Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Polskie Forum Użytkowników GIMP-aHyde zoneHyde parkWątek: Strona WWW jak działa, od czego zacząć
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: Strona WWW jak działa, od czego zacząć  (Przeczytany 3377 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
rusiano
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 1
Galeria Użytkownika

rusiano


Zobacz profil
« : 24.09.2012, 21:04:16 »

Dosyć nietypowe pytanie, ale zastanawiam się jak tworzone są strony internetowe, tzn. od czego taki webmaster zaczyna. Znalazłem ciekawy poradnik na forum, tworzymy stronę w GIMP. Jak widać strona została zaprojektowana w programie graficznym. Teraz moje pytania.

1. Dlaczego do szablonu dodane są newsy, opisy? Czy nie dodaje się tego czasem do strony technicznej w jakimś języku? Chociaż to i tak pewnie przykład. Język
2. Jak później jest to łączone z skryptami? Są do tego jakieś programy, czy po prostu w notatnik/notepad gościu podpina grafiki kodem?
3. Które języki są popularne? HTML, PHP, Java? Jak wygląda tworzenie stronki w każdej z nich, bo np. w PHP themesy tworzy się za pomocą skryptów, a nie robi żadnych szablonów.

Chciałbym się po prostu dowiedzieć jak to się tworzy, bo zacząłem zabawe z gimpem oraz niedługa mam zamiar zabrać się za HTML, ale przedtem chciałbym się czegoś więcej dowiedzieć od innych ludzi, aby zrozumieć jak to wszystko funkcjonuje. Jak myślicie, najpierw zająć się opanowaniem gimpa, np korzystając z tutoriali z tego forum, czy może HTML?

To tyle, jeśli ktoś ma chęci, to zapraszam do dyskusji. Język
Zapisane
ghoot
Użytkownik

Reputacja: 3 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8 + GAP
JID: ghoot@jabber.org
Licencja: Copyright
Wiadomości: 282
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 24.09.2012, 21:37:46 »

1. Dlaczego? Bo szablon ma pokazać jak ma wyglądać strona, a co to za strona bez treści?
2. "Gościu" raczej nie pisze w notatniku, a jakimś IDE, które daje mu większy komfort pracy. Grafiki są, jak to ująłeś, podpięte w kodzie.
3. HTML... cóż a jaka jest alternatywa? Język Co do PHP, to jest to język skryptowy, wykonywany po stronie serwera, tak że do odbiorcy dociera w postaci HTML-a. Pisząc "Java" miałeś pewnie na myśli JavaScript. Na czym polega różnica? Cóż, jest mniej więcej taka jak między koniem a koniakiem lub między rumem a rumakiem Duży uśmiech JavaScript to również język skryptowy, ale wykonywany po stronie użytkownika. Nie należy również zapominać o CSS, bez niego dzisiejsza sieć nie wyglądała by tak jak wygląda. Coraz większą popularność zdobywa też Flash.
Jeśli chciałbyś zacząć przygodę ze stronami to pozwolę sobie zasugerować kolejność nauki:
1.HTML
2.CSS
3.PHP i JavaScript (jak do tego dojdziesz to polecam jQuery do szpanerskich animacji)
4.MySQL i opanowanie różnych CMS-ów (Joomla, WordPress - to Ci pewnie coś mówi)
Wygoogluj sobie niezrozumiałe pojęcia. Ważne żebyś nie popełniał podstawowego błędu - nie porywaj się na rzeczy których nie rozumiesz. Zacznij od podstaw, stwórz stronę znanymi sobie sposobami. Potem dodaj CSS, PHP i tak dalej. A, i nie polecam pisania w notatniku, poczytaj o IDE dla HTML i PHP. Ja mogę polecić NetBeans, ale kto co lubi.
Zapisane
Skwarek
√ ι ק

Reputacja: 14 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
JID: skwara96@aqq.eu
Licencja: Copyright
Wiadomości: 755
Galeria Użytkownika


Hello... it's me.


Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 24.09.2012, 21:50:48 »

Ghóot, jeśli pozwolisz, to troszkę cię poprawie i co nieco dopowiem Uśmiech.

1. Tak jak mówi ghoot.
2. Dodam jeszcze porównanie jak kot do kotary Uśmiech. No i pod żadnym pozorem nie bierz flasha do swojej strony, już żaden system mobilny go nie wspiera (jedynie te komórki z androidem, które wyszły przed JB i dostały oryginalnie flasha), a do tego nie każdy ma mieć super szybkie łącze, żeby animacje flashowe mu działały, do tego te niepotrzebne czołówki (nie wiem jak to nazwać), w czasie których przeglądający zdąży wyłączyć stronę. Także flash do internetu to istne zUo!

Co do kolejności nauki to tak jak podał ghoot, powiedziałbym nawet, że CSS-a możesz uczyć się równolegle z html-em, bo w tych czasach to nieodłączne dwa języki Uśmiech. PHP i JavaScript zacznij się uczyć jeśli poczujesz, że na prawdę to lubisz, bo to już jest troszkę trudniejsze od banalnego html-a. A to, który język wybierzesz pierwszy, zależy co chcesz robić. Chcesz ładne, oryginalne efekty na twojej stronie - wybierz JS (JavaScript), ale jeżeli wolisz tworzyć dynamiczne strony internetowe wykorzystujące bazy danych (czyli jakieś systemy kont itp.) to ucz się PHP.

Co do CMS-ów to ja polecam Wordpress-a, niby do blogów, ale tak na prawdę do wszystkiego się nada Uśmiech.

Co do IDE, to nie musisz wcale ściągać jakiegoś ciężkiego. Sam kiedyś używałem polskie kED, które już niestety nie jest rozwijane, jednak nadal funkcjonalne Uśmiech. Teraz używam Blue Fish-a. Według mnie też fajny programik do pisania w html-u, php, css, js i innych Uśmiech.
Zapisane

DAJ MI LAMĘ :]
GIMP

"Dude, suckin' at something is the first step towards being sorta good at something."
ghoot
Użytkownik

Reputacja: 3 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8 + GAP
JID: ghoot@jabber.org
Licencja: Copyright
Wiadomości: 282
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 24.09.2012, 21:54:18 »

To że Flash to zUo to inna sprawa Duży uśmiech
Zapisane
Skwarek
√ ι ק

Reputacja: 14 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
JID: skwara96@aqq.eu
Licencja: Copyright
Wiadomości: 755
Galeria Użytkownika


Hello... it's me.


Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 24.09.2012, 22:02:32 »

To nie rozumiem czemu o nim piszesz, zresztą to, że Flash zdobywa coraz większą popularność wierutne kłamstwo. Powiedziałbym, że "złota era" Flasha się już kończy, co możemy zaobserwować nawet na youtube, gdzie powoli wdrażany jest odtwarzacz w HTML5 Uśmiech.
Zapisane

DAJ MI LAMĘ :]
GIMP

"Dude, suckin' at something is the first step towards being sorta good at something."
rusiano
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 1
Galeria Użytkownika

rusiano


Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : 25.09.2012, 08:23:36 »

Hmm ok, poczytam jeszcze trochę i spróbuje zacząć robić jakiś kurs. Jak myślicie, czy ten kurs się nada?
Zapisane
Gacko
Emeryt

Reputacja: 4 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 635
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : 25.09.2012, 13:15:20 »

Rusiano, zadam banalne pytanie - jak u Ciebie stoi język angielski? Ten kurs się nada, jest git. Pod warunkiem, że będziesz przy nim regularnie sprawdzać kod w tzw Walidatorach - one są odpowiedzialne za to, czy strona jest poprawnie napisana.

Validator HTML - http://validator.w3.org/
Validator CSS - http://jigsaw.w3.org/css-validator/

Podczas pisania regularnie sprawdzaj czy wszystko jest ok, unikniesz potem tony pracy związanej z poprawami, zwłaszcza, że dopiero się uczysz Mrugnięcie
Wracając do pytania o angielski - dlaczego pytam? Bo są lepsze rzeczy niż owy kurs HTML. Dokładniej wyjaśnione i od razu poznajesz angielską terminologię niezbędną do dalszej pracy.

http://www.w3schools.com/

Pod tym linkiem znajdziesz niezbędne materiały co do HTMLa i CSSa. Jeżeli potrzebujesz czegoś specjalnego - poszukaj w sieci sztuczek, ludzie się dzielą informacjami i 3/4 potrzebnych informacji na bank znajdziesz Mrugnięcie

Jak już to ogarniesz, to z całego serca polecam kursy na www.codecademy.com - opanujesz absolutne podstawy JavaScriptu, jQuery do bajerowania. Pythona nie zaszkodzi liznąć, chociażby na potrzeby Django. Szybko sobie przypomnisz HTML i CSS oraz nauczysz się wiązać te dwa języki z JS. Do PHP musisz niestety znaleźć osobną stronę z kursem.
Najważniejsze jest trzymanie się na bieżąco z technologią. Jak już to powyżej opanujesz na średnio-zaawansowanym poziomie, radzę Ci się zainteresować Node.js. W międzyczasie tona zabawy i pracy związana z modyfikacjami szablonów, pisania własnych stronek etc etc o czym chłopaki wyżej napisali.


Na koniec zostawię Ci poradę jaką dano Mickiewiczowi - "Aby być dobrym pisarzem, trzeba dużo pisać" Uśmiech
Zapisane
davlasq
Opiekun tutoriali

Reputacja: 4 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1 119
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #7 : 25.09.2012, 15:04:06 »

Jeśli chodzi o kurs HTML/CSS, to bardziej polecam http://kurs.browsehappy.pl/ tamten jest zacofany.
Zapisane

Projektujesz strony i chcesz się dowiedzieć, w jaki sposób są one realizowane? Zapraszam na mojego bloga o webdevie i nie tylko!
rusiano
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 1
Galeria Użytkownika

rusiano


Zobacz profil
« Odpowiedz #8 : 25.09.2012, 16:14:58 »

Z angielskim nie jest źle, jednak wolałbym najpierw przerobić polskie kursy, a dopiero potem łapać się za inne. Zaczne od kursy, który polecił mi davlasq, a dopiero potem przerzuce się na na angielskie, wiadomo angielski to podstawa. Język Dzięki za linki.
Zapisane
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aHyde zoneHyde parkWątek: Strona WWW jak działa, od czego zacząć
Skocz do: