Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: [ROZ] Rzeczywisty rozmiar obiektu na ekranie  (Przeczytany 9981 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
annia
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 2
Galeria Użytkownika

annia


Zobacz profil
« : 12.12.2012, 20:36:39 »

Czy w programie inkscape można zwymiarować obiekty tak, by miały określony rozmiar w cm na ekranie komputera o określonej rozdzielczości?
Bo np. 5 cm które pokazuje program na linijce nie jest 5 cm na moim ekranie.
Jeśli narysuję u mnie jakiś obiekt, to na komputerze o innej rozdzielczości będzie miał inną wielkość.

Póki co wymyśliłam, że to obejdę w taki sposób - stworzę dokument o wielkości w pikselach taka jak rozdzielczość mojego komputera, zmierzę linijką jaka jest szerokość i wysokość ekranu w centymetrach, i proporcjonalnie pozamieniam cm na piksele. I kiedy zapiszę to w png, to teoretycznie powinno mieć tyle cm ile chcę.

Ale to jest taka metoda niezbyt dokładna (i bardziej czasochłonna), a zależy mi żeby narysowane obiekty miały dokładnie tyle cm ile potrzebuję.
Czy można to jakoś inaczej zrobić?
« Ostatnia zmiana: 09.03.2022, 10:15:35 wysłane przez be@ » Zapisane
Ziomioslaw
Administrator

Reputacja: 46 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.10
JID: ziomioslaw@jabber.org
Licencja: Copyright
Wiadomości: 7 431
Galeria Użytkownika


Cyklista Apokalipsy


Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 12.12.2012, 20:44:11 »

Cytuj
Bo np. 5 cm które pokazuje program na linijce nie jest 5 cm na moim ekranie.

Trzeba sobie dostosować wyświetlanie w systemie do tego co jest na monitorze.
Pamiętam jeszcze jak używałem Windows 95, było takie okienko, które wyświetlało linijkę i można sobie dostosować rozdzielczość do niej, nie wiem czy to dalej jest w tych systemach.

Miej trochę więcej zaufania do swojego oprogramowania, te 5 cm, które pokazuje, będzie zapewne 5cioma centymetrami kiedy sobie ten rysunek wydrukujesz. Poza tym wektory można skalować, więc to nie będzie trudna poprawka.
Zapisane
annia
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 2
Galeria Użytkownika

annia


Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 12.12.2012, 20:50:50 »

Tylko że ja właśnie nie mam mieć tego wydrukowanego - potrzebuję żeby miało określoną wielkość na danym ekranie.

A zmiana rozdzielczości raczej odpada - mam tylko 3 możliwości rozdzielczości, i przy innej niż mam teraz wszystko jest dużo bardziej rozpłaszczone niż powinno być.
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 400
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 09.03.2022, 10:14:55 »

Ustawienia -> Interfejs -> Współczynnik korekcji Zoom (w %)
Pomocne może być obliczenie PPI swojego monitora - są do tego kalkulatory online
Zapisane
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońInkscape - pomocWątek: [ROZ] Rzeczywisty rozmiar obiektu na ekranie
Skocz do: