Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: [ROZ] RGB > CMYK > wektor  (Przeczytany 12901 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
mlody969
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 24
Galeria Użytkownika

mlody969


Zobacz profil
« : 25.06.2013, 18:07:56 »

Witam. Nie wiem czy dobrze zatytułowałem temat, ale mój problem jest dość złożony.

Otóż przygotowuję projekt nadruku na płytę. Mam jedno zdjęcie które planuję przerobić w GIMPie na szkic (czarno biały) i nałożyć "Starą fotografię". Jednak aby wszystko ładnie wyglądało muszę dostarczyć projekt w CMYKu. Wiem, że jest wtyczka Separate+ przy której wielu ludzi poległo już na etapie instalacji, ale wierzę że sobie poradzę.

Jednak wyczytałem gdzieś w necie że to właściwie jest tylko imitowanie CMYK i należałoby pracować w CMYKu już na etapie projektowania. Tylko że bazą do mojego projektu jest zdjęcie w zwykłym JPG.

Potem, jak już zrobię projekt w CMYKu muszę go jeszcze zapisać w wektorze. Jak w tym momencie mam traktować tło? Robić je w gimpie i całość zapisać w cmyku a potem do wektora? Czy osobno, zrobić sam rysunek w gimpie bez sepii ze starej fotografii, zapisać jako CMYK za pomocą Separate+ i dopiero w wektorowym projekcie dodać tło?

Nie wiem za bardzo jak to ugryźć, w wektorach ani CMYKu nigdy nie pracowałem i nie wiem jaką rolę w tym przedsięwzięciu powinien odgrywać GIMP. Sam obiekt, tzn szkic zrobiony ze zdjęcia w GIMPie umiem już robić, a teraz chodzi mi głównie o to aby zachować wierność koloru tła. Jakość nie jest tu wielkim problemem, zdjęcie jest w 642 DPI

Może nie jest to jakieś konkretne pytanie, ale bardzo liczyłbym na jakieś wskazówki aby to miało ręce i nogi.

Pozdrawiam


PS. Wyczytałem w specyfikacji drukarni, że wszystkie napisy i obiekty mają być zapisane w wektorze, a "efekty, cienie i przejścia tonalne na bitmapy". Jak traktować więc to tło?
« Ostatnia zmiana: 24.08.2013, 15:53:30 wysłane przez be@ » Zapisane
Hasia
Moderator globalny

Reputacja: 39 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.10
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1 495
Galeria Użytkownika


Czasami nie jestem sobą


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #1 : 25.06.2013, 18:48:19 »

Kurczę, ale zagmatwane.

Kilka pytań, bo nie wiem czy dobrze zrozumiałam.

Szkic będzie czarno-biały a na to nałożony obraz w sepii, tak? Co ma być tłem?
Czy masz nakazane umieścić w pliku jakiś konkretny profil ICC?
Czy chcesz później to zwektoryzować? Czy tylko zapisać jako bitmapę w pliku wektorowym?
Jakiego programu do wektorów chcesz użyć?

Zakładam, że wiesz co to jest przestrzeń kolorystyczna CMYK i czym się różni od RGB.


Zapisane

mlody969
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 24
Galeria Użytkownika

mlody969


Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 25.06.2013, 18:56:30 »

Ad 1 Generalnie jest zdjęcie w kolorze, robię z tego szkic, tak że zostają z tego tylko czarne kreski. I chcę to przykryć sepią.

Ad 2 Drukarnia nie pisze niczego o konkretnych profilach, dopuszcza nawet JPG, ale jak wiadomo kolory wtedy się zmienią.

Ad 3 Właściwie to jeszcze nie wiem, jaka to będzie różnica?

Ad 4 EDIT: chciałem użyć Inkscape ale on nie obsługuje CMYK. Więc nie wiem, może Scribus?

Mniej więcej wiem o co chodzi z CMYK i RGB, chodzi o użycie kolorów bazowych do osiągnięcia koloru końcowego, w  RGB nie ma czerni jako takiej, a w CMYKu jest.
Zapisane
Hasia
Moderator globalny

Reputacja: 39 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.10
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1 495
Galeria Użytkownika


Czasami nie jestem sobą


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #3 : 25.06.2013, 19:48:17 »

W wielkim skrócie:
CMYK jest 32 bitową przestrzenią barwną. Od RGB różni się przede wszystkim tym, że ma sporo węższy zakres barw(choć niewielka przestrzeń niektórych kolorów CMYK-a wystaje poza obszar RGB) niż może wyświetlić monitor.
CMYK, to zakres barw jakie może wyciągnąć maszyna drukarska mieszając ze sobą cztery kolory Cyjan Magneta Żółty i Czarny,  W jaki sposób je zmiesza, zależy właśnie od profilu ICC. RGB to Czerwony Zielony i Niebieski.
Kolory i tak Ci się zmienią, bo monitor wyświetla inaczej kolory niż masz na druku. Twoim zadaniem jest przede wszystkim uniknąć zastosowania barw wykraczających poza zakres CMYK-a, bo inaczej maszyna drukarska zamieni kolor na inny, najbliższy mieszczący się w przestrzeni CMYK-a danego profilu ICC(to samo dzieje się podczczas konwersji)
Tak, najlepiej jest pracować od razu w CMYK-u, ale jeżeli nie masz narzuconych żadnych składowych koloru, to wystarczy jak przekonwertujesz gotową pracę do CMYK-a, pamiętając, żeby nie używać jaskrawych kolorów.

Druga sprawa, to wektory. Wektor to nie grafika rastrowa, więc po zwektoryzowaniu swojej pracy otrzymasz obraz znacznie różniący się od oryginału, bo będzie składał się z krzywych a nie pikseli.

Nie wiem jak dokładnie jest z obsługą natywną CMYK-a w Inku. A druga sprawa to, ta, że drukarnia może chcieć ai, lub o zgrozo Język cdr.

A teraz, pisałeś, że obraz musisz dostarczyć w wektorach, to jakim cudem drukarnia dopuszcza jpg?
Zapisane

mlody969
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 24
Galeria Użytkownika

mlody969


Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 25.06.2013, 21:11:52 »

Może niedopisałem, drukarnia preferuje pewne formaty z wektorami, m.in ai, svg i pdf (a eksport do pdf zdaje się ma właśnie Scribus) i przypomina że w tych projektach wszystkie obiekty musza być zamienione na krzywe, ale dopuszcza także grafikę rastową jak jpg czy tiff.

Jak jednak z rastową ryzykować raczej nie chcę
Zapisane
Hasia
Moderator globalny

Reputacja: 39 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.10
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1 495
Galeria Użytkownika


Czasami nie jestem sobą


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #5 : 25.06.2013, 21:54:31 »

 
Z racji tego, że grafika rastrowa chodziaż osadzona w pliku wektorowym, dalej będzie bitmapą, do puki jej nie zwektoryzujesz to nie mam mowy o bezstratnym skalowaniu takiej pracy. Dlatego zanim zaczniesz cokolwiek robić w GIMP-ie ustaw docelowe(lub większe) rozmiary i rozdzielczość swojej pracy.
Opcję zapisu do pdf posiada także Inkskape(i chyba też GIMP). Wiem, że w Inskape można ustawić wyświetlanie kolorów zbliżone do wybranego profilu ICC. Można to ustawić w Zarządzaniu kolorami. Co z pewnością da Ci jakieś rozeznanie jak twój projekt będzie wyglądał po wydruku. Tylko musisz pamiętać, żeby nie było dużych rozjazdów pomiędzy tym co sobie ustawisz, a tym co odda Ci drukarnia to musisz użyć tego samego profilu co maszyna drukująca. Możesz poprosić o plik kogoś z drukarni.

Jeżeli będziesz dodawał jakiś zwykły tekst(bez efektów) to zrób to w programie wektorowym i zamień na krzywe. Każdy utworzony obiekt także zamień na krzywe.

Przeglądałam trochę opcję Inka i nie znalazłam możliwości zmiany trybu obrazu na CMYK, ale w przypadku, kiedy nie masz przymusu użycia jakiś konkretnych kolorów, to sama zmiana wyświetlania powinna Ci wystarczyć. W inku masz też suwaki(kolorów) do CMYK-a.

Grafika, którą chcesz robić w GIMP-ie ma służyć za tło, tak? W takim razie musi pozostać bitmapą.

Scribusa nie znam w ogóle. Sama jeżeli szykuję coś ważniejszego do druku to używam Corela.
Zapisane

mlody969
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 24
Galeria Użytkownika

mlody969


Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : 25.06.2013, 22:29:48 »

Skalowanie to nie problem. Co prawda zdjęcie nie jest za duże i będę musiał je powiększyć to w przypadku tego co robię nawet powiększony JPG wychodzi zadowalająco na wydruku na dziadowskiej drukarce. Nie chodzi tam o detale tylko o kontur.

Weź kiedyś czyjeś zdjęcie, następnie daj desaturację, lekko rozjaśnij krzywymi i następnie daj fotokopię, mniej więcej coś takiego robię tylko czasami dokładam jeszcze jakieś zniekształcenia itp. Wtedy mamy ten szkic. Następnie na całość nakładam tą sepię i w sumie gotowe. Takie coś chcę nadrukować na płytę. Bez napisów, bez jakichkolwiek dodatków.

Więc teraz jak zrobić z tą sepią? Najpierw wrzucić w gimpie? Czy dodać już po tym jak zamienię szkic na wektor w programie do wektorów? Scribusa wywalam, nie wiem czy w ogóle da się w nim otworzyć JPG, chyba zainstaluje jakiegoś triala, np illustratora.

A co do Inka to zdaje się że CMYK działa w nim podobnie jak w gimpie, za pomocą jakiegoś pluginu.
« Ostatnia zmiana: 26.06.2013, 00:01:38 wysłane przez mlody969 » Zapisane
Hasia
Moderator globalny

Reputacja: 39 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.10
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1 495
Galeria Użytkownika


Czasami nie jestem sobą


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #7 : 26.06.2013, 09:16:00 »

Wiesz, wydaję mi się, że w twoim przypadku nie potrzebnie motasz się z programem do wektorów. Skoro nie dodajesz żadnego tekstu, to wykonanie pracy w GIMP-ie i zapis jako tiff, powinien wystarczyć. Za pomocą Separate, możesz przekonwertować obraz na CMYK.
Za pomocą separate, możesz również zobaczyć mniej więcej jak będzie wyglądał obraz po wydruku. Wydrukuj to na domowej drukarce i porównaj z wyświetlanym obrazem. To co otrzymasz na domowej drukarce, będzie różnić się w małym stopniu od tego co odda Ci drukarnia.
Rozjazdy kolorystyczne są największe, kiedy używa się jaskrawych, nasyconych kolorów(przede wszystkim zielonych i niebieskich). Praca wykonana w stonowanych barwach sepii nie powinna mieć większych rozjazdów.
Zapisane

mlody969
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 24
Galeria Użytkownika

mlody969


Zobacz profil
« Odpowiedz #8 : 26.06.2013, 10:33:50 »

Kiedyś robiłem podobny odcień sepii i na wydruku z sepią nic wspólnego nie miał. Wyszedł kolor... hmm, szary, lekko brązowawy, coś jak rozwodniona grochówka Mrugnięcie

Popróbuję na różne sposoby, najwyżej zrobię projekt w kilku wersjach i zobaczę który najlepiej wyjdzie na płycie.

A co jakbym zrobił ten szkic, nałożył tą sepię i zrobił z tego bitmapę i zapisał w AI ?
Zapisane
Hasia
Moderator globalny

Reputacja: 39 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.10
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1 495
Galeria Użytkownika


Czasami nie jestem sobą


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #9 : 26.06.2013, 10:38:47 »

To i tak jest już bitmapą(czyli rastrowym plikiem graficznym) i ma zostać bitmapą(bo nie będziesz tego wektoryzować), więc po co zapisywać w ai?
Zapisane

mlody969
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 24
Galeria Użytkownika

mlody969


Zobacz profil
« Odpowiedz #10 : 26.06.2013, 12:12:48 »

Dla lepszej obsługi CMYK
Zapisane
Hasia
Moderator globalny

Reputacja: 39 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.10
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1 495
Galeria Użytkownika


Czasami nie jestem sobą


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #11 : 26.06.2013, 13:19:10 »

To równie dobrze możesz użyć PS-a i zapisać jako tiff. W PS-ie jest opcja za pomocą której możesz sprawdzić, które piksele na obrazie są poza przestrzenią CMYK. Nie wspominając już o możliwości pracy w CMYK-u od samego początku.
Zapisane

mlody969
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 24
Galeria Użytkownika

mlody969


Zobacz profil
« Odpowiedz #12 : 26.06.2013, 13:40:01 »

Hmm, no to może tam się tym zajmę, najpierw zrobię szkic w GIMPie, a tłem się zajmę w PSie.

Dzięki za pomoc
Zapisane
Hasia
Moderator globalny

Reputacja: 39 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.10
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1 495
Galeria Użytkownika


Czasami nie jestem sobą


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #13 : 26.06.2013, 13:54:56 »

Nie ma sprawy, od tego jest forum Uśmiech
Zapisane

Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońOgólne - pomocWątek: [ROZ] RGB > CMYK > wektor
Skocz do: