Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: [Roz] Las i promienie słoneczne  (Przeczytany 4824 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Nikki Lowa
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 6
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« : 16.11.2011, 02:23:00 »

Witam.
Od jakiegoś czasu szukam tutoriala, do stworzenia lasu i promieni słonecznych (podobny jak w załączonym obrazku), jednak nigdzie nie mogę go znaleźć, nawet na tej stronie takiego nie ma (albo źle szukałam?...). Potrzebuję go do stworzenia okładki mojej książki, z góry dziękuję za odpowiedź.

N.


* sloneczne-las-drzewa-przebijajace-promienie.png (1428.5 KB, 1280x450 - wyświetlony 1215 razy.)
« Ostatnia zmiana: 11.07.2014, 19:57:36 wysłane przez Nikki Lowa » Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 401
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 16.11.2011, 15:57:52 »

Trochę to skomplikowane do tłumaczenia. Spróbuj na początek zrobić nową przezroczystą warstwę powyżej warstwy z lasem, ustawić jej tryb na miękkie światło i przeciągnąć od górnej krawędzi obrazu gradientem stożkowym o nazwie: Flare Glow Angular 1. To da Ci mniej więcej jakieś pojęcie o sposobie tworzenia takiego efektu. Później możesz miękką gumką usunąć trochę białego z pni drzew i miejsc, które powinny być zacienione oraz miękkim białym pędzelkiem dodać plamy na poszyciu. Warto też dodać przezroczystą warstwę, na której będzie rozmyta, biała plama jako źródło światła(w miejscu, z którego rozchodzą się promienie). Ja bym jeszcze kombinowała z kilkoma warstwami w różnym odcieniu  i maską (wyżej obraz przyciemniony, w chłodniejszych barwach + maska z gradientu, niżej rozjaśniony, w cieplejszym odcieniu). Podany gradient też nie jest idealny i nie do każdego zdjęcia będzie pasować. Podałam go tylko jako przykład. Najlepiej stworzyć sobie własny. Jeśli bardzo Ci zależy, to opiszę dokładniej. To jest tylko takie naprowadzenie. Jeśli w miarę dobrze znasz Gimpa, to powinnaś już sobie dalej wykombinować.
« Ostatnia zmiana: 16.11.2011, 19:40:54 wysłane przez beata072 » Zapisane
Terrqge
Emeryt

Reputacja: 17 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1 353
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 16.11.2011, 19:20:51 »

Gdzieś widziałem videotutorial dot. właśnie promieni świetlnych i ze 2 lata temu go przerabiałem, ale teraz za nic nie mogę znaleźć...
Zapisane

Typhon
Opiekun tutoriali

Reputacja: 20 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1 874
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 16.11.2011, 22:21:09 »

Filtry -> Renderowanie -> Chmury, stosunkowo gęste, później na nowej warstwie wyrenderuj inne chmury, ustaw ich tryb na mnożenie, tak, abyś miał sporo czarnych i prawie białych miejsc, później rozmycie w ruchu, bardzo mocne, pionowe, kolory-> zamień kolor w alfę, usuń czarny, zmień tryb krycia warstwy na rozjaśnianie, miękkie światło albo pokrywanie. Narzędzie perspektywy do ustawienia kąta promieni. Dużą miękką gumką Circle Fuzzy o małym kryciu pousuwaj zbyt mocne przejaśnienia.
Zapisane

be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 401
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 16.11.2011, 22:48:44 »

Poczekajmy, aż wypowie się autorka prośby. Może dotychczasowe porady jej wystarczą, a jeśli nie, to mogę ew. wytłumaczyć coś dokładniej.
« Ostatnia zmiana: 17.11.2011, 01:11:08 wysłane przez Sooly » Zapisane
Nikki Lowa
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 6
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : 28.11.2011, 03:54:57 »

Propozycja promieni beaty072, wydaje się prostsza i taka jest, bo z tymi chmurami, szczerze, wyszło mi nie wiadomo co, a tak promienie są ładniejsze. Dziękuję za odpowiedź, teraz muszę tylko poszukać, jak zrobić własny las...

N.
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 401
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : 28.11.2011, 04:19:37 »

Chmury nie są złe, tylko ja bym zamiast tego rozmycia zrobiła jednolite chmury z ustawieniami:
Rozmiar X: 16
Rozmiar Y: 0,1
Szczegóły: 15
Następnie na kolejnej warstwie te same ustawienia tylko ze zmienionym ziarnem losowości (trzeba wylosować nowe ziarno) i dalej to już tak, jak pisał Typhon.
PS
Jak chcesz, to mogę podrzucić plik xcf z tymi warstwami i maskami.
Zapisane
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aTutorialePropozycje i prośby o tutorialeProśby o tutoriale (Moderator: davlasq)Wątek: [Roz] Las i promienie słoneczne
Skocz do: