Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Polskie Forum Użytkowników GIMP-aHyde zoneArchiwum[Archiwum] Pomocna dłoń - GIMPWątek: [ROZ] Problem z kolorami w eksportowanych plikach
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: [ROZ] Problem z kolorami w eksportowanych plikach  (Przeczytany 3584 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
zepol
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 4
Galeria Użytkownika

zepol


Zobacz profil
« : 18.06.2015, 13:04:53 »

Witam,
Już od dłuższego czasu pracuję na GIMPIE i choć wykorzystuję go głównie amatorsko to jakieś niewielkie pojęcie o nim mam.
Mam dziwny problem z kolorami, gdy eksportuję obraz do jpga.
W skrócie:
1. otwieram plik jpg
2. bez żadnych zmian eskportuję go do jpg pod inną nazwą
3. powstały plik porównany do oryginału w zwykłej przeglądarce obrazów ma nieco inne barwy (bardziej wyblakłe)

Wygląda to tak jakby GIMP zmieniał w obrazie profil kolorów, choć w Preferencje-Zarządzanie kolorami ustawione mam 'bez zarządzania kolorami' i wszystkie profile ustawione na 'brak'

Czy GIMP ma jeszcze w innym miejscu ustawienia dotyczące profilów ??
Może jakieś inne pomysły gdzie szukać rozwiązania problemu ?

Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: 19.06.2015, 14:09:09 wysłane przez be@ » Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 401
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 18.06.2015, 14:12:50 »

A może to efekt kompresji podczas eksportu? Masz ustawioną jakość na 100%? Czy ten otwarty w GIMP-ie obraz przed eksportem też ma wyblakłe kolory w porównaniu z oryginałem?
U mnie podczas otwierania niektórych zdjęć wyświetla się komunikat o jakimś nieobsługiwanym formacie kolorów czy coś takiego (nie pamiętam dokładnie) i pyta o konwersję do RGB czy tam sRGB (też nie pamiętam).
W każdym razie moje ustawienia wyglądają tak:



i nie zauważyłam podobnego problemu.
Zapisane
zepol
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 4
Galeria Użytkownika

zepol


Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 18.06.2015, 15:02:14 »

Ustawienia Zarządzania kolorami mam takie same jak Ty, kompresja 100%. Obraz jest wyblakły już jak go otworzę w GIMPIE, przed eksportem.
GIMP pyta o konwersje, gdy w obrazie jest osadzony jakiś profil kolorów, ale w tym przypadku nie pytał o nic. Do tego objawy mam na różnych plikach z różnych źródeł.

Kurcze - coś kiedyś grzebałem przy profilach i może przez to teraz cyrki mam, choć ustawienia dałem takie jak u Ciebie  Zły
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 401
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 18.06.2015, 15:06:31 »

W takim razie ja już nie wiem, co jest grane Smutny
Zapisane
zepol
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 4
Galeria Użytkownika

zepol


Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 19.06.2015, 08:24:50 »

OK - znalazłem  laugh
W Obraz-Tryb miałem ustawione na Indeksowany...
Zacząłem kombinować: ustawiłem na RGB, dawałem Przekonwertuj profil kolorów na.. RGB
Nie wiem które z tych, ale zadziałało - teraz mam normalne kolory, choć wcześniej nigdy tam nie grzebałem.
Może komuś kiedyś się przyda  Uśmiech 2

pzodrawiam
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 401
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : 19.06.2015, 12:25:04 »

A nawet przez chwilę o tym pomyślałam, jednak tryb indeksowany bardzo mocno zmienia wygląd zdjęć i psuje ich jakość, a sądząc po Twoim opisie myślałam, że jest tylko nieznaczna różnica w nasyceniu kolorów, dlatego o tym nie wspomniałam. W dodatku to oczywistość, o której pisaliśmy na forum dziesiątki razy, więc aż głupio było pytać, czy masz ustawiony właściwy tryb. Zobacz chociażby przyklejony wątek w tym dziale: http://www.gimpuj.info/index.php/topic,43182.0.html
Zapisane
zepol
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 4
Galeria Użytkownika

zepol


Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : 19.06.2015, 14:06:42 »

No właśnie zmieniało się jedynie nieznacznie nasycenie barw, nie było widać zmian jakości - może ze względu na to, że to bardzo jednolite obrazy były (np. 2-kolorowe).
Do tego nigdy w życiu nie używałem tych opcji zmiany trybu, a objawy wskazywały mi na profile kolorów. Bezskutecznie próbowałem szukać właśnie w tematach dotyczących profili i na indeksowanie nie trafiłem..
Pozdrawiam
Zapisane
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aHyde zoneArchiwum[Archiwum] Pomocna dłoń - GIMPWątek: [ROZ] Problem z kolorami w eksportowanych plikach
Skocz do: