Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: [ROZ] Jak wyciąć obiekt i wstawić go na tło  (Przeczytany 5687 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
raventes
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 1.*
Licencja: Copyright
Wiadomości: 5
Galeria Użytkownika

raventes


Zobacz profil
« : 30.11.2014, 19:22:53 »

Witam wszystkich.

Chciałem Was spytać o jedną rzecz. Zaznaczam, że jestem kompletnym laikiem w użytkowaniu GIMPa więc proszę o wyrozumiałość. Mianowicie mam takie oto zdjęcie przykładowe:



I teraz mam 2 pytanie i prosiłbym Was o pomoc.

1. Jak wyciąć z tego zdjęcia same drzewo?
2. Jak wycięte już drzewo nałożyć na czarne tło tak, aby było widoczne tylko drzewo na czarnym tle?
« Ostatnia zmiana: 12.12.2014, 10:34:47 wysłane przez be@ » Zapisane
Hasia
Moderator globalny

Reputacja: 39 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.10
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1 495
Galeria Użytkownika


Czasami nie jestem sobą


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #1 : 30.11.2014, 20:24:06 »

Aby wyciąć te drzewo będziesz musiał posłużyć się kanałami kolorów. Gorzej, że jako kompletny laik zabierasz się za to, bo to trudny obiekt do wycięcia, nawet użytkownicy, którzy już jako tako zapoznali się z programem mogą mieć z tym kłopot. Otwierasz swój obrazek. Duplikujesz go. Na duplikacie stosujesz Kolory-> Desaturacja. Chyba najlepiej wybrać opcję Jaskrawość. Później, Kolory->Składowe->Mikser kanałów. Zaznacz Monochromatyczny. Zwiększasz lub zmniejszasz kolor na kanał tak aby zostało prawie samo drzewko. Zamaluj to co zostało po bokach na biało. Później Kolory-> Progowanie. Przesuń suwak w prawo. Zamaluj ewentualne czarne plamki na około drzewka. Następnie Kolory->Inwersja. Skopiuj to co właśnie zrobiłeś. Wyłącz widoczność tej warstwy. Następnie na warstwie z kolorowym zdjęciem, kliknij PPM i wybierz Dodaj maskę warstwy. Białą. Kliknij na maskę i wklej zawartość schowka. Zakotwicz to co właśnie wkleiłeś. Możesz to zrobić naciskając ikonkę kotwicy w palecie z warstwami. Powinieneś zobaczyć samo drzewko na przeźroczystym tle. Zapisz jako png. Tak przygotowany plik możesz teraz wkleić inne tło.
Poniżej masz filmiki, które mogą ci się przydać. A w załączniku moja szybka próba opisanym sposobem zastosowanym na twoim drzewku.


https://www.youtube.com/watch?v=kvth8kKr2nQ
https://www.youtube.com/watch?v=XOnA7fJXj9s


* 160759_samotne_drzewo_zima.png (1545.99 KB, 1920x1280 - wyświetlony 438 razy.)
Zapisane

raventes
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 1.*
Licencja: Copyright
Wiadomości: 5
Galeria Użytkownika

raventes


Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 30.11.2014, 21:27:02 »

Serdeczne dzięki za odpowiedź i pomoc. Postaram się coś zrobić, chociaż nie wiem czy cokolwiek zwojuje ponieważ myślałem, że będzie to jednak prostsze.

Doszedłem do efektu aby zostało prawie samo drzewko. Następnie klikam na zapisz aby zapisać swoją pracę. Zapisuję jako jpg pod tą samą nazwą, ale nie mogę potem otworzyć tego pliku ponieważ dostaję taki oto komunikat:



Czy ja robię coś źle, czy potrzebuje jakiejś wtyczki?
Zapisane
Hasia
Moderator globalny

Reputacja: 39 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.10
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1 495
Galeria Użytkownika


Czasami nie jestem sobą


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #3 : 30.11.2014, 21:35:47 »

Wiem, że problem już był kiedyś przerabiany na forum, ale nie mogę znaleźć tego tematu. Proszę napisz jaka wersja GIMP-a. A dodatkowo zapisując jako jpg nie będzie na przeźroczystym tle.
Zapisane

raventes
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 1.*
Licencja: Copyright
Wiadomości: 5
Galeria Użytkownika

raventes


Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 30.11.2014, 21:49:53 »

Stosuję GIMPa 2.8, taka wersja mi się pokazuje podczas ładowania.
Czy możesz jeszcze napisać co znaczy " wyłącz widoczność tej warstwy " i jak tego dokonać?
Zapisane
Hasia
Moderator globalny

Reputacja: 39 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.10
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1 495
Galeria Użytkownika


Czasami nie jestem sobą


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #5 : 30.11.2014, 21:59:39 »

Widoczność warstwy wyłączysz klikając na ikonkę z oczkiem Widoczność warstwy przy warstwie w oknie warstw.

Nie wiem co zrobić aby otworzyć plik, który zapisujesz. Może spróbuj tak:
Kiedy już będziesz miał samo drzewko, bez tła, to na palecie z warstwami kliknij PPM i wybierz nowa z widoku. Powyłączaj widoczność wszystkich warstw po za tą nową z widoku. Możliwe, że to maska warstwy komplikuje coś podczas zapisu. Podczas eksportu wybierz png i zapisz pod inną nazwą.
Zapisane

raventes
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 1.*
Licencja: Copyright
Wiadomości: 5
Galeria Użytkownika

raventes


Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : 30.11.2014, 22:14:15 »

Nigdzie nie widzę niestety tej opcji z oczkiem. Rozwijam z menu Warstwa i nie ma.
Klikam PPM na obraz, rozwijam Warstwa i nie ma.
Zapisane
Hasia
Moderator globalny

Reputacja: 39 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.10
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1 495
Galeria Użytkownika


Czasami nie jestem sobą


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #7 : 30.11.2014, 22:20:20 »

Ja pisałam o palecie z warstwami. Oknie dokowalnym. Wciśnij Ctrl+L. To są podstawy podstaw. Było przynajmniej FAQ przeczytać. Ja rozumiem, że jesteś zielony, ale FAQ to dział dla początkujących właśnie, jak go przejrzysz(szczególnie tę część o podstawach GIMP-a) to będziesz trochę mniej zielony i szybciej się z nami dogadasz.

Oglądałeś filmiki, do których wkleiłam linki? Tam w panelu z warstwami widać gdzie jest te oczko, a dodatkowo autorzy tych tutoriali używają tej opcji.
Zapisane

raventes
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 1.*
Licencja: Copyright
Wiadomości: 5
Galeria Użytkownika

raventes


Zobacz profil
« Odpowiedz #8 : 30.11.2014, 22:28:00 »

Nie oglądałem i nic nie czytałem. Wzorowałem się na Twoim poście w którym opisałaś co zrobić krok po kroku. Widzę jednak, że bez obejrzenia filmów i przeczytaniu paru tutków się nie obejdzie Uśmiech W każdym razie dzięki za pomoc. Przystępuje do lektury Uśmiech
Zapisane
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aHyde zoneArchiwum[Archiwum] Pomocna dłoń - GIMPWątek: [ROZ] Jak wyciąć obiekt i wstawić go na tło
Skocz do: