Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońGIMP - pomoc (Moderator: be@)Wątek: [ROZ]Wtapianie rendera,napisów i wybór czcionki do sygnatury.
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: [ROZ]Wtapianie rendera,napisów i wybór czcionki do sygnatury.  (Przeczytany 4590 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Defqonone
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
Licencja: Copyright
Wiadomości: 33
Galeria Użytkownika

Defqonone


Zobacz profil
« : 05.10.2015, 15:46:43 »

Witam potrzebuje pomocy,oglądałem już dział Tutoriale zakładkę sygnatury,lecz nie ma tam nic co by do mnie przemawiało,mianowicie potrzebuje pomocy doświadczonej osoby,dla której program GIMP jest opanowany w jednym palcu i robi już sygnatury jak należy,z tłem nie mam dość problemów, przykładem mogą być dwa obrazki,aczkolwiek mógłbym wysłuchać porad odnośnie tworzenia tła.

Obrazek 1.
Ukryta treść (kliknij aby pokazać/schować)

Obrazek 2.
Ukryta treść (kliknij aby pokazać/schować)

Moim problemem jest niestety,dobór czcionki do sygnatury,oraz jej wtapianiem to samo tyczy się renderów,coś tam próbowałem z poradników na tej stronie,ale niestety bez pomocy do mnie to nie dotrze,dlatego prosił bym o porady,jak można wtopić przykładowo render jakich opcji powinienem użyć,ale najbardziej zależy mi na wtapianiu Napisów oraz doboru czcionki,jaką byście polecili czcionki do takich typów sygnatur Gry komputerowe oraz Anime.

Z góry dziękuje za pomoc.

« Ostatnia zmiana: 06.10.2015, 12:56:48 wysłane przez Defqonone » Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 401
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 05.10.2015, 16:08:11 »

Czcionka po prostu powinna pasować stylem do tego, co jest w sygnaturze, np. nie dodasz napisu średniowieczną czcionką do sygnatury z wyścigami samochodowymi, ani czcionki komiksowej do sygnatury z motywem muzyki poważnej. Poza tym napis powinien też pasować kolorystycznie, najlepiej wybrać jakiś kolor występujący w sygnaturze. Raczej też nie powinien się ten napis nadmiernie rzucać w oczy, a w każdym razie przesłaniać głównego motywu.
Co do wtapiania renderów, to na tych dwóch pracach są całkiem nieźle wtopione.
GIMP-a znam bardzo dobrze, ale sygnatur nigdy nie robiłam, bo mnie to zwyczajnie nie kręci. Jeśli chcesz wiedzieć , jak uzyskać konkretny efekt, to daj przykład i wtedy postaram się wytłumaczyć, jak to zrobić. Pytanie o wtapianie renderów jest zbyt ogólnikowe. W każdym razie mogę podpowiedzieć w kwestiach technicznych, w estetycznych już niespecjalnie.
Zapisane
Defqonone
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
Licencja: Copyright
Wiadomości: 33
Galeria Użytkownika

Defqonone


Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 05.10.2015, 16:29:34 »

dziękuje za odpowiedź,mhm sprawy techniczne czyli potrafisz mniej więcej wytłumaczyć jak zrobić aby powiedzmy światło z tła nachodziło na render? Oczywiście mam drugą sprawę jak można uzyskać na sygnaturze bądź innym formacie graficznym taki efekt,który bynajmniej dla mnie wygląda jak mgła przedstawiona sygnaturę poniżej.
Ukryta treść (kliknij aby pokazać/schować)

To jest tylko przykładowa sygnatura bo zazwyczaj,już graficy doświadczeni jacyś kilkuletni potrafią uzyskać taką ala mgłę że obrazek jest bardziej taki jak by dym był w nim,no niestety nie potrafię tego nazwać.
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 401
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 05.10.2015, 17:18:50 »

Taką "mgłę" można uzyskać używając krzywych kolorów, zwykle na kanale wartość wystarczy dolną część krzywej wyciągnąć nieco w górę lub po prostu możesz dodać powyżej białą warstwę i zmniejszyć jej krycie suwakiem w oknie warstw do ok. 25%.
Co do światła, to trzeba je dodać na warstwie powyżej tła i rendera. Raczej nie tworzy się osobno samego tła i później dodaje render, tylko takie rzeczy jak światła, cienie, dym, jakieś iskierki itp. dodaje się na koniec, na warstwie, która jest najwyżej. Część z nich oczywiście można i zwykle trzeba dodać na samo tło (na warstwie pomiędzy tłem a renderem), tak aby były za renderem.
Zapisane
Defqonone
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
Licencja: Copyright
Wiadomości: 33
Galeria Użytkownika

Defqonone


Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 05.10.2015, 17:30:37 »

Ciężko mi zrozumieć,musiała byś mi to nie co zobrazować,bo na ten moment,niestety nie rozumiem z tego,wiele ważnych rzeczy,ale i tak z góry dziękuje.
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 401
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : 05.10.2015, 17:32:20 »

Ale konkretnie czego nie rozumiesz, którego fragmentu?
Zapisane
Defqonone
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
Licencja: Copyright
Wiadomości: 33
Galeria Użytkownika

Defqonone


Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : 05.10.2015, 17:36:28 »

Taką "mgłę" można uzyskać używając krzywych kolorów, zwykle na kanale wartość wystarczy dolną część krzywej wyciągnąć nieco w górę lub po prostu możesz dodać powyżej białą warstwę i zmniejszyć jej krycie suwakiem w oknie warstw do ok. 25%.
Co do światła, to trzeba je dodać na warstwie powyżej tła i rendera. Raczej nie tworzy się osobno samego tła i później dodaje render, tylko takie rzeczy jak światła, cienie, dym, jakieś iskierki itp. dodaje się na koniec, na warstwie, która jest najwyżej. Część z nich oczywiście można i zwykle trzeba dodać na samo tło (na warstwie pomiędzy tłem a renderem), tak aby były za renderem.

To co na czerwono nie rozumiem,odnośnie tego cytatu ostatniego czerwonego to rozumiem że najpierw robi się tło potem wkleja render,a na koniec urozmaica się efektami? Przed renderem i za renderem na tle?.
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 401
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #7 : 05.10.2015, 17:41:49 »

Z menu na górze wybierasz: Kolory -> Krzywe. W okienku, które się wyświetli łapiesz za lewy koniec krzywej i ciągniesz go w górę. Tutoriale wyjaśniające działanie krzywych kolorów:
http://www.gimpuj.info/index.php/topic,48744.0.html
http://www.gimpuj.info/index.php/topic,64636.0.html

Odnośnie drugiego akapitu, nic nigdzie nie wklejasz. Musisz mieć wszystko na osobnych warstwach. Osobno render, osobno tło (na najniższej warstwie) i osobno warstwy, na których będziesz dodawać różne efekty.
Zapisane
Defqonone
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
Licencja: Copyright
Wiadomości: 33
Galeria Użytkownika

Defqonone


Zobacz profil
« Odpowiedz #8 : 05.10.2015, 17:49:00 »

Mhm,teraz już rozumiem,mniej więcej,a mogła byś dać mi jakąś poradę jak wtapiać,albo dopasowywać napis tak aby komponował się z obrazkiem,z tego co wiem to największy problem grafików początkujących jak i średniaków.

Korzystałem z tego poradnika
http://www.gimpuj.info/index.php/topic,25829.0.html

Widoczne jest to na drugim zdjęciu w pierwszym poście,jak można to lepiej uzyskać,bądź wkomponować tak aby nie było to aż tak widoczne a za razem słabo zrobione?
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 401
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #9 : 05.10.2015, 17:58:37 »

Nie rozumiem, przecież tam właśnie masz to opisane.
Jeśli sygnatura jest ogólnie dość ciemna, to czasami dobry efekt możesz uzyskać dodając napis w najjaśniejszym miejscu, następnie klikasz PPM na warstwie tekstowej, wybierasz Kanał alfa na zaznaczenie, wyłączasz widoczność Widoczność warstwy warstwy tekstowej, przechodzisz na warstwę utworzoną z widoku wszystkich poniższych warstw czyli z gotową już sygnaturą, kopiujesz i wklejasz jako nową warstwę, po czym przesuwasz Przesuwanie tak uzyskany, jasny napis w miejsce, gdzie sygnatura jest ciemna. Ew. można jeszcze nieznacznie ten napis rozjaśnić, jeśli jest słabo widoczny.
W przypadku jasnej sygnatury można postąpić analogicznie, kopiując jako wypełnienie napisu najciemniejszy fragment.
Zapisane
Defqonone
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
Licencja: Copyright
Wiadomości: 33
Galeria Użytkownika

Defqonone


Zobacz profil
« Odpowiedz #10 : 05.10.2015, 18:02:00 »

Mhm,dzięki za pomoc,poćwiczę i zobaczę jak z efektami i wszystkim będzie dziękować,można zamknąć temat.
Zapisane
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońGIMP - pomoc (Moderator: be@)Wątek: [ROZ]Wtapianie rendera,napisów i wybór czcionki do sygnatury.
Skocz do: