Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Polskie Forum Użytkowników GIMP-aTutorialeTutorialeGIMPEdycja fotografiiWątek: Wyostrzanie zdjęcia metodą Marca Adamusa
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: Wyostrzanie zdjęcia metodą Marca Adamusa  (Przeczytany 71010 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
kaef
Użytkownik

Reputacja: 4 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 454
Galeria UżytkownikaZobacz profil WWW
« : 03.09.2010, 15:47:55 »

Wyostrzanie zdjęcia metodą Marca Adamusa
Tutorial

Opracowanie: KaeF
Poziom trudności: łatwy

Końcowe wyostrzanie jest niezbędne, gdy zmniejszamy oryginalne zdjęcie w celu publikacji w sieci. Aby mieć większą kontrolę nad tym procesem, aniżeli tylko wybranie stopnia wyostrzania, posługujemy się metodą Marca Adamusa. Jest ona bardzo prosta. Można nawet pokusić się o napisanie skryptu, który wykonana za nas zbędne klikanie. Dzięki tej metodzie możemy porównać kolejne kroki wyostrzania, a także dzięki pracy na warstwach możemy gumką wymazać ostrość w miejscach, gdzie nie jest ona potrzebna lub powoduje zbytnią utratę jakości zdjęcia. Pamiętajmy, że proces wyostrzania powinien być ostatnim krokiem edycji fotografii. Jeśli chcesz zmieniać kolory, poprawiać kontrast, zrób to najpierw, a na końcu zabierz się za wyostrzanie. Standardowe wyostrzanie stosujemy na obrazie już zmniejszonym do pożądanych rozmiarów. Jeśli stosujemy metodę Marca Adamusa należy zacząć od zdjęcia w oryginalnych rozmiarach.

UWAGA! Tutorial ten nie pokazuje jak uzyskać idealną ostrość zdjęcia przygotowywanego do publikacji w sieci. Jest to przygotowanie materiału wyjściowego, na którym już Ty sam musisz zdecydować, co jest zbyt ostre, a co nie.

Tutorial napisany w wersji GIMP 2.6.8. W innych wersjach nazwy narzędzi i pojęć mogą się różnić.Lime Point Zaczynamy

Lime Point 1. Otwieramy zdjęcie, które chcemy zmniejszyć i wyostrzyć. Posłużę się zdjęciem mojego autorstwa, zrobionego w Muzeum Historii Naturalnej w Londynie. Możesz ściągnąć oryginał do ćwiczeń.Lime Point 2. Zmniejszamy nasz obraz dokładnie o połowę dłuższego boku (w naszym przypadku dłuższy bok ma 3900px, więc zmniejszamy do 1950px). Obraz -> Skaluj Obraz.Za pomocą skrótu [Ctrl+L] uruchamiamy okno warstw (jeśli nie mamy go jeszcze otwartego). Tworzymy kopię warstwy Tło klikając na ikonkę pokazaną na rysunku. Możemy nazwać ją Wyostrzenie 1.Warstwę tę wyostrzamy standardowym filtrem, tj. Filtry -> Uwydatnienie -> Wyostrzanie. Pracujemy na standardowej wartości 10. Jeśli uważasz, że to za dużo, możesz oczywiście ją zmniejszyć.Lime Point 3. Powtarzamy czynności opisane w drugim punkcie, zmniejszając znowu o połowę wartości i wyostrzając. Postępujemy tak aż do uzyskania rozmiaru, który nam odpowiada do publikacji w sieci. Ja postanowiłem, że dłuższy bok zdjęcia (w naszym przypadku wysokość) będzie miał 500px. W związku z tym uzyskałem trzy dodatkowe warstwy, tj. 1. 3900->1950; 2. 1950->975; 3. 975->500.Lime Point 4. Tak przygotowane wyostrzenie daje nam duże większe pole do edycji niż standardowo użyty filtr. Mamy pełny przegląd poszczególnych kroków. Możemy porównać każdy z wyników za pomocą ukrywania pozostałych warstw i wybrać najlepszy. Równie dobrze możemy też za pomocą gumki wymazać obszary, które są zbyt ostre, a pozostawić te, których ostateczna ostrość nam odpowiada.

Po ostatecznym przeskalowaniu stwierdziłem, że postacie w środku kadru są stanowczo zbyt ostre, jednak krawędzie kadru, są idealne. Wymazałem środek każdej warstwy, odsłaniając warstwę Tło, a więc tą która w ogóle nie była wyostrzana. Dodatkowo górną warstwę potraktowałem maską wyostrzającą i zmniejszyłem jej krycie, dzięki temu uzyskałem dodatkowe silne uwypuklenie ścian.Lime Point KoniecŻyczę miłego spędzania czasu z GIMP-em Chichot


« Ostatnia zmiana: 27.03.2011, 13:28:46 wysłane przez INSEKT » Zapisane

zbucamper
Gość
« Odpowiedz #1 : 05.05.2011, 21:35:50 »

ja dodatkowo nasyciłem kolory i oto co mi wyszło: http://zapodaj.net/7eebf02d3575.jpg.html
Zapisane
VojakVolt[Arkold]
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 4
Galeria Użytkownika


Nowicjusz


Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 04.08.2011, 14:08:58 »

Oto Moja tapeta ..Na podstawie tuta
ładnie wyszła
Zapisane
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aTutorialeTutorialeGIMPEdycja fotografiiWątek: Wyostrzanie zdjęcia metodą Marca Adamusa
Skocz do: