Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: [ROZ] Filtry działają na wielu elementach  (Przeczytany 6438 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Tulio
Nowicjusz

Reputacja: 2 Offline Offline

Wiadomości: 14
Galeria Użytkownika

Tulio


Zobacz profil
« : 28.06.2011, 20:33:18 »

Witam,
mam problem w projekcie, który robię. Mianowicie kiedy duplikuję jakiś element, a następnie chcę wybrać Filtry -> Kolor -> Negatyw na zduplikowany element to efekt zastosowuje się do wszystkich duplikatów i oryginału jednocześnie. Sprawdziłem... normalnie tak nie jest więc musiałem coś kliknąć i teraz nie wiem jak to zmienić... Wygląda to mniej więcej tak jak nagrałem na filmiku:

http://www.sendspace.com/file/zz0olb

Chciałem spróbować w ten sposób, że jeden element wytnę po czym wkleję do nowego okienka inkscape i tam wybiorę negatyw. Niestety CTRL+X powoduje zawieszenie się aplikacji z okienkiem wyjaśniającym: "Program Inkscape otrzymał dodatkowe dane od uruchomionego skryptu. Skrypt nie zgłosił błędu, jednak możliwe, że wynik jego działania jest inny niż spodziewany" i po długim czasie oczekiwania nie mogę wkleić wyciętego elementu.
« Ostatnia zmiana: 18.06.2013, 17:36:19 wysłane przez bea » Zapisane
Rejke
Zdobywca Wilbera

Reputacja: 15 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.6 + GAP
Licencja: CC-BY-SA
Wiadomości: 283
Galeria Użytkownika


Gimp GPS


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #1 : 28.06.2011, 22:25:21 »

Próbowałam powtórzyć Twój błąd na wszelkie sposoby, ale u mnie to zwyczajnie nie występuje... jaką masz wersję Inkscape? Taki problem występuje u Ciebie w każdym nowo otworzonym dokumencie Inkscape?
Zapisane

Tulio
Nowicjusz

Reputacja: 2 Offline Offline

Wiadomości: 14
Galeria Użytkownika

Tulio


Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 28.06.2011, 23:15:53 »

Tylko w tym projekcie co robię. W każdym nowo otwartym jest dobrze. Niemożność wycięcia tego cuda nie pozwala mi jednak stworzyć nowego pliku (już sprawnego) i wklejenia wszystkiego co zrobiłem. Poza tym wycinanie wszystkiego prócz tych "połączonych negatywem" obiektami odbywa się bez zarzutu.

Wersja: 0.48.1 r9760
Zapisane
Dominus
Użytkownik

Reputacja: 1 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 79
Galeria Użytkownika


Inkscape Freak


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #3 : 29.06.2011, 00:52:37 »

Wychodzi na to, że masz pecha. A próbowałeś kopiować wszystkie obiekty ze sceny (a nie wycinać) i wklejać w nowym dokumencie?
Zapisane

inkscape-tutorial.pl
E-Nigma
Użytkownik

Reputacja: 2 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 1.*
Licencja: Copyright
Wiadomości: 180
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #4 : 29.06.2011, 07:53:16 »

Napiszę co żeś zrobił. Najpierw utworzyłeś pierwszy obiekt, później nałożyłeś na niego efekt negatywu, później zamiast go zduplikować ctrl+d sklonowałeś obiekt ctrl+a przez co wszystko co zrobisz na oryginale będzie miało ten sam efekt na sklonowanym obiekcie. Rozwiązanie: zaznacz sklonowany obiekt i wybierz z menu Edycja->Klonuj->Odłącz klon w ten sposób skończy się połączenie tych obiektów.
P.S.
Co ciekawe sklonowane obiekty mają zawsze taki sam kształt, kolor, styl i grubość linii co oryginał no i wygląda na to że przenoszą również efekty wykonane na oryginale ale tylko przed sklonowaniem.
Zapisane

Tulio
Nowicjusz

Reputacja: 2 Offline Offline

Wiadomości: 14
Galeria Użytkownika

Tulio


Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : 29.06.2011, 08:59:26 »

@ MalyszKZ - no niestety jak przyjrzysz się na filmiku to bez problemu mogę zmieniać kolory oddzielnie

- użyłem ctrl+d
- edycja -> klonuj -> odłącz klon nie pomaga
- kształt, kolor, styl i grubość linii są unikalne dla obydwu obiektów i mogę je zmieniać niezależnie (na filmiku koloruję jeden, a drugi pozostaje bez zmian)
- jedynie filtry wykonują się na dwóch obiektach jednocześnie (teraz sprawdziłem: wszystkie filtry... wcześniej patrzyłem tylko negatyw)
Zapisane
E-Nigma
Użytkownik

Reputacja: 2 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 1.*
Licencja: Copyright
Wiadomości: 180
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #6 : 29.06.2011, 12:38:46 »

@Tulio masz rację, po prostu udało mi się podobny efekt uzyskać do twojego.

A mógłbyś wrzucić w załączniku ten plik z tymi obiektami, poza tym dany obiekt można skopiować nie tylko w Inkscapie ale też za pośrednictwem notatnika w końcu svg to tak naprawdę plik tekstowy xml, wystarczy skopiować wpis obiektu o podanej nazwie (ID) i wkleić go w odpowiednim miejscu w nowym pliku. Oczywiście łatwiej można to zrobić korzystając z jakiegoś zewnętrznego edytora xml. No i pytanie zagadka czy takie skopiowanie coś zmieni, w końcu powód musi leżeć w samym wpisie obiektu, który sprawia ci kłopoty.
Zapisane

Tulio
Nowicjusz

Reputacja: 2 Offline Offline

Wiadomości: 14
Galeria Użytkownika

Tulio


Zobacz profil
« Odpowiedz #7 : 29.06.2011, 14:38:04 »

Przesyłam w załączniku prosty "płatek" na którym problem występuje.

* platek.svg (102.86 KB - pobrany 123 razy.)
Zapisane
E-Nigma
Użytkownik

Reputacja: 2 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 1.*
Licencja: Copyright
Wiadomości: 180
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #8 : 29.06.2011, 15:26:04 »

Udało mi się skopiować twój obiekt (obyło się bez błędów, nie wiem dlaczego), problem polega na tym, że po nałożeniu efektu na obiekt zacząłeś go duplikować a niestety filtr jest przypisany do oryginału i kopii ten sam, więc jak zmieniasz czy dodajesz nowy filtr to automatycznie zmieniasz je dla duplikatów. Rada to duplikować zawsze jeden obiekt, na który nie jest jeszcze nałożony żaden filtr a dopiero po zduplikowaniu nałożyć filtr. Sprawdziłem to kilka razy i efekt jest zawsze taki sam jak u ciebie, jeżeli na obiekt nałożę najpierw filtr a dopiero później go zduplikuję to dodając filtr do duplikatu dodaję go do oryginału i kolejnych jego kopii.

W załączniku masz płatek bez nałożonego filtra (oryginał) no i dwa płatki zduplikowana z nałożonym filtrem, dla których zmieniając filtr jednego zmieniasz filtr dla drugiego.

* platek1.svg (10.9 KB - pobrany 133 razy.)
Zapisane

Tulio
Nowicjusz

Reputacja: 2 Offline Offline

Wiadomości: 14
Galeria Użytkownika

Tulio


Zobacz profil
« Odpowiedz #9 : 29.06.2011, 18:41:01 »

Ok, dzięki Ci wielce! Aczkolwiek zastanawiałbym się czy to nie jest problem Inkscape'a (czy ktoś w ogóle chciałby by tak się działo jak u mnie? Użyłby grupowania zapewne). Więc może zgłoszę to jako bug? Chyba, że ten efekt jest zamierzony.
Poza tym temat można już będzie zamknąć  Uśmiech
Zapisane
E-Nigma
Użytkownik

Reputacja: 2 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 1.*
Licencja: Copyright
Wiadomości: 180
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #10 : 29.06.2011, 19:56:31 »

Cóż, myślę że jest to pewne niedopatrzenie z ich strony, po prostu zapomnieli o tym że trzeba sprawić aby duplikaty miały oddzielne filtry (jeżeli są do oryginału jakieś dołączone).
Zapisane

Dominus
Użytkownik

Reputacja: 1 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 79
Galeria Użytkownika


Inkscape Freak


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #11 : 29.06.2011, 21:51:09 »

Gdyby była tam taka obsługa jak przy gradientach to wtedy by było widać, że to zamierzony efekt. A tak wychodzi że to błąd. Kurcze MalyszKZ, dobra robota!

Swoją drogą jest kilka takich błędów w Inku. Na przykład:
1. tworzysz nowy obiekt,
2. potem robisz dynamiczne przesunięcie,
3. dodajesz jeszcze jeden obiekt
4. grupujesz wszystko razem
5. Przesuwasz grupę
6. Rozgrupowujesz
i co się dzieje? Przesunięty dynamicznie obiekt wraca do swojej poprzedniej pozycji.

lekarstwem na ten błąd jest zmiana dynamicznego obiektu w ścieżkę.
Zapisane

inkscape-tutorial.pl
E-Nigma
Użytkownik

Reputacja: 2 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 1.*
Licencja: Copyright
Wiadomości: 180
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #12 : 30.06.2011, 14:19:38 »

A jak ktoś zduplikuje obiekt z filtrami to jest proste rozwiązanie: zaznaczyć obiekt i z menu filtry->usuń filtry, nie wpadłem na to wcześniej bo praktycznie nie używam filtrów ponieważ zazwyczaj spowalniają renderyzację.

@Dominus - czasami człowiek musi pogrzebać w xml-u żeby czegoś konkretnego się dowiedzieć/domyślić, nic wielkiego.
Zapisane

Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońInkscape - pomocWątek: [ROZ] Filtry działają na wielu elementach
Skocz do: