Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: [poprawa] Obrys tekstu  (Przeczytany 7962 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Żaba
Użytkownik

Reputacja: 5 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY-SA
Wiadomości: 212
Galeria Użytkownika

Żaba


Zobacz profil
« : 10.02.2013, 19:28:03 »

Obrys tekstu
Tutorial

Opracowanie: @Cakper
Poprawa: Żaba
Poziom trudności: bardzo łatwy





Często spotykamy się z problemem jak dodać obramowanie np. do małego napisu na butonie userbarze.
Jest to bardzo proste.

Tutorial napisany w wersji GIMP 2.8. W innych wersjach nazwy narzędzi i pojęć mogą się różnić.



Lime Point Zaczynamy

Lime Point 1. Tworzymy nowy obraz o wybranych przez nas wymiarach. Dodajemy na nim napis (warto użyć jakiejś "pixelowatej" czcionki).



Lime Point 2. Następnie Warstwa->Dopasuj wymiary warstwy do obrazu. Dodajemy nową warstwę, wstawiamy ją pod spód obecnej.

Lime Point 3. Klikamy prawym przyciskiem myszy na warstwę z tekstem i wybieramy Kanał alfa na zaznaczenie



Lime Point 4. Teraz zwiększamy zaznaczenie o 3px (Zaznaczenie -> Powiększ).



Lime Point 5. Klikamy na dolną warstwę i wypełniamy ją kolorem (najlepiej jakimś kontrastowym).



Lime Point 6. Teraz łączymy obie warstwy (Prawym klawiszem na górnej -> Połącz w dół).
Następnie przycinamy obraz (Obraz -> Przytnij obraz lub narzędziem Kadrowanie  Kadrowanie [Shift]+[C]).



Lime Point 8. Skalujemy do wybranych wymiarów i już mamy mały wyraźny napis Uśmiech



Lime Point Koniec



To samo można robić z obrazami. Radzę poeksperymentować z różnymi wartościami powiększanego zaznaczenia. Ciekawe efekty można również otrzymać stosując po 4 punkcie zniekształcenie zaznaczenia (Zaznaczenie -> Zniekształcenie lub jego rozmycie (Zaznaczenie -> Zmiękcz).

Można zrobić bardzo szybko obrys np na userbarze. Klikamy prawym przyciskiem na warstwę z tekstem i wybieramy opcję Kanał Alfa na zaznaczenie. Następnie tworzymy nową warstwę, umieszczamy ją pod spodem warstwy z tekstem, później Edycja -> Rysuj wzdłuż zaznaczenia. Szerokość linii 2px, Linia ciągła, kolor tej linii to kolor pierwszoplanowy. I już mamy obrys.

Miłego GIMP-owania!


« Ostatnia zmiana: 28.07.2013, 15:03:00 wysłane przez Żaba » Zapisane

~Żaba

Cytat: Hasia
-Siema. Jak zrobić kanapkę z pomidorem? -Bierzesz chleb, kroisz, smarujesz masłem, kroisz pomidora i kładziesz na chlebie. -Dzięki, a jak zrobić kanapkę z ogórkiem?
Cloud
√ ι ק

Reputacja: 17 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1 403
Galeria Użytkownika


Hardcore Storyteller


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #1 : 10.02.2013, 20:29:45 »

Lepiej użyć kanał alfa na zaznaczenie i potem powiększyć. Obejdzie się bez pikselozy Mrugnięcie
Zapisane

Już nie przyjmuję zleceń wszelakich Skwaszony
Żaba
Użytkownik

Reputacja: 5 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY-SA
Wiadomości: 212
Galeria Użytkownika

Żaba


Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 17.02.2013, 20:56:49 »

Tak było w tutku, to nie chciałam za dużo zmieniać na własną łapkę. No ale dopiszę.
Jakieś inne uwagi?
Zapisane

~Żaba

Cytat: Hasia
-Siema. Jak zrobić kanapkę z pomidorem? -Bierzesz chleb, kroisz, smarujesz masłem, kroisz pomidora i kładziesz na chlebie. -Dzięki, a jak zrobić kanapkę z ogórkiem?
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 401
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 18.02.2013, 06:32:22 »

Ja bym zostawiła tylko ten sposób z kanałem alfa. Po co uczyć złych nawyków? Poza tym zaznaczanie różdżką powoduje, że wnętrze liter takich jak "P" czy "O" jest całkiem wypełnione kolorem obramowania. Jeśli już, to należałoby użyć zaznaczenia wg koloru, ale lepiej pominąć ten sposób, bo sprawia on, że obramowanie jest postrzępione, co widać na Twoich screenach (warto by je wymienić, bo i literka "P" jest wewnątrz wypełniona zamiast tylko obramowana). W starych tutorialach zdarzają się różne niedoskonałości i po to właśnie są odświeżane, aby je m.in. ulepszyć.
Zapisane
Żaba
Użytkownik

Reputacja: 5 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY-SA
Wiadomości: 212
Galeria Użytkownika

Żaba


Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 19.02.2013, 19:20:06 »

Poprawiłam, myślę że teraz będzie dobrze. Nie jestem wprawdzie przekonana co do konieczności dopasowywania warstwy z tekstem do granic obrazu (punkt 2) ale w niczym to chyba nie przeszkadza, więc już chyba tak zostawię.
Zapisane

~Żaba

Cytat: Hasia
-Siema. Jak zrobić kanapkę z pomidorem? -Bierzesz chleb, kroisz, smarujesz masłem, kroisz pomidora i kładziesz na chlebie. -Dzięki, a jak zrobić kanapkę z ogórkiem?
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 401
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : 28.07.2013, 00:30:04 »

Myślę, że należałoby przenieść już ten tut do gotowych. Ma ktoś coś przeciwko?
Zapisane
davlasq
Moderator

Reputacja: 4 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1 119
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : 28.07.2013, 13:42:24 »

Poprawiłem na szybko drobne błędy, typu brak kropki, spacji, dużej litery oraz jakieś rażące błędy językowe, których ogólnie było naprawdę sporo. Ogólnie moim zdaniem tutorial ten jest trochę bezsensowny. W drugim punkcie jest dopasowanie wymiarów warstwy do obrazu, ale na screenie pod nim warstwa nie jest dopasowana. Poza tym niektóre zdania są niepoprawne, choć to starałem się poprawić. Do tego moim zdaniem trzy ostatnie punkty są bez sensu - łączenie warstw, kadrowanie i skalowanie. Brakuje tylko informacji o tym, że trzeba zapisać obraz. I jeszcze tytuł - samo "Obrys tekstu" wystarczy, bo w sumie nic więcej tutaj nie ma. Osobiście uważam, że tutorial ten wymaga zrobienia go od nowa. Jutro wyjeżdżam, nie będzie mnie przez 10 dni. Po powrocie mogę się tego podjąć.
Zapisane

Projektujesz strony i chcesz się dowiedzieć, w jaki sposób są one realizowane? Zapraszam na mojego bloga o webdevie i nie tylko!
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 401
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #7 : 28.07.2013, 13:53:46 »

W takim razie może należałoby usunąć oryginalny tutorial z indexu bo to prawdziwy koszmarek i wstyd, żeby coś takiego tam było: http://www.gimpuj.info/index.php/topic,6.0.html...
Zapisane
davlasq
Moderator

Reputacja: 4 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1 119
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #8 : 28.07.2013, 14:37:42 »

A czy to jedyny taki? Wątpię, chociaż szczerze mówiąc nie pamiętam, kiedy ostatnio zaglądałem do indeksu. Ale z tym to już nie do mnie, opiekun tutoriali to po prostu moderator działu "Propozycje i prośby o tutoriale", nawet w Tutorialach nic zrobić nie mogę, o indeksie nie mówiąc.
Zapisane

Projektujesz strony i chcesz się dowiedzieć, w jaki sposób są one realizowane? Zapraszam na mojego bloga o webdevie i nie tylko!
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 401
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #9 : 28.07.2013, 14:43:12 »

No to przykre, bo akurat obrys tekstu to dość podstawowa rzecz i ludzie często o to pytają Smutny
Postaram się jutro zrobić i na razie wrzucić do poradników.
Zapisane
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aTutorialePropozycje i prośby o tutorialeFabryka tutoriali (Moderator: davlasq)Wątek: [poprawa] Obrys tekstu
Skocz do: