Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjeDyskusjeGIMPWątek: Praca w Gimpie i Photoshopie konkretne opinie i zestawienie funkcji
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: Praca w Gimpie i Photoshopie konkretne opinie i zestawienie funkcji  (Przeczytany 4732 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
petter
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 2
Galeria Użytkownika

petter


Zobacz profil
« : 09.11.2010, 18:44:18 »

Witam wszystkich

Na wstępie dodam, iż nie jest to kolejny temat o wyższości jednego programu od drugiego.
Mam do wszystkich obecnych grafików na tym forum prośbę, mianowicie bazując na waszym doświadczeniu zdobytym podczas pracy w obu programach GIMP i PS, chciałbym zestawić oba programy pod względem funkcjonalności. 
Niestety w sieci i na tym forum jest dużo informacji typu Gimp kontra Photoshop, przebrnąłem przez 34 stronicowy temat na tym forum używałem szukarki i niestety nie wyniosłem z niego żadnych konkretów i przykładów działania, zastosowań funkcji z obu tych programów,
dlatego właśnie pisze ten temat aby zestawić te programy ze sobą pod względem różnic w użytkowaniu, a dokładniej chodzi o konkrety co i gdzie jest lepiej zrobione lub dostępne w danym programie,
 z doświadczenia na pewno znacie jakie funkcje czym się różnią pomiędzy programami, świetnie by było je tutaj wypisać i zrobić konstruktywne zestawienie, którego w sieci nie ma.

Aby nie pisać jedynie prośby o zestawienie, dotychczas zebrałem informacje (także przy pomocy użytkownika tego forum) o następujących różnicach pomijając budowę, układ interfejsu i nazwy narzędzi,

-Inaczej działająca historia w programach na plus dla Gimpa.
-brak możliwości grupowania warstw w Gimpie
-Rożne tryby krycia warstw
-Różniące się narzędzia które mają więcej opcji w PS: narzędzie tekstowe (opcje typografii),  opcje pędzla, edytor gradientów,  funkcja przekształcania warstwy, opcje smużenia.
-Gimp nie posiada opcji mieszania warstwy z szybkim dostępem do dodatkowych opcji (cienie gradienty, faza i płaskorzeźba).
-W Gimpie szybszy jest dostęp do trybów krycia warstw, jak i ustawienia krycia warstwy.
-Różne filtry i ich ilość w obu programach, i tutaj dobrze by było, aby ktoś coś dodał o filtrach i ich różnicach, domyślam się że każdy filtr w obu programach ma inne odzwierciedlenie dla ustawianych wartości, np. Gauss w jednym i drugim programie ma inne odzwierciedlenie dla tej samej wartości rozmycia.
- W Gimpie zauważyłem nie praktyczne tworzenie warstwy z ustalaniem rozmiarów, a nie automatycznym wyrównaniem rozmiarów do jej brzegów, np. przy przeklejaniu.
-Brak obsługi CMYK w Gimpie (nie wiem czy z pluginem, projekt już można spokojnie oddać do drukarni ?)

To mniej więcej tyle co na razie zebrałem, wiem, ze jest tego na pewno więcej, także bardzo proszę o dopisywanie konkretnych różnic w funkcjach ich budowie, dostępie do nich i użytkowaniu programów może na przykładzie w użyciu.
W ten sposób powstanie naprawdę dobre zestawienie w działaniu, którego po prostu brakuje. A uważam że to forum do tego najlepiej się nadaję.
Zapraszam wszystkich do dyskusji i wypisywania nowych pozycji.

Zapisane
petter
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 2
Galeria Użytkownika

petter


Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 19.11.2010, 22:26:57 »

oj myślałem, że więcej konkretów tutaj padnie. Czy te różnice, które wyspałem to raczej wszystko ??
jeśli nie to bardzo proszę o wskazanie, może linków gdzie taki informacje mógłbym zdobyć/ wyczytać.

Pozdrawiam
Zapisane
savaro
Użytkownik

Reputacja: 2 Offline Offline

GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 88
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 19.11.2010, 22:37:11 »

Cytuj
W Gimpie szybszy jest dostęp do trybów krycia warstw, jak i ustawienia krycia warstwy.

Zupełnie nie podzielam tej opinii. Pracuję zarówno w gimpie jak i w PS i nic takiego nie zauważyłem. W obu programach jest tak samo.

Cytuj
Gimp nie posiada opcji mieszania warstwy z szybkim dostępem do dodatkowych opcji (cienie gradienty, faza i płaskorzeźba).

To nie opcje trybu mieszania tylko efekty warstw
Zapisane

Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjeDyskusjeGIMPWątek: Praca w Gimpie i Photoshopie konkretne opinie i zestawienie funkcji
Skocz do: