Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: Płyta winylowa.  (Przeczytany 5895 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
dzialo9
Użytkownik

Reputacja: 8 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.4 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 577
Galeria Użytkownika


Beztalencie.


Zobacz profil
« : 12.07.2007, 13:49:30 »

Znalazłam niedawno tutorial do Photoshopa jak zrobić płytę winylową. Czy GIMP ma być gorszy?

1.   Tworzymy nowy obraz. Może być dowolnej wielkości, ale kwadratowy. Na nim tworzymy idealnie (Shift) koliste zaznaczenie. Dobrze jeśli idealnie przylega do ścian obrazu.



2.   Tworzymy nową warstwę i wypełniamy na niej kolorem czarnym nasz okrąg. Następnie na środku tego koła wycinamy mniejsze kółeczko. O tak:



Środeczek można zrobić za pomocą zmniejszania zaznaczenia – tak też polecam.

3.   Edycja>wyczyść. Zaznaczenie>brak. Kanał alfa na zaznaczenie. Zmniejszamy zaznaczenie o tyle, żeby wyszła ramka. Jeśli obrazek jest taki jak mój (400x400) to polecam o 10 px. Zaznaczenie>Oderwij. Pod oderwaną tworzymy nowa warstwę.



4.   Pracujemy na warstwie, którą oderwaliśmy (choć teraz to już jest stała warstwa). Filtry>Szum>Rozproszenie RGB.



Warstwa>Kolory>Inwersja.



5.   Filtry>Rozmycie w ruchu. Ustawiamy odpowiednio parametry. Jeśli nie masz pomysłu jak to zrobić to ustaw jak poniżej:



6.   Ustawiamy kolor krzywymi. Warstwa>Kolory>Krzywe. Dopasowywujemy według gustu. Ja mam tak:



7.   Wybieramy warstwę z ramką (ma tytuł Nowa warstwa) i zaznaczamy różdżką środek.



Powiększamy zaznaczenie o ok. 3 px i zaokrąglamy o ok. 3.

8.   Tworzymy nową warstwę i używając Edycja>Wklej_do wstawiamy w środek obrazek. Można także użyć gradientu:



Zakotwiczamy warstwę z obrazkiem na nowej warstwie, którą stworzyliśmy na początku pkt. 8.

9.   Ponazywajmy warstwy, bo się pogubimy.



10.   Na warstwie „obrazek” Filtry>Odwzorowania>Mapowanie wypukłości z następującymi parametrami:



11.   Warstwa „obrazek”, Warstwa>Przezroczystość>Kanał alfa na zaznaczenie. Zmnieszamy zaznaczenie tyle ile trzeba – w zależności od wielkości płyty. Ja zmniejszam o 48 px. Edycja>Wyczyść. Zaznacznie>Powiększ o powiedzmy 3px.



12.   Tworzymy nową warstwę i wypełniamy ją kolorem. Obojętnie jakim. Zaznacznie>Brak. Przesuwamy tę warstwę pod „obrazek”. Wybieramy warstwę obrazek i stosujemy wcześniej wspomniane mapowanie wypukłości:



13.   Koniec. Teraz kasujemy warstwe z czarnym kółeczkiem i jeśli chcemy mieć z płyty render to jeszcze Tło.



A tu nieco pozmieniane:


« Ostatnia zmiana: 12.07.2007, 21:50:10 wysłane przez dzialo9 » Zapisane

ƥevel
√ ι ק

Reputacja: 20 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6 + GAP
JID: Pevel@jabber.org
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 592
Galeria Użytkownika


Filozof śniadaniowy


Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 12.07.2007, 14:57:00 »

Dobry tutorial 8)
Nie znalazłem jakichkolwiek błędów w tekście. Wszystko dokładnie opisane, oczywiście. Mogłabyś tylko uściślić, że obwód kółka powinien stykać się ze wszystkimi ścianami obrazu, dlatego że przy innym ustawieniu trudno jest dokładnie ustalić środek rozmycia promienistego, przez co te rowki w płycie niezbyt dobrze wyglądają, tak jak w Twoim pierwszym przykładzie <aniolek>
Zapisane

Sebastian
√ ι ק

Reputacja: 36 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 728
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 12.07.2007, 21:59:37 »

Może być ale efekt końcowych jest strasznie niechlujny przez co zniechęcam się do wykonania tego tutoriala Mrugnięcie
Zapisane
dzialo9
Użytkownik

Reputacja: 8 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.4 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 577
Galeria Użytkownika


Beztalencie.


Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 12.07.2007, 22:13:24 »

Tak właściwie to piszę dla wprawy. Ostatnie moja tuty są całkiem niezłe co znaczy, że moje tuty są coraz lepsze.
Zapisane

Skinner
Użytkownik

Reputacja: 6 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.2
Licencja: Copyright
Wiadomości: 379
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 12.07.2007, 22:15:36 »

Tak poniewaz wczesniejszych nie przekladalas a robilas sama a to roznica Mrugnięcie
Zapisane

Mykusz
Użytkownik

Reputacja: 7 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6 + GAP
JID: maxxd@aqq.eu
Licencja: Copyright
Wiadomości: 248
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : 13.07.2007, 14:09:41 »

Może być ale efekt końcowych jest strasznie niechlujny przez co zniechęcam się do wykonania tego tutoriala Mrugnięcie

Zgadzam się. Ten efekt w tutku od fotosklepa jest fajny, a  tu pokazałaś że Gimp tego nie potrafi chociaż umie.

Zacytuje kolege Deviationa z forum:
Cytuj
dzialo9 - gdy na patrze na Twoje prace to widzę że jesteś początkująca więc najbliższym czasie nie bierz się za pisanie tutków (bez urazy)

i ma racje. To że  napisałaś jeden tutek bardzo dobrze, ale to nie znaczy, że wszystkie takie są:)
Zapisane
ƥevel
√ ι ק

Reputacja: 20 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6 + GAP
JID: Pevel@jabber.org
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 592
Galeria Użytkownika


Filozof śniadaniowy


Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : 13.07.2007, 15:28:49 »

U dzialo9 pojawił się tylko problem z środkiem rozmycia promienistego, który znajduje się w złym miejscu. Aby temu zapobiec, trzeba ustawić koło na środku obrazu (tak najłatwiej). Warto byłoby zmienić screeny w tutorialu na bardziej prezentatywne, ale trochę będzie z tym roboty Zawstydzony
Zapisane

dzialo9
Użytkownik

Reputacja: 8 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.4 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 577
Galeria Użytkownika


Beztalencie.


Zobacz profil
« Odpowiedz #7 : 13.07.2007, 15:31:22 »

nie teraz, ale zaraz (to nie mój komp) poprawię błędy. A to, że nie każdy tut jest doskonały to powszechnie wiadmomo. Ale jeśli się zrobi 10 tutów to ze dwa będą super. Jeśli się zrobi 5 to jeden, a jeśli dwa, to albo, któryś będzie super, albo nie  ^-^

Statystyka.
Zapisane

Ziomioslaw
Administrator

Reputacja: 46 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.10
JID: ziomioslaw@jabber.org
Licencja: Copyright
Wiadomości: 7 432
Galeria Użytkownika


Cyklista Apokalipsy


Zobacz profil
« Odpowiedz #8 : 13.07.2007, 16:12:00 »

Obawiam się, że jej jednak nie pojmujesz.
Zapisane
Sebastian
√ ι ק

Reputacja: 36 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 728
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #9 : 13.07.2007, 16:33:18 »

Niezrozumienie natury statystki to częsty błąd w dyskusjach. Dzialo9: od NAS zależy to jakie będą te tutoriale a nie od statystyki. 
Zrobiłem taką płytę ale nie według tego tutoriala ani tego z PS (znaczy sam):



Jest parę niedociągnięć ale chciałem pokazać że można coś z tego wykrzesać...o ile zmieni się cały tut.

Edit://
Jeśli mój efekt cię zaciekawił: http://www.gimpuj.info/propozycje-tutoriali/winylowa-plyta-t5584.0.html;msg30298#msg30298
« Ostatnia zmiana: 14.07.2007, 00:45:16 wysłane przez Greensand » Zapisane
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aHyde zoneArchiwumTutoriale wycofane z indeksuWątek: Płyta winylowa.
Skocz do: