@ » Zapisane
reporteer
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 25
Galeria Użytkownika

reporteer


Zobacz profil
« Odpowiedz #19 : 20.10.2015, 19:23:04 »

Tzn. to jest taka praca domowa. Chcę wydrukować 1 sztukę. Co mam zrobić? Wystarczy wyeksportować do .pdf'a a później przy drukowaniu ustawić odpowiednie parametry? To wszystko?
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 401
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #20 : 20.10.2015, 19:25:18 »

To masz zamiar drukować na domowej drukarce? W takim razie chyba będziesz musiał sam obciąć spady. Trzeba było tak od razu pisać, bo jak to nie pójdzie do drukarni, to te spady chyba są niepotrzebne. Zresztą nie wiem, co to za drukarka...
Zapisane
reporteer
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 25
Galeria Użytkownika

reporteer


Zobacz profil
« Odpowiedz #21 : 20.10.2015, 19:38:45 »

Sam obetnę. Co za problem? To nie musi być perfekcyjne  Uśmiech 2. Wyeksportowałem do pdfa, zerknąłem na podgląd wydruku i wydaje mi się, że będzie okej. Dziękuję za pomoc.
Zapisane
Strony: 1 2 [Wszystkie]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońGIMP - pomoc (Moderator: be@)Wątek: [ROZ] Wizytówka o danych wymiarach
Skocz do: