Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: [Poprawa] Szklany Wilber  (Przeczytany 3709 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 401
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« : 07.02.2013, 21:32:08 »

Szklany Wilber
Tutorial

Opracowanie: Kifer71 Poprawa: bea
Oryginał: Oryginalny tutorial
Autor: kward1979uk
Poziom trudności: Średni





Uproszczony sposób na uzyskanie efektu przezroczystego szkła, podobnie jak w tutorialu na: Przezroczysty (kafelek?) obiekt. Zastosowanie skryptów Glass i Sketch ułatwia pracę, a ponadto można „szklić” dowolne kształty.
Niezbędne skrypty do pobrania w załączniku na końcu poradnika. Należy je wrzucić do folderu scripts w katalogu użytkownika przed uruchomieniem GIMP-a.

Tutorial napisany w wersji GIMP 2.8.4. W innych wersjach nazwy narzędzi i pojęć mogą się różnić.



Lime Point Zaczynamy

Lime Point 1. Otwieramy w GIMP-ie obraz, który będzie grawerowany na szklanym obiekcie, np. taki:



Obraz nie może posiadać kanału alfa, tryb kolorów musi być ustawiony na RGB. W innym przypadku skrypt Sketch nie będzie dostępny. Najlepiej jeśli obraz przedstawia jakiś obiekt na jednolitym, w miarę kontrastowym tle. Wymiary obrazu na potrzeby tego tutoriala nie powinny przekraczać 150 x 150 px.

Lime Point 2. Wybieramy: Scrit-fu -> Gimp-talk.com -> Sketch. W oknie skryptu ustawiamy białe tło (powinno być domyślnie) i klikamy OK.

Lime Point 3.  W oknie warstw usuwamy białe tło: warstwa background i eksportujemy obraz z rozszerzeniem GIF, np.: "Wilb.gif". Należy pamiętać, gdzie plik został zapisany, bo będzie nam jeszcze potrzebny.



Lime Point 4. Tworzymy nowy przezroczysty obraz o wymiarach 300 x 300 px. Dodajemy nową przezroczystą warstwę i nazywamy ją Szkło. Rysujemy na niej obiekt, który będzie "szklaną płytką". Można to zrobić odręcznie pędzlem bądź narzędziem lasso Lasso, za pomocą ścieżek lub użyć gotowego obrysu/kształtu znalezionego np. w Google. Kształt wypełniamy dowolnym kolorem, za wyjątkiem czarnego, aby nie utrudniał widoczności w późniejszych krokach. Ja wypełniłam czerwonym.



Lime Point 5. Otwieramy zapisany wcześniej plik GIF jako warstwę: Plik -> Otwórz jako warstwy i przesuwamy go narzędziem Przesuwanie Przesuwanie [M] na wybrane miejsce. Nazywamy tę warstwę Wilber i dopasowujemy jej wymiary do obrazu: Warstwa -> Dopasuj warstwę do wymiarów obrazu.



Lime Point 6. Wybieramy narzędzie Tekst Narzędzia tekstowe [T], ustawiamy rodzaj i wielkość czcionki (warto też lekko zwiększyć odstępy pomiędzy literkami), po czym czarnym kolorem wpisujemy tekst, np.: GIMP i dopasowujemy wymiary warstwy tekstowej do obrazu.



Lime Point 7. Stosujemy filtr: Kward1979uk -> Glass z ustawieniami:
       Na warstwie tekstowej (u mnie GIMP) – Thickness na 1, Shadow Displacment na 12
Na warstwie Wilber odpowiednio 2 i 12
Na warstwie Szkło - odpowiednio 3 i 12
Opcja delete oryginal layer wedle uznania, ja zostawiłam domyślnie.

Lime Point 8. Warstwę Tło wypełniamy wybranym kolorem. Ja użyłam niebieskiego w odcieniu: 84cced. Zależnie od wybranego koloru tła zmieniamy krycie warstw z cieniami. Ja zmieniłam:
       layer380
layer3#140
layer3#3100



A tutaj dla przykładu jeszcze inny obrazek uzyskany przy pomocy powyższego tutoriala:



Lime Point Koniec



W załączniku potrzebne skrypty oraz poglądowy XCF i obrazek Wilbera użyty w tutorialu.
Życzę miłego GIMP-owania Uśmiech



Opis: Prosty sposób na utworzenie grawerowanej płytki z przezroczystego szkła w dowolnym kształcie.
Ikonka do indeksu:
« Ostatnia zmiana: 12.09.2013, 21:10:50 wysłane przez Ziomioslaw » Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 401
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 08.02.2013, 02:21:22 »

Sądzę, że tutorial jest gotowy. Gdyby ktoś zauważył jakieś błędy, to proszę o info.
Zapisane
davlasq
Moderator

Reputacja: 4 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1 119
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 10.02.2013, 17:55:59 »

Przenoszę do gotowych.
Zapisane

Projektujesz strony i chcesz się dowiedzieć, w jaki sposób są one realizowane? Zapraszam na mojego bloga o webdevie i nie tylko!
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aTutorialePropozycje i prośby o tutorialeGotowe tutoriale (Moderator: davlasq)Wątek: [Poprawa] Szklany Wilber
Skocz do: