Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Polskie Forum Użytkowników GIMP-aTutorialeWasze poradniki (Moderator: davlasq)Wątek: Metalowe dodatki do strony
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: Metalowe dodatki do strony  (Przeczytany 2686 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
rodkan
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 4
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« : 06.02.2013, 17:59:15 »

Poradnik był bazowany na tym: http://www.youtube.com/watch?v=kUiGQ3KVzMU

Poziom trudności: średni

1. Tworzymy nowy obraz o dowolnych rozmiarach (u mnie 640x400) z czarnym tłem.
2. Przechodzimy do Okna Gradientów i tworzymy nowy gradient (PPM -> Nowy gradient).
3. Otwieramy Edytor gradientów zaznaczając wcześniej nasz nowy gradient.
4. W Edytorze gradientów klikamy gdziekolwiek PPM, a następnie wybieramy opcję „Podziel segment równomiernie…”. Gdy wyskoczy nam okienko ustawiamy suwak na 2, jeśli nie ustawił się tak domyślnie, po czym potwierdzamy.
5. Klikamy na pasek znajdujący się pomiędzy trójkątami zaznaczonymi na czerwono, po czym przesuwamy biały trójkąt zaznaczony na zielono na wartość około 0.4.
6. Znowu klikamy klikamy gdziekolwiek PPM i wybieramy opcję „Kolor lewego punktu końcowego…” wybierając kolor ciemnoszary, np. 5d5d5d. Następnie znowu klikamy PPM, jednak tym razem wybieramy opcję „Kolor prawego punktu końcowego…” wybierając jakiś jasnoszary kolor, np. cccccc.
7. Teraz zaznaczamy drugi pasek i nic nie zmieniając klikamy PPM i wybieramy „Kolor lewego punktu końcowego…” znowu ustawiając na jakiś ciemnoszary, jednak inny niż poprzednio, np. 787878.
8. Gdy mamy już swój gradient wracamy do Okna gradientów i nazywamy go, np. „metaliczny gradient”.
9. Teraz dodajemy nową warstwę którą nazywamy „Blok”. Będzie ona pewnym ułatwieniem w tworzeniu naszego elementu. Ma to być duży prostokąt wypełniony białym kolorem.
10. Tworzymy kolejną warstwę którą nazywamy „Element”. Teraz będziemy rysowali za pomocą narzędzia Ścieżki (B). Aby ułatwić sobie pracę, polecam wcześniej zrobić prowadnice z zaznaczenia, tak jak to jest przedstawione na obrazku:
11. Przechodzimy do rysowania naszego elementu. Po narysowaniu wybieramy „Zaznaczenie ze ścieżki”. Powinno to wyglądać mniej więcej tak:
12. Wypełniamy zaznaczenie białym kolorem i je kasujemy. Tworzymy nową warstwę którą nazywamy „Gradient”. Wybieramy narzędzie Gradient (L), następnie nasz gradient który przygotowaliśmy wcześniej, zaznaczamy opcję „Odwróć” i posługując się wcześniejszymi prowadnicami przeciągamy myszką od lewej do prawej strony. Ustawiamy krycie warstwy na 60%.
13. Tworzymy kolejną warstwę którą nazywamy „Cień”. Wypełniamy ją całą czarnym kolorem, tryb ustawiamy na „miękkie światło”. Następnie przenosimy warstwę „Blok” na samą górę.
14. Duplikujemy warstwę „Element”, przenosimy ją nad warstwę „Cień” po czym przesuwamy o 6 jednostek w prawo i 6 w górę.
15. Tworzymy kolejną warstwę którą nazywamy „Wnętrze 1”. Następnie wybieramy „Kanał alfa na zaznaczenie” dla kopii warstwy „Element”. Odwracamy zaznaczenie i wypełniamy je czarnym kolorem po czym kasujemy (zaznaczenie). Całość rozmywamy Rozmyciem Gaussa (Filtry -> Rozmycia -> Rozmycie Gaussa) o promieniu 10x10px.
16. Znowu wybieramy „Kanał alfa na zaznaczenie” dla kopii warstwy „Element”, odwracamy zaznaczenie, zaznaczamy warstwę „Wnętrze 1” i usuwamy to co jest w zaznaczeniu, oraz zaznaczenie.
17. Duplikujemy warstwę „Wnętrze 1” i nazywamy ją „Wnętrze 2”. Przesuwamy ją o jakieś 5 jednostek w prawo i 5 w górę.
18. Usuwamy kopię warstwy „Element”. Przesuwamy warstwę „Gradient” tak aby efekt nam się podobał, u mnie wygląda to tak:
19. Usuwamy prowadnice oraz dokonujemy ostatecznych poprawek (jeśli ustawiliście gradient tak jak ja to polecam go rozmyć na brzegach za pomocą narzędzia Rozmywanie/Wyostrzanie (Shift+U)).
20. Duplikujemy warstwę „Element” i nazywamy ją „Obramówka”. Wybieramy „Kanał alfa na zaznaczenie”, zmniejszamy zaznaczenie o 1px i usuwamy zawartość zaznaczenia oraz zaznaczenie. Przesuwamy warstwę pod warstwę „Blok” po czym rozmywamy ją Rozmyciem Gaussa 2x2px. Tryb ustawiamy na „Pokrywanie”, a krycie na 80%.
21. Wybieramy „Kanał alfa na zaznaczenie” dla warstwy „Element”, odwracamy zaznaczenie po czym kasujemy zawartość zaznaczenia w warstwach „Gradient” oraz „Cień”.
22. Gotowe!

Zapisane
davlasq
Moderator

Reputacja: 4 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1 119
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 06.02.2013, 22:33:06 »

Tu dajesz propozycje tutoriali, a nie gotowe tutoriale i to jeszcze niezgodne z szablonem. A poza tym, to efekt słaby, prawdopodobnie wyląduje w Waszych poradnikach.
Zapisane

Projektujesz strony i chcesz się dowiedzieć, w jaki sposób są one realizowane? Zapraszam na mojego bloga o webdevie i nie tylko!
rodkan
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 4
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 06.02.2013, 23:00:43 »

Myślałem że najpierw poradnik musi być zaakceptowany czy coś w tym stylu, dlatego tutaj wrzuciłem...
Zapisane
davlasq
Moderator

Reputacja: 4 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1 119
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 07.02.2013, 17:30:40 »

No dobra, przenoszę do Waszych poradników.
Zapisane

Projektujesz strony i chcesz się dowiedzieć, w jaki sposób są one realizowane? Zapraszam na mojego bloga o webdevie i nie tylko!
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aTutorialeWasze poradniki (Moderator: davlasq)Wątek: Metalowe dodatki do strony
Skocz do: