Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Polskie Forum Użytkowników GIMP-aHyde zoneArchiwum[Archiwum] Pomocna dłoń - GIMPWątek: [ROZ] Nałożenie na siebie dwóch zdjęć - starego i nowego.
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: [ROZ] Nałożenie na siebie dwóch zdjęć - starego i nowego.  (Przeczytany 14508 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Kitt
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 2
Galeria Użytkownika

Kitt


Zobacz profil
« : 12.01.2014, 22:45:04 »

Witam wszystkich przede wszystkim.
Na Gimp się za bardzo nie znam i siedzę już kolejną godzinę w tutorialach i jakoś nie mogę ogarnąć coraz bardziej już siebie a nie tematu.
Sprawa może okazać się banalna ale nie dla mnie.
Chodzi mi o nałożenie na jedno zdjęcie (takie sprzed lat kilkudziesięciu) drugiego zdjęcia tego samego miejsca tak, żeby efekt był taki że zostaje przeźroczysta poświata zmian na zdjęciu finalnym.
Obraz zmian jaki nastał.
Ale nie tylko. Otóż jak dopasować do siebie punkty charakterystyczne itp. Dociągnąć tak jak się to robi z mapami starymi i obecnymi satelitarnymi w Google Earth. Maksymalnie dopasować jedno do drugiego a żeby efektem było połączenie dwóch w jedną.
Bardzo potrzebuję pomocy za którą dziękuję z góry.
« Ostatnia zmiana: 19.01.2014, 22:07:17 wysłane przez be@ » Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 401
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 12.01.2014, 23:37:16 »

Przede wszystkim musisz otworzyć te zdjęcia jako warstwy. Następnie zmniejszasz krycie warstwy znajdującej się wyżej i wtedy zdjęcie na niższej warstwie będzie przez nią prześwitywać. Zamiast zmniejszania krycia można także posłużyć się trybami krycia i np. zmienić tryb wyższej warstwy na Pokrywanie. Warto przetestować różne tryby.
Co do dopasowywania punktów, to można to zrobić ręcznie zaznaczając sobie istotne punkty np. za pomocą prowadnic. Następnie przesuwasz Przesuwanie zdjęcie na wyższej warstwie tak, aby te punkty się pokrywały. W razie potrzeby można też użyć skalowania Skalowanie jeśli zdjęcia są różnych rozmiarów a także narzędzia obrót Narzędzie do obracania.
Wydaje mi się, że gdzieś kiedyś widziałam też jakiś plugin, który pozwalał na dopasowanie zdjęć w taki sposób ale nie wiem czy uda mi się go odszukać ani czy jego działanie jest zadowalające.
@Edit:
Znalazłam temat, w którym była mowa o tym pluginie: http://www.gimpuj.info/index.php?topic=61314.0
Zapisane
Kitt
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 2
Galeria Użytkownika

Kitt


Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 13.01.2014, 00:07:48 »

OK. Już wiem o co chodzi!
Dzięki za radę. Na bank jeszcze zapytam co i jak ale na razie metoda ręczna działa. Pluginu nie ruszałem na razie, bo idzie całkiem nieźle.
Stukrotne DZIĘKI!
Zapisane
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aHyde zoneArchiwum[Archiwum] Pomocna dłoń - GIMPWątek: [ROZ] Nałożenie na siebie dwóch zdjęć - starego i nowego.
Skocz do: