Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: [ROZ] Czarno-biały szablon do wycięcia  (Przeczytany 9024 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Gorin
Użytkownik

Reputacja: -8 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 379
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« : 13.03.2012, 22:55:04 »

Hej hej hej, wiem że długo mnie tu nie było, ale znów wróciłem do gimpa.
Mam problem, mianowicie chodzi mi o to, że chciałbym zrobić szablon do wycięcia taki jak np. ten http://farm2.static.flickr.com/1339/1409711691_31741ba6e4.jpg albo ten http://prasakielecka.blox.pl/resource/malea2.jpg
W sensie chodzi o to, że chcę aby zdjęcie było tylko w dwóch kolorach. Tak abym np. czarny mógł wyciąć a reszta została jako "kontury" twarzy. Tak wiem, próbowałem desaturyzacji i redukcji kolorów. Ale to nic pomaga, krawędzie są strasznie poszarpane itd. Tak sobie myślę, że już tak przerobione zdjęcie można by było wykorzystać jako podkład do zabawy wektorami, ale tu jest problem, bo nie umiem się nimi posługiwać.
 Zna ktoś wygodny i prosty sposób na coś takiego? Był bym wdzięczny.

//beata072: tag [ROZ] powinien być przed tytułem - poprawiłam
« Ostatnia zmiana: 15.03.2012, 21:58:52 wysłane przez beata072 » Zapisane

be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 401
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 13.03.2012, 23:17:09 »

Aby wygładzić krawędzie po redukcji kolorów spróbuj rozmyć trochę gaussem (ok.3-5px), a następnie ostrożnie zwiększyć kontrast. To jedyny "szybki" sposób, jaki na razie przychodzi mi do głowy. Inny, znacznie bardziej pracochłonny, ale dający naprawdę ładny efekt, to obrysowanie konturów przy pomocy ścieżek, tak jak w tym tutorialu: http://www.gimpuj.info/index.php/topic,11785.0.html
« Ostatnia zmiana: 13.03.2012, 23:34:50 wysłane przez beata072 » Zapisane
Myrevin
Gość
« Odpowiedz #2 : 14.03.2012, 10:03:00 »

http://farm2.static.flickr.com/1339/1409711691_31741ba6e4.jpg

Z tego szablon? Ale taki do napryskania sprayem? W realu nie w komputerze? Pamiętaj że literom takim co mają zamknięte powierzchnie { a o e p R itd.} trzeba zrobić ścieżki no żeby przestały mieć zamknięte powierzchnie. Kiedyś natknąłem się na fajny tutorial o tworzeniu takich szablonów, postaram się poszukać, ale nic nie obiecuję.   
Zapisane
Gorin
Użytkownik

Reputacja: -8 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 379
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 14.03.2012, 17:59:57 »

Był bym dłużny gdybyś znalazł.
Zapisane

Myrevin
Gość
« Odpowiedz #4 : 14.03.2012, 21:15:35 »

Poddałem się. Słowo szablon, zarówno polskie jak i angielskie template, zazwyczaj ma znaczenie nie odnoszące się do twojego problemu. Na 100% nie da się z każdego obrazu zawierającego więcej jak dwa kolory zrobić obrazu dwukolorowego.. albo to ja mam za małą wyobraźnię. Co jeszcze sobie pomyślałem... w necie jest cała masa clipartów dwukolorowych. Wpisz sobie w google "clipart black and white" na przykład. Bywają też w innych dwóch kolorach..
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 401
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : 14.03.2012, 21:40:50 »

Na 100% nie da się z każdego obrazu zawierającego więcej jak dwa kolory zrobić obrazu dwukolorowego...
Nie no, bez przesady. Oczywiście, że się da, tylko aby to wyglądało dobrze, trzeba niestety poświęcić trochę czasu. Kolory -> Desaturacja (jaskrawość). Następnie regulujesz jasność i kontrast tak, aby otrzymać obraz czarno - biały. Później rozmywasz lekko gaussem (o czym już pisałam) i znów zwiększasz kontrast, dzięki czemu uzyskasz gładkie krawędzie i na koniec poprawiasz za pomocą ścieżek dorysowując brakujące kontury, a gumką usuwasz niepotrzebne plamy. Z całą pewnością można w ten sposób uzyskać taki obraz, jak ten plakat Lenina z przykładu. Trzeba tylko odpowiednio manipulować suwakami jasności i kontrastu. Można także, zamiast Jasność i kontrast użyć Kolory -> Poziomy (tę opcję polecam najbardziej) lub Progowanie.
Zapisane
POGO
Użytkownik

Reputacja: 7 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 541
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : 14.03.2012, 22:01:10 »

Cytuj
Na 100% nie da się z każdego obrazu zawierającego więcej jak dwa kolory zrobić obrazu dwukolorowego...
Kolory->Progowanie  laugh
Zapisane

Myrevin
Gość
« Odpowiedz #7 : 14.03.2012, 23:37:45 »

Mazanie po murze, chodniku  itp. Boję się nawet obstawić ile to godzin pracy nad szablonem, który zostanie utworzony z obrazu RGB, by sprajem psiknąć obraz Che. Nie chciałem się czepiać. Jak napisałem, widziałem jak to można zrobić. Używam gimpa od wersji 1.2. Oczywiście dla obrazu Che.. można znaleźć gotowe rozwiązania.. Ale.. używam gimpa wyłącznie dla rozrywki. Więc nie zamierzam polemizować np z moderatorką. Mrugnięcie
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 401
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #8 : 14.03.2012, 23:49:52 »

Cóż, na mazaniu po murze z pomocą szablonu z kolei ja się nie znam. Gorin podał przykład efektu, jaki chce osiągnąć, więc napisałam jak zrobić to w Gimpie. Do czego mu ten efekt potrzebny nie wyjaśnił, więc nie wiem czy chodzi o mazanie spray'em czy o coś innego...
Zapisane
Sooly
Emeryt

Reputacja: 9 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6 + GAP
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 1 838
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #9 : 15.03.2012, 00:00:03 »

Ściągnij G'MIC, tam możesz wygładzić kontury przez Contours -> Edges, pewnie jest też masa inych opcji, które to usprawnią, poeksperymentuj.
Możesz ewentualnie zrobić go ręcznie ścieżkami jakby Ci się chciało. Mrugnięcie
Zapisane

Myrevin
Gość
« Odpowiedz #10 : 15.03.2012, 00:03:04 »

Jak bym zadał, w ten sposób pytanie(jak autor tegoż topu), na forum, którekolwiek z dystrybucji linuxa, której używam..zarobiłbym bana, Mrugnięcie {tak mniemam} Wniosek jesteście przyjacielscy dla nowych. Mrugnięcie Ale to dobrze.. to nie krytyka.

Zapisane
Gorin
Użytkownik

Reputacja: -8 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 379
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #11 : 15.03.2012, 00:42:11 »

dobra, temat może iść do zamknięcia, poradziłem sobie jakoś, jak wytnę to z kartonu to i tak nie będzie poszarpanych konturów.
Dla ciekawych jak wyszło http://www.gimpuj.info/index.php?action=gallery;sa=view;id=86125

[edit]
dopiero teraz dorwałem aparat, więc dopiero teraz pokazać mogę jak wyszło w praktyce.
http://imageshack.us/photo/my-images/37/imag0013di.jpg/
« Ostatnia zmiana: 12.05.2012, 13:58:56 wysłane przez Gorin » Zapisane

Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aHyde zoneArchiwum[Archiwum] Pomocna dłoń - GIMPWątek: [ROZ] Czarno-biały szablon do wycięcia
Skocz do: