Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Polskie Forum Użytkowników GIMP-aHyde zoneArchiwum[Archiwum] Pomocna dłoń - GIMPWątek: [ROZ] Jak utworzyć brush o konkretnych wymiarach?
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: [ROZ] Jak utworzyć brush o konkretnych wymiarach?  (Przeczytany 4148 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Box
Nowicjusz

Reputacja: 2 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
JID: koima
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 13
Galeria Użytkownika


NCIS!


Zobacz profil
« : 25.02.2012, 15:56:44 »

Witam.
Robię grę i w GIMP-ie grafikę do niej, także mapę świata. Wygląda to tak, że zrobiłem tekstury podłoża 32x32, zaznaczam kanciasty obszar i wylewam teksturę, następnie muszę wykończyć ją brzegami. I tu problem mój:

Brzegi chciałem robić jako brushe, że tylko dostawiam sobie te brzegi. Problem w tym, że jak zapisuję obrazek brzegu 32x32 to on ucina jakby przezroczystość i się robi mniejszy. Wtedy nie pasuje do siatki i nierówno brzegi stawiam (widoczne są "szwy").

Ma ktoś może jakiś pomysł jak to rozwiązać? Żeby każdy brush miał rozmiar 32x32 niezależnie od tego, czy faktycznie będzie na nim zapełniony 1 piksel czy kwadrat 10x10. Język

EDIT:
Ok, faktycznie troszkę chaotycznie opisałem to, więc pozwólcie, że sprostuję.
Chodzi mi o coś takiego:

Obrazek ma wymiary 32x32, lecz grafika nie zajmuje całości. Chcę, by brush się właśnie tak zapisał.
« Ostatnia zmiana: 26.02.2012, 15:40:51 wysłane przez Box » Zapisane

mrrrr :o
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 401
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 25.02.2012, 16:05:07 »

Szczerze mówiąc, to ja nic z tego opisu nie rozumiem. Może podaj jakiś przykładowy obrazek, jak to ma wyglądać? W każdym razie za pomocą pędzla z pewnością nie "wypełnisz" jakiegoś obszaru przezroczystością.
Zapisane
Danyeru
Korektor

Reputacja: 24 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1 673
Galeria Użytkownika


Honorowy Dawca Krwi


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #2 : 25.02.2012, 16:54:19 »

Ostrzeżenie

Przeczytaj to: http://www.gimpuj.info/index.php/topic,8650.0.html
Zapisane

I zapłoną piekielnym ogniem Wasze serwery, gdyż zabezpieczenia ich wątłe, a podatność na buffer overflowy ogromna.
I zaprzestaną działania Wasze routery, a Wasze niewiasty nosić będą pakiety w kubłach, a tam będzie płacz, zgrzytanie zębów, 404 i request timeout.


Cytat: Terrqge
to przez INSEKT'a Danyeru jest taki straszny
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 401
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 26.02.2012, 06:24:32 »

Tak jak już pisałam, nie wypełnisz za pomocą pędzla jakiegoś obszaru przezroczystością. Nie da się przecież przemalować białej kartki na kolor przezroczysty za pomocą farby i pędzla. Możesz ją pomalować przezroczystym lakierem, ale nie zmieni się od tego w szybę. Nadal będzie biała. Jeśli stworzysz w Gimpie "przezroczysty" pędzel, to po prostu nie będzie zostawiał żadnych śladów, tak jakbyś tylko jeździł samym kursorem po obrazie. Jeszcze inaczej, jakbyś porównał swój pędzel do stempla, to obszar nieprzezroczysty odpowiada części wypukłej, a przezroczysty tej wklęsłej, która nie zostawia żadnych śladów na papierze. Poza tym prosząc o przykład, miałam na myśli grafikę, którą próbujesz utworzyć, a nie pędzel. Być może wtedy znajdzie się jakiś inny sposób na to, co chcesz osiągnąć.
http://4ti.keep.pl/pliki/gimp0.pdf - link do poradnika m.in. na temat tworzenia własnych pędzli (rozdz.6, str.87)
« Ostatnia zmiana: 26.02.2012, 06:37:14 wysłane przez beata072 » Zapisane
Box
Nowicjusz

Reputacja: 2 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
JID: koima
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 13
Galeria Użytkownika


NCIS!


Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 26.02.2012, 12:51:32 »

Hmm, ja nie chcę, by pędzel robił przezroczystość, nic z tych rzeczy... Chcę, by po prostu miał wymiary 32x32 i zapełniał kratkę 32x32 w siatce dokładnie tymi pikselami. I idiotą nie jestem, żeby tak mi tłumaczyć, czym jest przezroczystość.

Problem mój polega na tym, może łopatologicznie opisze...
1. Plik graficzny ma rozmiar 32 na 32 piksele
2. Sam obrazek ma rozmiar np. 16 na 16 pikseli
3. Gdy zapisuje jako pędzel, on wtedy ma 16 na 16 pikseli i nierówno wypełnia się w siatce
4. Ja chcę, by pomimo przezroczystości, pędzel miał zawsze rozmiar 32x32
5. NIE, nie chcę tworzyć przezroczystości pędzlem...
Zapisane

mrrrr :o
Typhon
Opiekun tutoriali

Reputacja: 20 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1 874
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : 26.02.2012, 13:24:07 »

Siema Yoda. Problem Twój poważnym wygląda być.

Jeżeli chodzi Ci o to, że chcesz stworzyć pędzel o rozmiarach 32x32px, w tym tylko połowa jest zajęta przez jakąś grafikę... Zaznacz całość, łącznie z obszarem przezroczystym i zdefiniuj jako pędzel poprzez Edycja -> Wklej jako -> Nowy pędzel.... Jeżeli dalej będzie przycinać go do złych rozmiarów, daj wtedy na górze pędzla 1px kropkę o 1% kryciu. Będzie ona niewidoczna i zapobiegnie kadrowaniu pędzla.
Zapisane

Box
Nowicjusz

Reputacja: 2 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
JID: koima
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 13
Galeria Użytkownika


NCIS!


Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : 26.02.2012, 13:59:18 »

Dz-dzięki wielkie, pomogło. Nie wpadłem na to Mrugnięcie
Do tej pory nie było mi to po prostu potrzebne, teraz niestety siatka tego wymaga.

Pozdrawiam

@down
Wybacz, już dopisałem. Na gwałt potrzeba mi było rozwiązania, nei czytałem więc regulaminu etc. Obiecuję poprawę Uśmiech
« Ostatnia zmiana: 26.02.2012, 15:42:14 wysłane przez Box » Zapisane

mrrrr :o
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aHyde zoneArchiwum[Archiwum] Pomocna dłoń - GIMPWątek: [ROZ] Jak utworzyć brush o konkretnych wymiarach?
Skocz do: