Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Polskie Forum Użytkowników GIMP-aHyde zoneArchiwum[Archiwum] Pomocna dłoń - GIMPWątek: [ROZ] Nie można rysować za pomocą pędzla, ołówka itp.
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: [ROZ] Nie można rysować za pomocą pędzla, ołówka itp.  (Przeczytany 33267 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
DaaJay
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 4
Galeria Użytkownika

DaaJay


Zobacz profil
« : 19.10.2013, 21:20:11 »

 Uśmiech Witam, jako że jestem zielony w gimpie postanowiłem zapytać ekspertów.Od niedawna z moim gimpem dzieje się coś dziwnego, gdy próbuję rysować nie mogę nic zrobić. Nie działa ołówek, pędzel, gumka itp. Mogę jedynie wypełniać kubełkiem albo deseniami. Pomoże ktoś?

//be@: Poprawiłam tytuł
« Ostatnia zmiana: 20.10.2013, 21:21:39 wysłane przez be@ » Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 401
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 19.10.2013, 21:28:00 »

Trudno zgadnąć. Najlepiej gdybyś podesłał XCF i zapodał jakiegoś screena, na którym widać ustawienia tych narzędzi, obraz oraz okno warstw. Obraz masz w trybie RGB? Masz może jakieś zaznaczenie włączone? Która wersja GIMP-a?
Zapisane
DaaJay
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 4
Galeria Użytkownika

DaaJay


Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 20.10.2013, 11:58:50 »

Trudno zgadnąć. Najlepiej gdybyś podesłał XCF i zapodał jakiegoś screena, na którym widać ustawienia tych narzędzi, obraz oraz okno warstw. Obraz masz w trybie RGB? Masz może jakieś zaznaczenie włączone? Która wersja GIMP-a?

Proszę, a wersja GIMPa 2.8.Próbowałem reinstalować nie pomogło. Zły Zaznaczenie chyba nie włączone.
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 401
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 20.10.2013, 16:47:25 »

Gdybyś nawet miał aktywne zaznaczenie, to po tym zrzucie nie da się tego stwierdzić. Następnym razem daj większy, bo ledwo co tu widać. Przede wszystkim nie rozumiem dlaczego masz otwarte dwa okna warstw a nie masz okna z opcjami narzędzi. Przecież to właśnie tam ustawia się np. grubość ołówka, dynamikę itd. Może właśnie te opcje są źle ustawione?
Zapisane
DaaJay
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 4
Galeria Użytkownika

DaaJay


Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 20.10.2013, 20:03:14 »

 Uśmiech Większy Screen:
http://img198.imageshack.us/img198/3861/ewn9.png
Czytałem gdzieś że mogę mieć zaznaczoną warstwę tylko do odczytu jednak nie wiem gdzie są te ustawienia. Smutny
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 401
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : 20.10.2013, 20:10:55 »

Opcja, o której piszesz to blokowanie pikseli ale u Ciebie nie jest ona aktywna (ikona pędzla w oknie warstw). Z tego co widzę w oknie z opcjami narzędzia, zamiast pędzla masz ustawiony schowek i to może być źródłem problemu. Spróbuj wybrać jakiś normalny pędzel.
I nadal nie rozumiem, po co Ci podwójnie otwarte okno warstw...
Zapisane
Hasia
Moderator globalny

Reputacja: 39 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.10
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1 495
Galeria Użytkownika


Czasami nie jestem sobą


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #6 : 20.10.2013, 20:22:52 »

Jest jeszcze opcja blokowania przeźroczystości i jeżeli niechcący ją kliknąłeś to wtedy nic nie namalujesz na przeźroczystym obszarze na tej warstwie. GIMP 2.8 (u mnie) nie wykazywał aktywnej tej opcji nawet kiedy była włączona. Możesz sprawdzić klikając w ten mały kwadracik z szachownicą tuż przy ikonce pędzla w oknie warstw. Ale tak jak zauważyła bea, to możesz mieć pusty schowek i wtedy logiczne jest, że nic nie namalujesz taką końcówką.
A stalówka  Stalówka maluje?
Zapisane

DaaJay
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 4
Galeria Użytkownika

DaaJay


Zobacz profil
« Odpowiedz #7 : 20.10.2013, 20:30:47 »

Jest jeszcze opcja blokowania przeźroczystości i jeżeli niechcący ją kliknąłeś to wtedy nic nie namalujesz na przeźroczystym obszarze na tej warstwie. GIMP 2.8 (u mnie) nie wykazywał aktywnej tej opcji nawet kiedy była włączona. Możesz sprawdzić klikając w ten mały kwadracik z szachownicą tuż przy ikonce pędzla w oknie warstw. Ale tak jak zauważyła bea, to możesz mieć pusty schowek i wtedy logiczne jest, że nic nie namalujesz taką końcówką.
A stalówka  Stalówka maluje?
DZIAŁA!!!Stalówka malowała a gdy przestawiłem na inny pędzel to zaczęło działać.  Uśmiech Dzięki Wielkie!
Zapisane
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aHyde zoneArchiwum[Archiwum] Pomocna dłoń - GIMPWątek: [ROZ] Nie można rysować za pomocą pędzla, ołówka itp.
Skocz do: