Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: [Roz] Bat sygnał  (Przeczytany 2855 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
chwastek
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 5
Galeria Użytkownika

chwastek


Zobacz profil
« : 03.12.2014, 22:57:21 »

Szukam tutoriala najlepiej w PL -> efekt bat sygnał https://www.youtube.com/watch?v=z6PtayQmJqA.
« Ostatnia zmiana: 04.12.2014, 11:38:26 wysłane przez chwastek » Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 401
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 04.12.2014, 00:16:08 »

1. Tworzysz biały napis powyżej tła ze zdjęciem (musi to być zdjęcie z zachmurzonym niebem).
2. Przekształcasz go za pomocą narzędzia perspektywa Narzędzie perspektywy i obracasz o odpowiedni kąt Narzędzie do obracania oraz przesuwasz Przesuwanie w docelowe miejsce (napis powinien znaleźć się na tle chmur).
3. Duplikujesz Duplikowanie warstwy warstwę z napisem i na kopii dodajesz białą poświatę (tutorial: http://www.gimpuj.info/index.php/topic,319.0.html). Warstwę z napisem trzeba połączyć z warstwą z poświatą.
3. Wciąż na tej samej warstwie stosujesz filtr: Odwzorowania -> Przesuń jako mapę dla przesunięcia wybierasz warstwę ze zdjęciem. Pozostałe ustawienia dobierasz metodą prób i błędów, tak aby napis wyglądał jak delikatnie odkształcony przez chmury. Krycie warstwy można na koniec lekko zmniejszyć.
4. Na warstwie z napisem bez poświaty stosujesz Rozmycie w Ruchu z parametrami:
Typ rozmycia: Powiększenie
Środek rozmycia: tutaj wpisujesz dokładnie parametry punktu, w którym znajdzie się źródło światła
Rozmycie zewnętrzne: odznaczone
Długość: 256 (maksymalna)
5. Jeśli światło jest zbyt słabe, powielasz rozmytą warstwę i łączysz wszystkie kopie z oryginałem. Aby światło było bardziej intensywne w pobliżu jego źródła musisz odpowiednio użyć maski warstwy i gradientu.
To taki pobieżny i skrótowy opis. Na tutorial musiałbyś poczekać dłużej, ale jeśli potrafisz używać filtrów i masek, to powinieneś sobie poradzić. Gdyby jednak okazało się to zbyt trudne, to pytaj o szczegóły konkretnych punktów albo daj znać, żebym napisała szczegółowy tutorial z obrazkami (ale to może potrwać, bo przez najbliższe 2 tygodnie raczej nie będę mieć czasu).
« Ostatnia zmiana: 04.12.2014, 00:29:47 wysłane przez be@ » Zapisane
chwastek
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 5
Galeria Użytkownika

chwastek


Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 04.12.2014, 11:36:26 »

Dziękuje bardzo. Najtrudniej ustawić napisy pod chmury. Mrugnięcie
Co do promieni, to po kilku nieudanych próbach z Rozmyciem w ruchu sam zrobiłem te promienie.
1.) Na nowej warstwie za pomocą lassa Lasso + shift zaznaczyłem promienie. Zaznaczenie od źródła światła do napisu -> co druga litera. Po wypełnieniu  Wypełnienie kubełkiem powinny wyjść nam białe trójkąty.
2.) Skorzystałem z opcji biała poświata + dodatkowo Filtr -> Rozmycie -> Rozmycie Gaussa.
3.) Do warstwy z promieniami dodałem maskę biała i z koloru pierwszoplanowego czarnym -> gradientem.
4.) Można jeszcze dostosować krycie warstwy.

Efekt końcowy, napis nie powala, ale wiem już jak zrobić. Jeszcze raz dzięki.
http://www.iv.pl/images/78151952305007114952.png*
*Dostępne 14 dni od publikacji.
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 401
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 04.12.2014, 15:07:32 »

No te promienie zrobiłeś całkiem innym sposobem. Nie są złe, ale gdybyś zrobił tak jak napisałam, wyglądałyby lepiej. Można było również rozmyć tekst tylko w pionie, po czym zastosować perspektywę, ale sposób który podałam jest najprostszy i najszybszy. Postaram się w przyszłości napisać dokładny tutorial z obrazkami.
« Ostatnia zmiana: 04.12.2014, 16:44:33 wysłane przez be@ » Zapisane
chwastek
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 5
Galeria Użytkownika

chwastek


Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 04.12.2014, 18:16:23 »

Fakt muszę to dopracować, a jak znajdziesz czas na tutorial to chętnie zerknę.
Z promieniami miałem głównie problem z ustawieniem od czyli czyt. współrzędne. Niby ustawiłem dobrze, a wyszło jak zawsze gdzieś z kosmosu.
Jeszcze raz dziękuje. Uśmiech
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 401
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : 05.12.2014, 00:22:43 »

Wystarczy umieścić kursor w miejscu źródła światła i odczytać współrzędne w lewym, dolnym narożniku okna z obrazem, a następnie wpisać je w okienku filtra. Sprawdzałam i u mnie wyszło idealnie.
Zapisane
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aTutorialePropozycje i prośby o tutorialeProśby o tutoriale (Moderator: davlasq)Wątek: [Roz] Bat sygnał
Skocz do: