Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: [Poprawa]Padający śnieg bez użycia GAP.  (Przeczytany 6559 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Hasia
Moderator globalny

Reputacja: 39 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.10
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1 495
Galeria Użytkownika


Czasami nie jestem sobą


Zobacz profil WWW
« : 17.01.2013, 15:50:42 »

Padający śnieg bez użycia GAP
Tutorial

Opracowanie: carmix, poprawa Hasia
Poziom trudności: Średni





Tutorial ten pokazuje sposób zrobienia animacji padającego śniegu bez użycia GAP. Jak zrobić podobną animację z użyciem GAP możecie dowiedzieć się z tego poradnika: Padający śnieg (z użyciem GAP).
Mój sposób różni się trochę od pierwowzoru carmixa, ale jest równie prosty do wykonania. Poradnik dla tych wszystkich, których przeraża mnogość opcji w GAP-ie. Do jego wykonania potrzebna jest co najmniej podstawowa znajomość GIMP-a.

Tutorial napisany w wersji GIMP 2.8.2. W innych wersjach nazwy narzędzi i pojęć mogą się różnić.



Lime Point Zaczynamy

Lime Point 1. Pierwsze co musisz zrobić, to przyszykować obrazek, który posłuży ci jako tło dla padającego śniegu. Otwórz go w GIMP-ie poprzez Plik->Otwórz... W moim przypadku za tło posłużył mi obrazek o wymiarach 500x352 pikseli. Oto on:



Lime Point 2. Następnie zrób śnieg. W tym celu Stwórz nowy biały obraz Plik->Nowy.... Obraz ten nie może być mniejszy niż obrazek robiący za tło. Wymiary obrazu do zrobienia śniegu zależne są od tego jak chcesz, aby on wyglądał. Im większy będzie obraz ze śniegiem, tym większe wyjdą ci płatki. Ja zrobiłam obraz o takiej samej szerokości jak obrazek mojego tła, ale o dwa razy większej wysokości, a dokładnie 500x710 pikseli. Kiedy utworzyłeś już nowy obraz przejdź do Filtry->Szum->Szum RGB.... Następnie w opcjach filtru ustaw Czerwony na 1,00, a pozostałe na 0,00. Zaznacz Niezależny RGB. Kliknij OK.



Lime Point 3. Kolejny krok to desaturacja utworzonego szumu Kolory->Desaturacja... Zaznacz Jasność. Tak teraz to wygląda:



Lime Point 4. Teraz wybierz Kolory->Zmiana koloru w alfę. Kolor domyślnie ustawiony powinien być na biały i tak pozostaw. Kliknij OK. Następnie przejdź do Filtry->Rozmycie->Rozmycie Gaussa. Promień ustaw na 1.
Tak wygląda mój śnieg w powiększeniu na 200%:



Lime Point 5. Twój śnieg jest już gotowy. Teraz potrzebujesz wyciąć z niego kawałek o identycznych rozmiarach jak twój obrazek z tłem. Do tego pomocne będą prowadnice. Aby dodać je do obrazu przejdź do Obraz->Prowadnice->Nowa prowadnica.... W poziomie wpisz wysokość w pikselach twojego obrazu z tłem, u mnie musiałam wpisać 352 kliknij OK. W ten sam sposób dodasz prowadnicę w pionie. Ja tego nie robiłam ponieważ mój śnieg ma taką samą szerokość jak obraz który posłuży za tło. Włącz przyciąganie do prowadnic Widok->Przyciąganie do prowadnic. Teraz Zaznaczeniem prostokątnym  Zaznaczenie prostokątne [R] zaznacz obszar między prowadnicami. Skopiuj.



Lime Point 6. Teraz zawartość schowka wklej jako nowa warstwa do obrazu z twoim tłem Edycja->Wklej jako->Nowa warstwa.



Lime Point 7. Teraz zanim zaczniesz robić poszczególne klatki, musisz wiedzieć kilka rzeczy. Aby animacja była w miarę płynna musi składać się z odpowiedniej ilości klatek/warstw. Im więcej klatek, tym płynniejsza animacja. Ale im więcej klatek chcemy mieć, tym więcej będziemy musieli się napracować. W przypadku animacji padającego śniegu optymalnym wyborem będzie 10 klatek. Nasza animacja powstanie poprzez przesuwanie obszaru roboczego warstwy ze śniegiem. Może brzmi to skomplikowanie, ale tak naprawdę nie jest takie trudne. Aby obliczyć o ile należy przesuwać swoją warstwę wystarczy, że podzielisz wysokość swojego obrazu przez ilość klatek z ilu chcesz złożyć swoją animację. W moim przypadku obraz ma 352 piksele. Chcę mieć 10 klatek. Dzielę więc 352:10=35,2. Wychodzi mi 35,2 co zaokrągliłam do 35. Zapisz gdzieś swój wynik.

Lime Point 8. Teraz, będąc na warstwie ze śniegiem, przejdź do Warstwy->Przekształcenie->Przesunięcie. W wyświetlonym okienku pisz w polu Y liczbę, którą otrzymałeś ze swojego wcześniejszego obliczenia, ale z wartością ujemną, czyli ja wpisałam -35. Pole z X pozostaw na 0. Zaznacz opcję Zawinięcie. Kliknij Ok. Utwórz warstwę z widoku Warstwa->Nowa z widoku.... Wyłącz widoczność nowo powstałej warstwy. Wróć na warstwę ze śniegiem i ponownie włącz opcję przesunięcia, ale tym razem w polu Y wpisz podwojoną poprzednią wartość, czyli w moim przypadku było to -70. Ponownie zrób warstwę z widoku i wyłącz jej widoczność. Powtarzaj tę czynność, aż będziesz mieć zaplanowaną ilość klatek. Pamiętając żeby za każdym razem, kiedy przesuwasz obszar roboczy warstwy ze śniegiem, odpowiednio powiększać wartość. U mnie tak wyglądała kolejność wpisywania wartości w Y: -35, -70, -105, -140, -175, -210, -245, -280, -315, -350. Mam nadzieję, że wszystko jasne.
Tak wyglądało moje okno warstw po wykonaniu wszystkich tych czynności:



Warstwy zaznaczone czerwoną obwódką usuń.

Lime Point 9. Teraz włącz widoczność wszystkich warstw i wyeksportuj obraz jako GIF. Pamiętaj o zapętleniu animacji. Gotowe!



Lime Point Koniec



Miłego GIMP-owania Uśmiech




Tworzymy animację padającego śniegu bez użycia GAP.
« Ostatnia zmiana: 23.01.2013, 18:27:41 wysłane przez davlasq » Zapisane

Hasia
Moderator globalny

Reputacja: 39 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.10
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1 495
Galeria Użytkownika


Czasami nie jestem sobą


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #1 : 17.01.2013, 15:56:05 »

Tutek jeszcze w ogóle nie sprawdzany, pod względem błędów Uśmiech
Zapisane

davlasq
Moderator

Reputacja: 4 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1 119
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 17.01.2013, 17:35:29 »

Poprawiłem, co znalazłem. Dodaj miniaturkę i opis do indeksu.
Zapisane

Projektujesz strony i chcesz się dowiedzieć, w jaki sposób są one realizowane? Zapraszam na mojego bloga o webdevie i nie tylko!
Danyeru
Korektor

Reputacja: 24 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1 673
Galeria Użytkownika


Honorowy Dawca Krwi


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #3 : 27.01.2013, 23:51:46 »

Podmieniono w indeksie.
Zapisane

I zapłoną piekielnym ogniem Wasze serwery, gdyż zabezpieczenia ich wątłe, a podatność na buffer overflowy ogromna.
I zaprzestaną działania Wasze routery, a Wasze niewiasty nosić będą pakiety w kubłach, a tam będzie płacz, zgrzytanie zębów, 404 i request timeout.


Cytat: Terrqge
to przez INSEKT'a Danyeru jest taki straszny
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aTutorialePropozycje i prośby o tutorialeGotowe tutoriale (Moderator: davlasq)Wątek: [Poprawa]Padający śnieg bez użycia GAP.
Skocz do: