Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: [ROZ]Wysokiej jakości wygładzanie krawędzi  (Przeczytany 34737 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Savail
Nowicjusz

Reputacja: 2 Offline Offline

Wiadomości: 8
Galeria Użytkownika

Savail


Zobacz profil
« : 25.07.2012, 16:46:27 »

Hej,
Zrobiłem sobie taki obrazek:

Po kliknięciu (na pełnym rozmiarze) widać że krawędzie obrazka są bardzo postrzępione. Mam całą tą krawędź w jednej warstwie (bez poświaty) i próbowałem już wielu sposobów ale żaden nie przyniósł mi dobrego efektu. Przez rozmycie Gaussa cała krawędź strasznie traci jakość a ja chciałbym aby ją wygładzić i zachować przy tym dość ładną jakość. Byłbym ogromnie wdzięczny a pomoc!
« Ostatnia zmiana: 25.07.2012, 19:10:33 wysłane przez Savail » Zapisane
Łukasz
Użytkownik

Reputacja: 7 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8 + GAP
Licencja: CC-BY-SA
Wiadomości: 902
Galeria Użytkownika


...


Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 25.07.2012, 18:03:12 »

Robiłeś ten kształt zaznaczeniem odręcznym, nie? Wiem, że ono szarpie krawędzie, spróbuj uzsykać ten kształt ścieżkami, a następnie Ścieżka na zaznaczenie i wypełnij kolorem Mrugnięcie
Zapisane
Savail
Nowicjusz

Reputacja: 2 Offline Offline

Wiadomości: 8
Galeria Użytkownika

Savail


Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 25.07.2012, 19:06:29 »

hmm dzięki wielkie. Wydawało mi się, że używałem ścieżek za pierwszym razem(bo w sumie zawsze ich używam) ale może rzeczywiście przez pomyłkę użyłem odręcznego zaznaczania. Mimo wszystko nie zdawałem sobie sprawy z tej własności ścieżek, więc dzięki raz jeszcze Uśmiech 2
Zapisane
Pshem
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.10
Licencja: Copyright
Wiadomości: 177
Galeria Użytkownika


GIMP 2.10.8


Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 31.07.2012, 14:59:15 »

Gdyby ktoś napisał to jaśniej, bo nie bardzo rozumiem jak to się robi.

Zazwyczaj  zaznaczałem obiekt narzędziem ścieżki, potem "zaznaczenie ze ścieżki" i obiekt kopiowałem wklejałem w inną warstwę przezroczystą.

w Photoshopie jest narzędzie do wygładzania, chociaż nie wiem do końca jak się to robi, bo tylko czytałem.

Tutaj napisaliście to trochę niejasno, więc jak można prosić o rozjaśnienie  Uśmiech
Zapisane

Mam GIMP 2.10.8
Nie odpowiadam na wątki o tytule - Proszę o pomoc.
Savail
Nowicjusz

Reputacja: 2 Offline Offline

Wiadomości: 8
Galeria Użytkownika

Savail


Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 31.07.2012, 15:21:15 »

Chodzi o to, że tworząc jakieś swoje kształty lepiej je tworzyć używając ścieżek. Są one dokładniejsze niż np narzędzie odręcznego zaznaczania i dlatego krawędzie są wtedy mniej postrzępione. A więc dokładnie tak jak ty i Łukasz mówicie. A jeśli chodzi ci o narzędzie do wygładzania/zmiękczania krawędzi to poszukaj o rozmyciu Gaussa. Jest w necie pare technik co do tego
Zapisane
Pshem
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.10
Licencja: Copyright
Wiadomości: 177
Galeria Użytkownika


GIMP 2.10.8


Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : 03.08.2012, 19:51:31 »

Chodzi o to, że tworząc jakieś swoje kształty lepiej je tworzyć używając ścieżek. Są one dokładniejsze niż np narzędzie odręcznego zaznaczania ...
Hmm owszem ale chyba nie ma technicznej możliwości aby program sam się domyślił co chcę wyodrębnić, czyli zawsze jest tak że trzeba ręcznie zaznaczyć i potem "zaznaczenie ze ścieżki" ja innej możliwości nie znam.

co do rozmycia to kiedyś robiłem taki myk, że "kanał alfa na zaznaczenie" lub ręcznie jak opisałem wyżej i potem "zmniejszanie", następnie "odwrócenie" i jakoś robiło się tak że pojawiały się dwie linie obwódki tej aktywnej i wypełniało się przestrzeń w środku, ale nie pamiętam jak to się robiło
Zapisane

Mam GIMP 2.10.8
Nie odpowiadam na wątki o tytule - Proszę o pomoc.
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 401
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : 03.08.2012, 19:56:13 »

Chyba pomyliłeś zaznaczanie odręczne Lasso z zaznaczaniem ścieżkami Ścieżki
Zapisane
Pshem
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.10
Licencja: Copyright
Wiadomości: 177
Galeria Użytkownika


GIMP 2.10.8


Zobacz profil
« Odpowiedz #7 : 03.08.2012, 21:31:39 »

Chyba pomyliłeś zaznaczanie odręczne Lasso z zaznaczaniem ścieżkami Ścieżki
no nie zupełnie, dla mnie jedno i drugie jest zaznaczaniem ręcznym. Ale ok, nie zrozumiałem i dlatego pytałem.

No ale znalazłem sposób na to wygładzanie krawędzi:
1. kanał alfa na zaznaczenie - na warstwie danego obiektu wyodrębnionego
2. odwróć
3. powiększ o parę punktów, to zależy
4. gumka i objechać dookoła

to chyba prosty tradycyjny sposób i najlepszy, plus do tego druga warstwa pod spodem i rozmycie.
Zapisane

Mam GIMP 2.10.8
Nie odpowiadam na wątki o tytule - Proszę o pomoc.
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aHyde zoneArchiwum[Archiwum] Pomocna dłoń - GIMPWątek: [ROZ]Wysokiej jakości wygładzanie krawędzi
Skocz do: