Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Polskie Forum Użytkowników GIMP-aTutorialeTutorialeGIMPIkonyWątek: Penrose triangle - impossible object
Strony: [1] 2  Wszystkie
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: Penrose triangle - impossible object  (Przeczytany 74061 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
CaTTiusha
Użytkownik

Reputacja: 12 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 1.*
JID: cattiusha@ubuntu.pl
Licencja: Copyright
Wiadomości: 90
Galeria Użytkownika


Looking for...


Zobacz profil WWW
« : 26.10.2006, 00:19:00 »

Penrose triangle - impossible object
Tutorial

Opracowanie: CaTTiusha
Poziom trudności: trudny





W tym tutorialu pokażę, jak można zrobić najbardziej popularny impossible object - penrose triangle. Proponuję mieć pod ręką jego gotowy obrazek podczas pracy - łatwo się pogubić. Więcej na temat impossible objects na wikipedii.

Trochę twórczości Escher'a oraz inne impossibities.

Tutorial jest dla tych bardziej wytrwałych i ambitnych. Starałam się umieścić jak najwięcej screenów i tłumaczyć wszystko krok po kroku. Nie martw się niepowodzeniami, to w końcu impossible object. Chichot
Poza tym kto powiedział, że w Gimpie nie można zrobić dokładnych rysunków i figur geometrycznych?

Tutorial napisany w wersji GIMPa 2.4. W innych wersjach nazwy narzędzi i pojęć mogą się różnić.



Lime Point Zaczynamy

Lime Point 1. Tworzymy nowy dokument, proponuję 500x500 z białym tłem.



Lime Point 2. Tworzymy nową warstwę o dowolnej nazwie. Narzędziem ołówek z ustawieniem pędzla "circle (03)" - tworzymy linię ok. 230px. Warstwę z kreską duplikujemy.



Lime Point 3. Na zduplikowanej warstwie Warstwa -> Przekształcenie -> Dowolny obrót lub [shift+R] ustawiamy obrót o 120 stopni.



Lime Point 4. Łączymy dwie kreski, żeby powstał nam wierzchołek za pomocą narzędzia Przesuń.



Lime Point 5. Łączymy warstwy ze sobą: Warstwy -> Połącz w dół i nazywamy je wierzcholek #1. Duplikujemy warstwę wierzcholek #1 dwa razy.


Lime Point 6. Warstwę wierzcholek #2 odbijamy poziomo: Warstwa -> Przekształcenie -> Odbij poziomo. (podczas tego przekształcania, wierzchołek może wam uciec za obręb tła, z włączonym narzędziem M przesuń sobie warstwę w lewo i staraj się pracować na warstwach w miarę na środku).



Lime Point 7. Warstwę wierzchołek #3 odbijamy o 120 stopni: Warstwa -> Przekształcenie -> Dowolny obrót i ustawiamy warstwy tak, jak pokazano na rys. Nie obejdzie się z zerkaniem na obrazek pomocniczy. Dla lepszego zrozumienia spójrz na rys.2.


rys. 2


Lime Point 8. Duplikujemy warstwę wierzchołek #3 i powstaje nam wierzchołek #4, który przesuwamy jak na rys.



Lime Point 9. Duplikujemy warstwę wierzchołek #1 i powstaje nam wierzchołek #5, który przesuwamy jak na rys.



Lime Point 10. Teraz żeby trochę odpocząć od tego duplikowania i układania, zaczniemy przycinać niepotrzebne części. Wybieramy warstwę wierzchołek #4 i narzędziem Zaznaczenie prostokątne zaznaczamy obszar jak na rys. i czyścimy ją [del].


Wybieramy wierzchołek #5 i powtarzamy tą samą operację zaznaczając obszar jak na rys. i następnie czyścimy.



Lime Point 11. Teraz mamy 2 opcje. Użyć narzędzia ołówek i dorysować resztę linii ręcznie lub duplikować wierzcholki i czyścić niepotrzebne ich części. Dorysowywanie jest przyjemniejsze, ale o ile linie proste za pomocą SHIFT wychodzą ładne i równe to ukośne wyglądają szpetnie (przynajmniej u mnie), więc ja zrobię pół na pół, żeby pokazać obydwa sposoby.


Lime Point 12. Tworzymy nową warstwę o nazwie add i wybieramy narzędzie ołówek o pędzlu "circle (03)" i rysujemy linię trzymając shift tak, jak na rys.




Lime Point 13. Duplikujemy warstwę wierzcholek #1[/i] tworząc wierzcholek #6[/i] i przesuwamy ją, jak na rys.


Warstwę wierzcholek #6[/i] umieszczamy nad warstwą add w oknie warstw, następnie łączymy z warstwą poprzez połącz w dół, jak na rys.



Lime Point 14. Duplikujemy warstwę wierzcholek #2[/i] tworząc wierzcholek #6[/i] i ustawiamy jak na rys. następnie łączymy z warstwą add[/i] jak w punkcie 11.


Lime Point 15. Teraz będziemy wycinać niepotrzebne linie. Łapiemy narzędzie Zaznaczenie prostokątne i na warstwie add[/i] usuwamy linie, jak na rysunkach. Poprawiamy niedociągnięcia gumką.







Lime Point 16. Zaznaczamy obszar jak na rys. i na warstwie wierzcholek #4[/i] czyścimy obszar. I już prawie koniec.



Lime Point 17. Tworzymy nową warstwę o nazwie kreska #1[/i] rysujemy krótką linię prostą, obracamy ją o 55 stopni i umieszczamy, jak na rysunku.



Lime Point 18. Duplikujemy warstwę kreska #1[/i], odbijamy poziomo nowo powstałą warstwę kreska #2[/i] i umieszczamy jak na rysunku.



Lime Point 19. Łączymy warstwy kreska #1[/i] i kreska #2[/i]. Za pomocą narzędzia Zaznaczenie prostokątne, zaznaczamy obszar jak na rysunku i czyścimy warstwę kreska #1[/i].



Lime Point 20. Czyścimy resztę niepotrzebnych prostych za pomocą zaznaczenia prostokątnego i gumki. I w końcu po wielu męczarniach mamy swój penrose triangle.




Lime Point Koniec



Gratuluję. Uśmiech


« Ostatnia zmiana: 08.06.2009, 18:28:30 wysłane przez @Cakper » Zapisane

Moje Videotutoriale:
Screencast - PodstawyJak zrobić kulę?       Jak zrobić prosty guzik?
Moje Tutoriale:Obiekt Niemożliwy Jest Możliwy w GIMP'ie   |   Kula Zagnieżdzona w Tle  |
Mój GIMP Blog, gdzie znajdziecie Video Tutoriale do GIMP'a i nie tylko.n
Szajba
Użytkownik

Reputacja: 8 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.3
Wiadomości: 118
Galeria Użytkownika


Chillout


Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 10.11.2006, 18:58:19 »

z nudów wyszło mię coś takiego...

Zapisane


-----
MatXXX
Nowicjusz

Reputacja: 2 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.4 + GAP
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 2
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 03.02.2008, 15:51:55 »

Mi takie coś wyszło:
Zapisane


ORK
Użytkownik

Reputacja: 2 Offline Offline

Wiadomości: 18
Galeria Użytkownika

ORK


Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 20.03.2008, 14:59:09 »

mam pytanie!!! Czy można takie coś zapisać jakoś do odwzorowania obiektu???
Zapisane
Vietnamek
Nowicjusz

Reputacja: 2 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.4 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 9
Galeria Użytkownika

Vietnamek


Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 23.06.2008, 08:11:30 »

super tutek, uczy jak robic ten niemozliwy objekt Uśmiech a oto moja praca :
Zapisane

EP
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : 25.11.2008, 18:44:23 »

Moja praca Mrugnięcie
« Ostatnia zmiana: 25.11.2008, 19:00:06 wysłane przez EP » Zapisane
dziadek1985
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1
Galeria Użytkownika

dziadek1985


Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : 10.01.2009, 22:27:46 »

ja zrobiłem jeszcze takie cudeńka   Cool
Bawię się w to jakieś 3 dni, więc nie są one idealne  Smutny


* Moje_dzieo1.jpg (6.9 KB, 500x500 - wyświetlony 1841 razy.)

* Kolejne_dziwne.jpg (7.58 KB, 640x400 - wyświetlony 1832 razy.)
Zapisane
Swish
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 6
Galeria Użytkownika

Swish


Zobacz profil
« Odpowiedz #7 : 04.02.2009, 20:30:56 »

Mi wyszło cuś takiego:

Jakoś dziwnie się zapisało i straciło jakość.
Zapisane
Tutatong
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 1.*
Licencja: Copyright
Wiadomości: 2
Galeria Użytkownika

Tutatong


Zobacz profil
« Odpowiedz #8 : 10.06.2009, 21:16:50 »

A mi wyszło tak...
Zapisane
marionetkowa
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.4
Licencja: Copyright
Wiadomości: 8
Galeria Użytkownika


Królewna królewicza.


Zobacz profil
« Odpowiedz #9 : 11.08.2009, 11:32:13 »

A oto moje trójkąciki... Myślałam że będzie trudniejsze a tu prosze, ładnie wszystko opisane, PrintScrn'y są zrobione w dobrych momentach i nawet nie trzeba czytać Uśmiech

To moje:
http://www.gimpuj.info/gallery/29201_11_08_09_11_28_01.jpg

Tylko bez potrzeby zapisałam to jako jpeg i przybyło tło :-/
Zapisane

arsenal9407
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 4
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #10 : 19.10.2009, 15:39:40 »

Moje dzieło:)
Zapisane
orzechowaty
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #11 : 20.05.2010, 14:34:08 »

Witam wszystkich serdecznie Mrugnięcie Jest to mój pierwszy post. Już wiele prac wykonałem na gimpie, ale dopiero dziś założyłem konto. Oto co przed chwilą wykonałem:
Trochę nierówno, bo na szybko Język Następnym razem bardziej się postaram.
Zapisane
sojaa
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.6 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 5
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #12 : 14.08.2010, 10:42:33 »

Świetny tutek  Mrugnięcie


Zapisane
kbaranowski9
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 4
Galeria Użytkownika

kbaranowski9


Zobacz profil
« Odpowiedz #13 : 06.02.2011, 16:29:40 »

...Boje się to zrobić
Zapisane
Strony: [1] 2  Wszystkie
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aTutorialeTutorialeGIMPIkonyWątek: Penrose triangle - impossible object
Skocz do: