Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjeDyskusjeSprzęt dla grafików (Moderator: Hasia)Wątek: (tablet do 400zł) Bamboo P&T... a może Pentagram O'pen Wide ?
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: (tablet do 400zł) Bamboo P&T... a może Pentagram O'pen Wide ?  (Przeczytany 8668 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Salluz
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 37
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« : 01.11.2009, 14:03:38 »

Witam.
Jestem studentem 1 roku Informatyki o specjalizacji Grafika, wcześniej zajmowałem się grafiką 3d (Blender) więc tablet nie był mi aż tak potrzebny, w 3 semestrze wchodzi mi specjalizacja i grafikę 2D na pewno też będziemy mieli, więc czas zacząć "lizać" grafikę 2D  Zły.
Od jakiegoś czasu zastanawiam się nad tabletem, o ile rysowanie ołówkiem wychodzi mi całkiem nieźle to na komputerze nic nie umiem rysować... eh te przeklęte myszki ;p

Tak czy owak uprzejmie proszę was o pomoc.
Ostatnio w oko wpadł mi tablet Wacoma Bamboo Pen&Touch.

Nigdy wcześniej nie rysowałem tabletem i mimo iż wiem co oznaczają takie dane jak siła nacisku, lpi itd. nie mam porównania...
tzn nie wiem czy wystarczy mi 2540 lpi i 133 pps, ponieważ są to dla mnie tylko liczby, wiem za jakie funkcje odpowiadają ale to wciąż liczby...

Przechodząc do sedna, mam do wydania około 400 zł.
Szukam tablet do Gimpa/PSa, z tego co mi wiadomo wacomy świetnie wspułpracują z PSem i nie trzeba zbytnio grzebać w opcjach żeby tablet działał poprawnie.
Jak ma się sprawa z tym tabletem podczas pracy z gimpem ?

Być może polecicie mi jakiś inny tablet z tego przedziału cenowego ??

Jak już mówiłem to mój pierwszy tablet, więc nie mam co więcej na niego odkładać, tylko kupić z gotówkę, jedyne to co mnie nęka to to czy nie znajdę lepszego w tym przedziale cenowym?
W grę wchodzą TYLKO tablety nowe... nie mam zaufania do używanych przedmiotów bez gwarancji.


Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam.

P.S funkcji Touch i tak raczej nie będę używał, wiec czy nie opłaca mi się kupić bamboo pen i do niego wymienić tylko pen na jakiś lepszy... czy będzie to nadal działało ??(nie jestem pewny czy zmieszczę w 400zł Język)
« Ostatnia zmiana: 10.11.2009, 22:02:47 wysłane przez salluz » Zapisane
HasiuK
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 143
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #1 : 01.11.2009, 14:36:33 »

Bamboo to na pewno bardzo dobry wybór biorąc pod uwagę jego parametry i cenę (słyszałem, że jego aktualna cena wisi około 300zł). Jak na Twój pierwszy tablet na 100% wystarczy, pozostaje tylko wybór rozmiaru. Ja mam Wacoma Graphire 4 A6 i mi wystarcza, nie mam potrzeby robienia jakichś zamaszystych ruchów, może Tobie nie wystarczy
Najlepiej przetestuj na zgiętej na pół kartce z zeszytu A5
Btw. jest już temat "Wasze tablety", tam powinieneś to napisać
Zapisane
Salluz
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 37
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 01.11.2009, 14:52:38 »

No właśnie miałem małe wątpliwości, ponieważ to nie jest jeszcze mój tablet Język
Przy pomyślnych lotach będzie już 10.11.2009 w moim posiadaniu xD
Tak ten tab w poznaniu nowy stoi w okolicach 325 zł.

Ale tak jak wspomniałem mam małe wątpliwości, bo nie wiem czy kupić Bamboo P&T czy może Bamboo P i do tego dodatkowo dokupić długopis z 1024 poziomami nacisku... czy dokupiony długopis od innego wacoma będzie działał bez problemów z bamboo ??

Czy Bamboo P&T jest kompatybilny z gimpem ? pobieżnie przejrzałem forum i znalazłem kilka osób które mają problemy z swoimi tabletami (nie zagłębiałem się w szczegóły jakie to tablety, zwłaszcza że za 2 min wychodzę na cmentarz Język)

P.S Jak szybko zużywają się rysiki? Na czym polega ich zużycie? Ścierają się czy jak?
Jeśli się ścierają to w jaki sposób mogę zabezpieczyć tablet przed startymi opiłkami, ew. zarysowaniami spowodowanymi zaostrzoną końcówką ?

Przepraszam jeśli te pytania są banalne, ale ja naprawdę wcześniej tablety widziałem tylko na zdjęciach i wolę zadać kilka banalnych pytań żeby uniknąć później niespodzianek związanych z błędnym użytkowaniem tabletu.
Zapisane
HasiuK
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 143
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #3 : 01.11.2009, 19:31:47 »

Gimp integruje z tabletami jak najbardziej, jest kilka wad, np. nie możesz się posługiwać wtedy (w Gimpie) tabletową myszą, bo zachowuje się dziwnie.. Czy na przykład trzeba miźnąć piórkiem po tablecie przed otwarciem Gimpa, ale działa. Jeśli masz Vistę i nie ma na nią sterowników na płycie dołączonej do tabletu, musisz je ściągnąć ze strony producenta.
Co do rysików, na moim nie ma jeszcze żadnych śladów zużycia. Myślę, że się nie ścierają (chyba, że używasz ich po kilka lat Uśmiech), są na sprężynce, a i tak nie trzeba mocno naciskać piórkiem na tablet (chociaż to zależy od Twoich konfiguracji). Rysik może się zepsuć pod naciskiem, jeśli pytałeś o rysik bo widziałeś na internecie wymienne, to są one do np. Intuosa 4, gdzie różne rysiki dają inne efekty, ołówek, pióro itp.
Na samym tablecie owszem, robią się rysy, ale na plastikowej powierzchni na tablecie, której teoretycznie nie trzeba zdejmować (w praktyce np. mogło by Ci się tam coś wlać, więc można to zdjąć). Tablet działa magnetycznie przez plastik, tak więc dopóki rysy nie będą naprawdę głębokie(praktycznie nie możliwe) to tablet będzie działał Uśmiech.  Nie wiem natomiast czy Wacom Bamboo ma "gumkę" tam, gdzie powinna być w ołówkach, mogłbyś to sprawdzić.
W sprawie rozdzielczości i prędkości reakcji Bamboo wypada też naprawdę dobrze, jak na pierwszy tablet na pewno będziesz zadowolony.

Generalnie wszystkie tablety Wacom są dobre, profesjonalne; nowsze modele różnią się tylko dodatkowymi (niektóre naprawdę bajerowymi) funkcjami. Np. sprawdź w necie Wacom Cintiq Uśmiech Mam nadzieję, że będziesz zadowolony z zakupu
Zapisane
Salluz
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 37
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 01.11.2009, 19:57:36 »

Dzisiaj miałem w rękach bamboo i niestety ale nie jestem z niego zadowolony... jest stanowczo za mały jak dla mnie obszar roboczy...

Co sądzicie na temat pentagrama o'pen wide ??
Przede wszystkim dostanę go do 400 zł nowego, ponadto ma większą powierzchnię roboczą, więcej lpi (aż 4000)...

Wykonanie mnie trochę martwi, nie wygląda ładnie ale w końcu to nie ma być ozdoba na biurko...

Bateria w piórze mnie nie zraża aż tak mocno, mam ładowarkę do baterii, dokupię dwa nowe akumulatorki i będę mógł używać je na zmianę.

Sam nie wiem, może ktoś ma wyżej wymieniony tablet pentagrama i się wypowie na ten temat.

Jeśli nie korzystaliście z pentagrama o'pen wide to nie piszcie negatywnych opinii na ten temat, tylko dlatego że Wacom ma renomę.

Zalety O'pen wide w stosunku do Bamboo:

1)Większa powierzchnia, aż 30.5 x 19 cm
2)Więcej lpi (4000lpi)
3)34 pola szybkiego dostępu
4)Większa szybkość odczytu (200)

Wady O'pen wide w stosunku do Bamboo:

1)Piórko bez gumki
2)Piórko na baterie AAA (jak już powiedziałem nie jest to dla mnie problem)
3)O 6mm mniejsza "maksymalna wysokość odczytu"
4)Brak możliwości odczytu dotyku(touch), ale i tak tabletu używał bym do rysowania a nie zabawy.

Tak więc dla mnie ma 2 małe wady (1pkt i 3pkt), oraz 4 istotne zalety.

Pozostałe parametry takie jak poziom nacisku, dokładność piórka itp. są na takim samym poziomie.

Wstrzymam się jednak z zakupem, dopóki ktoś się nie wypowie.
« Ostatnia zmiana: 11.11.2009, 00:51:09 wysłane przez salluz » Zapisane
arktos
Użytkownik

Reputacja: 6 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
Licencja: Copyright
Wiadomości: 173
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : 29.12.2009, 17:51:25 »

Ja jak najbardziej polecam Bamboo, sam go mam i nie narzekam, nigdy też nie czytałem negatywnej opinii na jego temat, a z Pentagramami to różnie bywa - zdarzają się bardo wadliwe, ale może się udać i będzie chodzić bez zarzutu.
Zapisane
Gacko
Emeryt

Reputacja: 4 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 635
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : 31.12.2009, 09:46:01 »

Bierz Bamboo, ominą Cię nerwy przy używaniu tabletu Pentagram. A rysowanie przy nerwach nie jest takie efektowne.
Zapisane
Perczyk
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

GIMP: 1.*
Licencja: Copyright
Wiadomości: 8
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #7 : 28.02.2010, 09:33:25 »

Miałem przez pewien czas tablety obu firm i podpisuję się obiema rękoma pod Bamboo. Kupisz to zobaczysz że jest wart swoich pieniędzy.
Zapisane

Mac user
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjeDyskusjeSprzęt dla grafików (Moderator: Hasia)Wątek: (tablet do 400zł) Bamboo P&T... a może Pentagram O'pen Wide ?
Skocz do: