Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Polskie Forum Użytkowników GIMP-aTutorialePropozycje i prośby o tutorialeProśby o tutoriale (Moderator: davlasq)Wątek: [ROZ]Jak wyciąć element ze zdjęcia i dodać w tym wyciętym miejscu swoje ...
Strony: [1] 2  Wszystkie
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: [ROZ]Jak wyciąć element ze zdjęcia i dodać w tym wyciętym miejscu swoje ...  (Przeczytany 23989 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Borko95
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
Licencja: Copyright
Wiadomości: 10
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« : 01.01.2015, 19:33:27 »

Jak w temacie, potrzebuje pomocy by ktoś mi to wytłumaczył jak wyciąć coś ze zdjęcia i wkleić w miejsce po tym wyciętym elemencie swoje wybrane foto. Z tutoriali znalezionych w internetach nie potrafię tego ogarnąć, a do tego jestem nowicjuszem w obsłudze gimpa i nie ogarniam za dobrze.
« Ostatnia zmiana: 01.01.2015, 22:46:04 wysłane przez Borko95 » Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 401
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 01.01.2015, 19:39:59 »

W dziale Pomocna dłoń -> GIMP było już o tym wielokrotnie. Sposób wycięcia elementu zależy od samego zdjęcia, a konkretnie od tego, czy element znajduje się na jednolitym tle, czy na wielobarwnym, czy tło kontrastuje z wycinanym elementem czy raczej się z nim zlewa itp., itd. Dlatego najlepiej abyś zapodał to zdjęcie. Wtedy można będzie dobrać odpowiednią metodę.
Zapisane
Borko95
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
Licencja: Copyright
Wiadomości: 10
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 01.01.2015, 20:02:41 »

To oryginał: http://goodkid.pl/wp-content/uploads/2014/04/Ten-Typ-Mes-Trzeba-by%C5%82o-zosta%C4%87-dresiarzem.jpg

I zrobić coś podobnego do tego jak już ktoś to przerobił: https://scontent-b-fra.xx.fbcdn.net/hphotos-xpf1/v/t1.0-9/10390956_566594083454403_3256970280993647689_n.jpg?oh=f1761208d30f20d6010c1b0df01b2eff&oe=55387396

//be@: Po co podajesz odnośniki w cytatach?? Poprawiłam.
« Ostatnia zmiana: 01.01.2015, 20:08:29 wysłane przez be@ » Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 401
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 01.01.2015, 20:57:17 »

Ten "oryginał" to już chyba było wklejane.
Tutaj do wycięcia prawdopodobnie najlepiej będzie użyć mixera kanałów. Zaraz sprawdzę i wtedy napiszę dokładniej.

@Edit:
Wycinanie elementu ze zdjęcia (sposób przydatny tylko w przypadku dość dużego kontrastu kolorystycznego pomiędzy tłem a wycinanym elementem - w tym konkretnym przypadku tło zawiera głównie czerwienie i żółcie, a postać jest w odcieniu niebiesko-zielonkawym):
1. Duplikujesz Duplikowanie warstwy warstwę ze zdjęciem i na kopii stosujesz: Kolory -> Mikser kanałów z ustawieniami jak na zrzucie: http://i.minus.com/ibbSVxfQMUqUV.png - generalnie trzeba doprowadzić do tego, aby postać była możliwie jak najciemniejsza, a tło prawie białe (może też  być na odwrót, ważny jest maksymalny kontrast pomiędzy wycinanym elementem a tłem, ale ja będę omawiać sytuację na przykładzie z białym tłem).
2. Za pomocą narzędzia rozjaśnianie/wypalanie Rozjaśnienie-wypalenie i odpowiednio dobranego pędzla rozjaśniasz ciemniejsze plamy, jakie pozostały w tle wokół konturów postaci. Ustawienia narzędzia na zrzucie: http://i.minus.com/ibnk50EdlpbXC1.png (Typ: Rozjaśnianie, Zakres: Światła, Ekspozycja: maksymalna). Pozostałe ciemne plamy znajdujące się nieco dalej od wycinanego elementu można śmiało zamalować białym pędzlem, aby w efekcie mieć całkowicie białe tło: http://i.minus.com/i0fQaDHib159A.png.
3. Za pomocą: Kolory -> Krzywe przyciemniasz wycinany element, aby stał się całkowicie czarny: http://i.minus.com/ibgxjnR6rhGGgw.png (dolny, lewy koniec krzywej przesuwasz w prawo na kanale: Wartość). Jeśli pozostały na nim jeszcze jakieś białe piksele, to należy je zamalować czarnym pędzlem.
4. Stosujesz: Rozmycie -> Rozmycie Gaussa o promieniu 5 px pionowo i poziomo (promień rozmycia należy dobrać do rozmiaru zdjęcia, przy mniejszym powinien być nieco mniejszy)
5. Zwiększasz kontrast o ok. 20: Kolory -> Jasność i kontrast, a następnie stosujesz: Kolory -> Inwersja.
6. Kopiujesz czarno-białą warstwę i wyłączasz jej widoczność Widoczność warstwy
7. Do oryginalnej warstwy ze zdjęciem (tej kolorowej) dodajesz maskę warstwy (PPM na warstwie -> Dodaj maskę warstwy) i wklejasz skopiowaną wcześniej warstwę. Zakotwiczasz ją na masce klikając w ikonkę kotwicy u dołu okna warstw i już masz wycięty element na przezroczystym tle: http://i.minus.com/iAHrvU9mynmiC.png. Na koniec eksportujesz obraz do formatu PNG (JPG nie obsługuje przezroczystości.
* Rozmycie i kontrast (pkt.: 4 i 5) stosuje się w celu wygładzenia konturów, aby nie były postrzępione
Wklejanie:
1. Otwierasz zdjęcie czy inny obraz, na który chcesz wkleić wycięty wcześniej element.
2. Otwierasz plik z wyciętym elementem jako nową warstwę: Plik -> Otwórz jako warstwy.
3. Za pomocą narzędzia przesuwanie Przesuwanie przesuwasz sobie wycięty element  w docelowe miejsce. W razie potrzeby możesz go również przeskalować Skalowanie
W przypadku podmiany postaci na zdjęciu, po dodaniu warstwy z wyciętym elementem może się zdarzyć, że nie przesłania on całkowicie miejsca po uprzednio usuniętej postaci. Wtedy trzeba te miejsca uzupełnić za pomocą klonowania Klonowanie na warstwie będącej tłem.
« Ostatnia zmiana: 01.01.2015, 23:49:41 wysłane przez be@ » Zapisane
Borko95
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
Licencja: Copyright
Wiadomości: 10
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 01.01.2015, 22:45:07 »

Dzięki bardzo przyda się, ale mam jeden problem a mianowicie nie mam 1.Hardness090 oraz A-Dynamic-off, pobrałem, szukałem już trochę brushów i znaleźć nie mogę...
Wersje gimpa mam 2.8.14
« Ostatnia zmiana: 01.01.2015, 22:56:45 wysłane przez Borko95 » Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 401
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : 01.01.2015, 22:47:43 »

Dynamic-off to dynamika, nie pędzel i powinna być na stanie w GIMP 2.8. Pędzel Hardness090, to zwykły, okrągły pędzel z twardością ustawioną na 90% (w edytorze pędzli sobie ustawisz): http://i.minus.com/ibtHjnGemrXlp0.png.
« Ostatnia zmiana: 01.01.2015, 23:34:24 wysłane przez be@ » Zapisane
Borko95
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
Licencja: Copyright
Wiadomości: 10
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : 01.01.2015, 23:37:42 »

Wersje gimpa mam 2.8.14 ok poradziłem sobie tylko teraz ugrzęzłem na punkcie 7. z tymi warstwami trochę nie ogarniam dodanie maski warstwy nie wiem co tam zaznaczyć początkowa maska warstwy, bo napisałaś żeby wkleić skopiowaną wcześniej warstwę, ale którą.

?
Cytuj
Do oryginalnej warstwy ze zdjęciem (tej kolorowej) dodajesz maskę warstwy (PPM na warstwie -> Dodaj maskę warstwy) i wklejasz skopiowaną wcześniej warstwę.
?
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 401
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #7 : 01.01.2015, 23:43:12 »

W pkt.6 masz napisane, którą warstwę kopiujesz. Niczego nie zaznaczasz, tylko jak masz aktywną (podświetloną w oknie warstw) właściwą warstwę (powinna być aktywna, bo cały czas na niej pracowałeś), to wybierasz z menu: Edycja -> Kopiuj. Napisałam też dokładnie jak dodać maskę warstwy, ale spróbuję jeszcze dokładniej:
- w oknie warstw klikasz prawym przyciskiem myszy na oryginalną warstwę ze zdjęciem (tę kolorową, znajdującą się najniżej w stosie warstw) i z menu, które się pojawi wybierasz: Dodaj maskę warstwy (wyskoczy okienko i klikasz w nim OK). Po dodaniu maski (aktywna maska w oknie warstw posiada białą obwódkę) wybierasz: Edycja -> Wklej i zakotwiczasz wklejaną warstwę klikając w ikonę kotwicy u dołu okna warstw. Jak to ostatecznie powinno wyglądać w oknie warstw po dodaniu maski masz na zrzucie w pkt.7.
Zapisane
Borko95
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
Licencja: Copyright
Wiadomości: 10
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #8 : 02.01.2015, 00:10:35 »

Chciałem z tego zdjęcia kolorowego wyciąć tego pana i w to tło po nim wkleić tam inną osobę z takimi samymi kolorami żeby to wyglądało realistycznie jak oryginał, bo teraz jak wyciąłem osobę ze zdjęcia to jak mam dodać coś w to tło po nim jak nie mam tego tła a został mi on, którego nie chciałem. Przepraszam, że tak truje, ale do mój któryś z kilku razy gdzie mam do czynienia z takimi programami i proszę o wyrozumiałość domyślam się, że możesz mieć nerwy bo dobrze tłumaczysz a ja dalej nie kminie.
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 401
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #9 : 02.01.2015, 00:17:10 »

A dlaczego wcześniej nie napisałeś nic o kolorach? Jeśli zdjęcie z owym "panem" miało posłużyć tylko jako tło, na które chciałeś wkleić inną osobę, to wycinanie go w ogóle było zbędne. Miałeś zapodać zdjęcie, z którego chcesz wyciąć tę osobę do wklejenia. Ja zrozumiałam, że to właśnie tego gostka potrzebujesz wyciąć i wkleić gdzieś na inne zdjęcie. Nie wiem dlaczego nie zapodałeś zdjęcia z postacią, która ma być wycięta i wklejona. Teraz cały tutorial, który Ci napisałam, okazał się zbędny, skoro chodzi o zupełnie inne zdjęcie...
 Kolory "wklejanej" postaci możesz sobie dopasować za pomocą opcji: Kolory -> Odwzorowania -> Barwienie próbek, gdzie jako próbkę wskazujesz warstwę z tłem, tylko najpierw musisz zaznaczyć na niej tego "pana" jeśli wklejana postać ma mieć podobną kolorystykę. W zasadzie to można ją także zdesaturować, a następnie użyć opcji: Kolory -> Barwienie i suwakami dopasować barwę i nasycenie.
Masz w ogóle wyciętą tę postać, którą chcesz wkleić?
« Ostatnia zmiana: 02.01.2015, 00:35:47 wysłane przez be@ » Zapisane
Borko95
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
Licencja: Copyright
Wiadomości: 10
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #10 : 02.01.2015, 15:12:12 »

Postaci wyciętej nie mam jeszcze, mam zdjęcie tyle, że jak to dopasować do kolorowego zdjęcia jak inny kształt jest tego elementu ze zdjęcia do wycięcia od tego na "oryginale".
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 401
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #11 : 02.01.2015, 19:04:22 »

Tak, jak napisałam na końcu mojego drugiego posta, jeśli fragmenty postaci, na której miejsce mamy wkleić inną nie zostaną całkiem zakryte, trzeba będzie użyć klonowania.
Przede wszystkim jednak musisz mieć wyciętą postać do wklejenia na przezroczystym tle, czyli tzw. render. I trzeba było zacząć właśnie od wycięcia owej postaci, która ma być wklejana. Nie wiem jednak, czy sposób wycinania, który opisałam, sprawdzi się w przypadku tego zdjęcia. Być może trzeba będzie użyć innej metody.
 Co do zdjęcia, które miało być tłem, to z niego nie trzeba nic wycinać, bo co za różnica, czy będzie tam jakaś postać, na którą wkleisz tę nową, czy też "dziura" po jej wycięciu? Jakby nie było, trzeba będzie uzupełnić brakujące tło, o ile nowo wklejona postać nie zakryje w pełni tej starej (albo "dziury" po niej).
Zapisane
Borko95
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
Licencja: Copyright
Wiadomości: 10
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #12 : 03.01.2015, 00:42:31 »

To tak do tego "oryginału" chciałem w miejsce tego "pana" wkleić tę osobę: (w załączniku) właśnie w taki sposób jakby to było oryginałem kolory no wszystko jak się należy do tego z tego zdjęcia "oryginalnego" napis na tle zmienić na "Ten Typ Kamil" to na pewno też czcionka ta sama i teraz jak odnaleźć nazwę danej czcionki by pasowało.
« Ostatnia zmiana: 04.01.2015, 21:12:07 wysłane przez Borko95 » Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 401
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #13 : 03.01.2015, 01:06:23 »

O czcionkę, to już musisz zapytać w dziale: Dodatki -> Szukam.
Postać na zdjęciu z załącznika dość wyraźnie odcina się od tła. Myślę, że można ją wyciąć używając zaznaczania różdżką Magiczna różdżka i tylko w miejscu, gdzie twarz zlewa się nieco z brązowawym kocem zaznaczyć fragment odręcznie Lasso. Najlepiej zduplikować warstwę i na kopii zastosować maskę wyostrzającą, dodać kanał alfa po czym zaznaczać sobie poszczególne fragmenty tła różdżką z odpowiednio dostosowanym progowaniem, zmiękczać zaznaczenie o jakieś 3 px i czyścić zaznaczone fragmenty tła klikając DELETE. Na koniec zaznaczyć kanał alfa na warstwie z usuniętym tłem, odwrócić zaznaczenie, wyłączyć widoczność tej warstwy i wyczyścić zaznaczenie na warstwie oryginalnej (do niej również trzeba dodać kanał alfa). O dostosowywaniu kolorów pisałam już wcześniej.
 Z tego co widzę, Twoja znajomość programu jest bardzo słaba i trudno wtedy cokolwiek wytłumaczyć. Powinieneś jednak najpierw przerobić sobie kilka prostszych tutoriali, aby zapoznać się z działaniem różnych narzędzi i filtrów, zamiast od razu brać się za takie trudne zadanie. Sam widzisz, ile się muszę rozpisywać, a i tak najwyraźniej niewiele z tego rozumiesz...
Ew. zamiast pisać takie elaboraty, mogę pomóc przez Skype'a z opcją współdzielenia ekranu, tak będzie znacznie łatwiej wytłumaczyć.
Zapisane
Strony: [1] 2  Wszystkie
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aTutorialePropozycje i prośby o tutorialeProśby o tutoriale (Moderator: davlasq)Wątek: [ROZ]Jak wyciąć element ze zdjęcia i dodać w tym wyciętym miejscu swoje ...
Skocz do: