Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Polskie Forum Użytkowników GIMP-aHyde zoneHyde parkWątek: Restart od strony technicznej.
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: Restart od strony technicznej.  (Przeczytany 925 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Ewe
Użytkownik

Reputacja: -5 Offline Offline

GIMP: 2.4 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 210
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« : 01.09.2011, 21:33:01 »

Tak się zastanawiam na temat technicznej strony restartu komputera, więc napiszę swoje niepoparte żadną wiedzą domyślenia i poproszę o ich sprostowanie.

Restart od Windows - Windows jak mi wiadomo, nie wyłącza wszystkich procesów w trakcie restartu, więc ładuje je do RAM/pliku stronicowania/cache na dysku. Jak to się dzieje że komputer niby się wyłącza, ale jednak włącza się ponownie?
Czy Windows/inny OS programuje z DOS'u jakiś mikro-kontroler na uruchomienie zasilania? Czy przy restarcie przed załadowaniem windows (resetowanie komputera przy jakimś np. errorze) to samo robi BIOS?
Co robi dokładnie ten mikro-kontroler? Może zasilanie się nigdy nie wyłącza, a mikro-kontroler nie odpowiada za włączenie go ponownie, tylko po zamknięciu BIOS za włączenie właśnie BIOSU, a nie zasilania ponownie?
 I tak załóżmy czy możliwe jest włączenie komputera po pewnym czasie od wyłączenia bez mechanicznej interwencji w przycisk "power"? Przecież czas BIOS ciągle nalicza w tej swojej bateryjce, to czy ten mikrokontroler (korzystając z zasilania własnego) może go odczytać i uruchomić to zasilanie (główne)? Wiadomo, są specjalne karty które to robią, ale czy bez nich to możliwe?

*bleh, raczej to jest windows>bios>mikrokontroler<mikro sprawdza godzinie w zegarze czasu rzeczywistego<uruchamia zasilanie



*wszędzie gdzie pisałem mikro-kontroler to pewnie chipset -.-.
« Ostatnia zmiana: 01.09.2011, 21:51:03 wysłane przez Ewe » Zapisane

Ziomioslaw
Administrator

Reputacja: 46 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.10
JID: ziomioslaw@jabber.org
Licencja: Copyright
Wiadomości: 7 432
Galeria Użytkownika


Cyklista Apokalipsy


Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 02.09.2011, 18:27:50 »

Nie wiem czy obecnie komputery wciąż tracą zasilanie przez moment, ale na pewno wszystko jest uruchamiane od początku. Nawet jeśli jest coś w pamięci RAM, cachu itd jest to napisywane. Na płycie głównej znajduje się BIOS, który właśnie uruchamia system, czy pilnuje zegarka, jak i wszelkich innych ustawień. Ma on taką małą baterię 3V, którą czasem trzeba wymienić (no po kilku latach użytkowania). Dzięki niej np. zegar wciąż ma dobrą godzinę. Windows nie ma nic do restartu, jak i każdy inny system. Tyle, że potrafi go wywołać.
Zapisane
Ewe
Użytkownik

Reputacja: -5 Offline Offline

GIMP: 2.4 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 210
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 03.09.2011, 14:15:52 »

To że RTC (zegar czasu) jest, to wiem. Bardziej mnie interesuje to, co to za rzecz która sprawia że komputer po tym wyłączeniu włącza się ponownie, ale tak bardziej konkretnie niż BIOS.
Zapisane

Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aHyde zoneHyde parkWątek: Restart od strony technicznej.
Skocz do: