Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: Problem z efektem "Perspektywa"  (Przeczytany 5240 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
electro_deus
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 4
Galeria Użytkownika

electro_deus


Zobacz profil
« : 14.08.2011, 20:49:44 »

Mam pewien problem, ponieważ kiedy chcę wykorzystać efekt "Modyfikuj ścieżkę>Perspektywa" i wykonuję wszystko tak jak powinno być wykonane (tak mi się wydaje), czyli: zarówno trapez i napis zamieniłem na ścieżki, wszystkie litery napisu połączyłem (Ctrl+K), następnie zaznaczyłem trapez oraz napis i wybieram Efekty>Modyfikuj ścieżkę>Perspektywa...
 


... to otrzymuję powiadomienie o błędzie z Windowsa:



Posiadam najnowszą stabilną wersję Inkscape 0.48.1

Jak wszedłem do folderu gdzie mam zainstalowanego D:\Inkscape\python i uruchomiłem plik pythonw.exe to wyskakiwała informacja, że brakuje jakiejś biblioteki python26.dll to pobrałem ją z Internetu i wstawiłem do folderu C:\WINDOWS\System32. Po tym zabiegu nie wyskakuje już komunikat o braku tego pliku podczas próby uruchomienia pliku pythonw.exe, jednak błąd w programie podczas próby użycia "Perspektywy" dalej występuje.

Odinstalowywałem Inkscape z dysku D i instalowałem na dysku C, jednak i to nic nie pomogło.
Zapisane
Klaudiusz
Użytkownik

Reputacja: 3 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.10
Licencja: Copyright
Wiadomości: 209
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 14.08.2011, 21:14:00 »

Zmień kolejność zaznaczania obiektów. Jak masz zmienione wszystko w ścieżkę to weź wskaźnik i zaznacz najpierw napis a później bryłę w którą ma być wpisany. U mnie szaleje jak zaznaczam odwrotnie. Może to pomoże :/
Zapisane
electro_deus
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 4
Galeria Użytkownika

electro_deus


Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 14.08.2011, 21:29:24 »

Niestety nie pomaga. Ten zabieg zmieniania kolejności zaznaczania to próbowałem już chyba na 101 różnych sposobów.
Zapisane
Dominus
Użytkownik

Reputacja: 1 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 79
Galeria Użytkownika


Inkscape Freak


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #3 : 16.08.2011, 01:50:41 »

Efekt u mnie działa poprawnie... ciekawe czemu u Ciebie wyrzuca błąd. robię tak:

1. Tworzę napis.
2. Zmieniam na krzywe
3. Rozgrupowuję
4. Wrzucam w jedna krzywą (Ctrl+K)
5. Tworzę "prostokąt" perspektywy (zaczynam od lewego dolnego rogu, potem górny lewy, górny prawy, dolny prawy, powrót)
6. Klikam kolejno napis, Shift + "prostokąt"

Sprawdź, czy wszystkie czynności robisz tak jak w moim opisie. Być może coś przypadkiem pominąłeś?
Zapisane

inkscape-tutorial.pl
electro_deus
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 4
Galeria Użytkownika

electro_deus


Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 16.08.2011, 11:22:52 »

Problem w niepoprawnym działaniu programu (w pewnych sytuacjach) widocznie musi leżeć gdzieś "na zewnątrz" a nie w samym Inku.
Wykonałem czynność krok po kroku tak jak to opisałeś, jednak efekt końcowy - błąd z Windowsa.

Odnośnie dwóch poprzednich błędów o których pisałem na Twojej stronie, to ten z klonami udało mi się połowicznie rozwikłać. Zauważyłem, że jeżeli stworzę ten czarny kwadrat z białymi rozmytymi kołami to cała operacja klonowania tego czarnego kółka wychodzi prawidłowo, jednak jeżeli zmienię rozmiar sceny (tak jak wykonywałeś to w swoim tutorialu) to wtedy występuje ten błąd.
Jednak problem ten jest bardziej "oryginalny". Jeżeli nawet nie zmienię rozmiaru sceny i narysuję ten kwadrat z białymi kołami i wykonam klonowanie czarnego kółka (wychodzi poprawnie) a następnie usunę te klony i przesunę cały kwadrat (oczywiście ustawię małe czarne kółko w górnym lewym rogu) to wtedy ten błąd się pojawia :F I aby po przesunięciu tego czarnego kwadratu cały proces klonowania wyszedł znowu poprawnie to muszę utworzyć nowe małe czarne koło (tego samego bądź innego rozmiaru).
Jednak kiedy zmienię rozmiar sceny z tej standardowej to cały proces klonowania nie chce się udać w żaden sposób. Patologia.

Odnośnie tego problemu z tekstem (jak i tego z klonami i perspektywą) to niestety nic nie pomaga usunięcie (wraz z ustawieniami) i ponowna instalacja Inka. Próbowałem również na tej wersji rozwojowej, którą umieściłeś w poście na Twojej stronie. W ustawieniach Inkscape nie znalazłem żadnych opcji, które mogłyby odpowiadać za występowanie ww. błędów.
Taki stan rzeczy musi ewidentnie wskazywać na to, iż problem musi leżeć gdzieś poza Inkiem. Myślę, że pomogłoby tutaj niezawodne narzędzie Microsoftu w razie problemów z systemem, czyli "format C:" :F

Jednak zastanawia mnie również to, że ten sam problem z klonowaniem występuje na drugim komputerze, gdzie zainstalowany jest Debian. A efekt perspektywy również nie działa, ponieważ wyskakuj jakiś komunikat donośnie "lxml". Tego problemu z tekstem niestety zapomniałem sprawdzić, jednak zrobię to przy najbliższej okazji.
Zapisane
Dominus
Użytkownik

Reputacja: 1 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 79
Galeria Użytkownika


Inkscape Freak


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #5 : 16.08.2011, 15:40:13 »

Jeśli chodzi o klony to jak Ci pisałem - to narzędzie czasem coś odwala. Ale żeby tak notorycznie robiło, to jestem autentycznie zdumiony. Natomiast widać wyraźnie, że Inkscape i Twój komputer wyraźnie się nie lubią.

Tak sobie jeszcze pomyślałem - być może to jest kwestia wersji Pythona? Ogólnie większość skryptów Inkscape'a jest pisana właśnie w tym języku. Wprawdzie nie przypominam sobie żebym musiał kiedykolwiek ręcznie cokolwiek doinstalowywać, ale kto wie co tam się może u Ciebie dziać.


Problem w niepoprawnym działaniu programu (w pewnych sytuacjach) widocznie musi leżeć gdzieś "na zewnątrz" a nie w samym Inku.
Wykonałem czynność krok po kroku tak jak to opisałeś, jednak efekt końcowy - błąd z Windowsa.

Odnośnie dwóch poprzednich błędów o których pisałem na Twojej stronie, to ten z klonami udało mi się połowicznie rozwikłać. Zauważyłem, że jeżeli stworzę ten czarny kwadrat z białymi rozmytymi kołami to cała operacja klonowania tego czarnego kółka wychodzi prawidłowo, jednak jeżeli zmienię rozmiar sceny (tak jak wykonywałeś to w swoim tutorialu) to wtedy występuje ten błąd.
Jednak problem ten jest bardziej "oryginalny". Jeżeli nawet nie zmienię rozmiaru sceny i narysuję ten kwadrat z białymi kołami i wykonam klonowanie czarnego kółka (wychodzi poprawnie) a następnie usunę te klony i przesunę cały kwadrat (oczywiście ustawię małe czarne kółko w górnym lewym rogu) to wtedy ten błąd się pojawia :F I aby po przesunięciu tego czarnego kwadratu cały proces klonowania wyszedł znowu poprawnie to muszę utworzyć nowe małe czarne koło (tego samego bądź innego rozmiaru).
Jednak kiedy zmienię rozmiar sceny z tej standardowej to cały proces klonowania nie chce się udać w żaden sposób. Patologia.

Odnośnie tego problemu z tekstem (jak i tego z klonami i perspektywą) to niestety nic nie pomaga usunięcie (wraz z ustawieniami) i ponowna instalacja Inka. Próbowałem również na tej wersji rozwojowej, którą umieściłeś w poście na Twojej stronie. W ustawieniach Inkscape nie znalazłem żadnych opcji, które mogłyby odpowiadać za występowanie ww. błędów.
Taki stan rzeczy musi ewidentnie wskazywać na to, iż problem musi leżeć gdzieś poza Inkiem. Myślę, że pomogłoby tutaj niezawodne narzędzie Microsoftu w razie problemów z systemem, czyli "format C:" :F

Jednak zastanawia mnie również to, że ten sam problem z klonowaniem występuje na drugim komputerze, gdzie zainstalowany jest Debian. A efekt perspektywy również nie działa, ponieważ wyskakuj jakiś komunikat donośnie "lxml". Tego problemu z tekstem niestety zapomniałem sprawdzić, jednak zrobię to przy najbliższej okazji.
Zapisane

inkscape-tutorial.pl
electro_deus
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 4
Galeria Użytkownika

electro_deus


Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : 16.08.2011, 16:55:33 »

Też najpierw rzuciłem podejrzenia o te błędy na tego Pythona. Nawet ściągałem i instalowałem jego inne wersje (bodajże 3.2.1 oraz 2.7.x), jednak oczywiście nic to nie pomagało. Hmm nie pomagało być może dlatego, iż nie wiem jak to coś skonfigurować, uruchomić czy zrobić z tym cokolwiek innego co sprawi, że zaczęłaby ta nowa wersja działać niezależnie od tej wbudowanej w Inka.
Tą wersje z Inka próbowałem usuwać i wklejać w jej miejsce tą nowo zainstalowaną, lecz efektem tego były inne błędy wyskakujące podczas użycia "Perspektywy".

Z tego co zaobserwowałem wczoraj to efekt perspektywy można zrobić ręcznie, więc w razie potrzeby jej użycia można się pomęczyć ręcznie.

Jeżeli w trakcie dalszego zapoznawania się z Inkiem natrafię na inne problemy to się w końcu wezmę się szarpnę i zrobię format C: i postawię WinXP od nowa.
Zapisane
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońInkscape - pomocWątek: Problem z efektem "Perspektywa"
Skocz do: