Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Polskie Forum Użytkowników GIMP-aTutorialeTutorialeGIMPTechniczneWątek: Jak uzyskać prawdziwy tryb "Pokrywanie"?
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: Jak uzyskać prawdziwy tryb "Pokrywanie"?  (Przeczytany 27261 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 405
Galeria UżytkownikaZobacz profil
« : 31.01.2015, 15:58:52 »

Jak uzyskać prawdziwy tryb "Pokrywanie"
Tutorial

Opracowanie: be@
Poziom trudności: bardzo prosty

Tutorial dotyczy mieszania warstw. Jak na pewno niektórzy zauważyli, tryby warstw: Pokrywanie oraz Miękkie światło w GIMP-ie dają identyczny efekt. W rzeczywistości obecnie tryb Pokrywanie jest tak naprawdę klonem trybu Miękkie światło. Aby uzyskać prawdziwy efekt pokrywania trzeba zastosować pewien trick.

Tutorial napisany w wersji GIMP 2.8. W innych wersjach nazwy narzędzi i pojęć mogą się różnić.Lime Point Zaczynamy

Lime Point 1. Otwieramy w GIMP-ie obraz oraz teksturę, którą chcemy na niego nałożyć jako warstwy: Plik -> Otwórz jako warstwy.
 Domyślnie nasz obraz powinien znajdować się na warstwie Tło, a tekstura na warstwie powyżej. Jeśli teraz w oknie warstw zmienimy tryb warstwy z teksturą na Pokrywanie tak naprawdę otrzymamy efekt Miękkiego światła.Lime Point 2. Zamieniamy warstwy miejscami, tak aby tekstura znalazła się poniżej, a obraz tła bezpośrednio nad nią. Aby obniżyć aktywną warstwę znajdującą się na górze wystarczy kliknąć w ikonę zielonej strzałki u dołu okna warstw.

Lime Point 3. Zmieniamy tryb warstwy z obrazem na Twarde światło, natomiast tryb warstwy z teksturą na Zwykły i w rezultacie mamy prawdziwy efekt pokrywania. Różnica jest subtelna, ale widać, że efekt mieszania warstw jest nieco bardziej intensywny.Lime Point 4. W zasadzie na tym możemy zakończyć, jeśli jednak nasza tekstura jest częściowo przezroczysta, trzeba podjąć dodatkowe kroki, inaczej przezroczystość z tekstury udzieli się warstwie z obrazem (tryb Twarde światło nie pokryje obszarów półprzezroczystych).Lime Point 5. Klikamy PPM na warstwie z teksturą i wybieramy Kanał alfa na zaznaczenie, a następnie: Edycja -> Skopiuj widoczne [SHIFT + CTRL + C] i Edycja -> Wklej do.Pojawi nam się Oderwane zaznaczenie (Wklejona warstwa). Należy je zamienić na warstwę klikając w ikonę czystej kartki w lewym dolnym narożniku okna warstw lub wybierając z  menu: Warstwa -> Do nowej warstwy:Wyłączamy zaznaczenie: Zaznaczenie -> Brak

Lime Point 6. Wyłączamy widoczność Widoczność warstwy warstwy z teksturą, a tryb warstwy z obrazem zmieniamy na Zwykły. Wklejona warstwa powinna znajdować się najwyżej w oknie warstw.Lime Point KoniecWięcej na ten temat można przeczytać tutaj: www.gimptalk.com/index.php?/topic/35728-overlay-vs-soft-light/.
 Specjalne podziękowania dla użytkownika Kulok, który wyszukał informacje znajdujące się w powyższym odnośniku i przetłumaczył mi na polski Mrugnięcie

Dodatkowa uwaga:
Prawdziwy tryb Pokrywanie oraz więcej niestandardowych trybów warstw znajdziecie po doinstalowaniu wtyczki G'MIC w zakładce: Layers -> Blend: http://www.gimpuj.info/gallery/96/48452_02_02_15_7_35_03.png.
« Ostatnia zmiana: 12.10.2015, 10:13:31 wysłane przez be@ » Zapisane
Zbyma72age
√ ι ק

Reputacja: 85 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
Licencja: Copyright
Wiadomości: 555
Galeria UżytkownikaZobacz profil
« Odpowiedz #1 : 25.05.2015, 23:54:27 »

Pozwalam sobie zrobić kilka uwag:
W swoim Poradniku
"Retusz fotografii w GIMP-ie – czyli korekta balansu bieli na warstwach"
stwierdziłem zgodnie z uwagami zawartymi w http://docs.gimp.org/en/gimp-concepts-layer-modes.html 
że:
"1. GIMP posiada błąd, dotychczas nie usunięty – tryb mieszania Pokrywanie i Miękkie światło dają identyczny efekt (w GIMP 2.9.1 mimo obietnic, błąd jeszcze nie usunięty)

2. Działanie trybu Pokrywanie – można porównać do oświetlania dolnej warstwy światłem o kolorze definiowanym przez warstwę górną. W rezultacie, oprócz zabarwienia otrzymujemy rozjaśnienie albo przyciemnienie obrazu z dolnej warstwy (jest ona dominująca).
Przy czym tryb przyciemnia piksele ciemne (tj. o wartościach nie większych od ½ ) i rozjaśnia jasne (o wartościach nie mniejszych od ½ ), a więc podnosi kontrast."

W http://docs.gimp.org/en/gimp-concepts-layer-modes.html  stwierdzono:
W niektórych wersjach GIMP, tryb 'Nakładka' i tryb 'miękkie światło' są identyczne.
Równanie (podane na w/w stronie) jest równaniem "Teoretycznym". Spowodowany "błędem Bug #162395 ,(dyskusja od 2005r do 2014r) aktualnie wzór jest równoważny Soft light. Trudno jest naprawić ten błąd, nie zmieniając wyglądu istniejących obrazów."

Nie znaczy to jednak, że Tryb warstwy "Pokrywanie" działa niepoprawnie.

Ponieważ powyżej jest Dodatkowa uwaga, że:

Prawdziwy tryb Pokrywanie oraz więcej niestandardowych trybów warstw znajdziecie po doinstalowaniu wtyczki G'MIC w zakładce: Layers => Blend (Standard):

Przeprowadziłem następujące badanie z wykorzystaniem ustawionych "Punktów wzorcowych"

Dane punktów na obrazie źródłowym:
RGB = 0, 5, 1;  RGB = 132, 106, 11; RGB 65, 143, 145;

Zastosowanie trybu Pokrywania w GIMP uzyskano odczyty:
RGB 0, 0. 0; RGB 134, 96, 1; RGB 41, 151, 154;

Zastosowanie Overlay (Pokrywanie) w G`MIC
RGB 0, 0, 0, RGB 136, 88, 0; RGB 33, 156, 160;

Nie widać drastycznych różnic pomiędzy Pokrywanie GIMP i G`MIC


Pozdrawiam
PS porównania Soft Light z powodów oczywistych nie prowadzono 
Zapisane
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aTutorialeTutorialeGIMPTechniczneWątek: Jak uzyskać prawdziwy tryb "Pokrywanie"?
Skocz do: