Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Polskie Forum Użytkowników GIMP-aTutorialeTutorialeGIMPRóżneWątek: Usuwanie jednolitego tła z obrazka
Strony: [1] 2 3  Wszystkie
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: Usuwanie jednolitego tła z obrazka  (Przeczytany 324781 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Sufixx
Nowicjusz

Reputacja: 9 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 1.*
Licencja: Copyright
Wiadomości: 13
Galeria Użytkownika

Sufixx

---


Zobacz profil WWW
« : 20.09.2006, 15:34:06 »

Usuwanie jednolitego tła z obrazka
Tutorial

Opracowanie: Sufixx, poprawa: be@
Poziom trudności: łatwy





Zapewne nieraz miałeś fajny obrazek z jakimś jednolitym lub prawie jednolitym kolorem w tle, a obchodził cię tylko przedmiot na nim się znajdujący. Ten tutorial pokaże, jak usunąć zbędne tło i uzyskać render do użycia np. na stronkę www, do stworzenia banera czy tapety.
Uwaga, sposób ten nadaje się tylko w przypadku obrazów, na których wycinany element wyraźnie różni się od tła kolorem lub jasnością.

Źródło oryginalnego tutoriala: http://bitbit.org/cms.php/remove_one_color.html
Tłumaczyłem nie zawsze dosłownie, niektóre fragmenty, które uznałem za zbędne - pominąłem. Czasem dodałem coś od siebie.

Tutorial napisany w wersji GIMPa 2.8. W innych wersjach nazwy narzędzi i pojęć mogą się różnić.



Sposób I


Lime Point Zaczynamy

Lime Point 1. Otwieramy nasz obrazek w GIMP-ie i wybieramy narzędzie Zaznaczanie obszarów według kolorów [Shift + O] Zaznaczenie wg koloru  z przybornika lub przez menu Zaznaczenie -> Według koloru. Możemy również użyć narzędzia różdżka Magiczna różdżka  , która różni się tym, że nie zaznacza wszystkich miejsc w jednym kolorze, lecz pojedynczą ,,plamę" koloru (tzn. że jeśli w innym miejscu, nie stykającym się z wybranym występuje ten sam kolor, to różdżka już go nie zaznaczy). Różnicę pomiędzy użyciem tych narzędzi przedstawiam na poniższym zrzucie (ikona pokazuje miejsce kliknięcia wybranym narzędziem):



Jak widać w przypadku tego obrazka lepiej wybrać zaznaczenie wg koloru, ponieważ jednym kliknięciem mamy zaznaczone całe tło.

Lime Point 2. Ale co by się stało, gdyby tło było w tym samym kolorze, co fragment wewnątrz kubka? Wówczas po kliknięciu narzędziem zaznaczenie wg koloru zostałby zaznaczony także ów fragment:



 Aby tego uniknąć, a jednocześnie zaznaczyć całe tło, można użyć różdżki w trybie dodawania. Po wybraniu tego narzędzia, w okienku GIMP-a pojawią się opcje go dotyczące. Narzędzie (podobnie jak inne służące do zaznaczania) ma 4 tryby pracy:
   IZastępuje bieżące zaznaczenie
   IIDodaje do bieżącego zaznaczenia
   IIIOdejmuje od bieżącego zaznaczenia
   IVCzęść wspólna z bieżącym zaznaczeniem
My będziemy używać drugiego, nazwanego: Dodaje do bieżącego zaznaczenia. Gdy zwiększymy wartość Progowania, szersza gama kolorów będzie uznawana za wybrane do zaznaczenia, przez co będziemy mogli szybciej zaznaczyć tło, ale tym większe ryzyko, iż zaznaczy się także kawałek kubka.
Zaznaczamy niechciane tło klikając w nie różdżką. Tutaj, przy odpowiednio ustawionym progu wystarczą 2 kliknięcia, jedno na zewnątrz kubka i jedno wewnątrz uchwytu:



Lime Point 3. Kiedy już całe tło zostanie dokładnie zaznaczone, musimy dodać do warstwy kanał alfa, aby uzyskać przezroczystość: Warstwa -> Przezroczystość -> Dodaj kanał alfa. Jeśli ta opcja jest nieaktywna, to znaczy, że warstwa już ten kanał posiada i nie musimy nic robić. Następnie, w celu wygładzenia zaznaczenia zmieniamy je na ścieżkę: Zaznaczenie -> Przekształć na ścieżkę i powstałą ścieżkę znów na zaznaczenie: Zaznaczenie -> Ze ścieżki (jeśli pominiecie ten krok, to render będzie mieć brzydko wystrzępione kontury). Teraz możemy wyczyścić zaznaczenie: Edycja -> Wyczyść [DELETE].



Lime Point 4. Wyłączamy zaznaczenie: Zaznaczenie -> Brak. Aby sprawdzić, czy tło zostało dokładnie usunięte, najlepiej dodać sobie nową warstwę w kolorze kontrastującym z kolorem usuniętego tła i umieścić ją poniżej warstwy z renderem. Ponieważ w tym przypadku tło było białe, więc dodałam warstwę w kolorze czarnym:



Widać, że miejscami zostały jeszcze fragmenty tła wzdłuż konturów rendera.

Lime Point 5.  Jeśli zostały jakieś niedoskonałości, można je usunąć na różne sposoby (zależnie od kształtu rendera i wielkości niechcianych fragmentów tła), np. wymazać Gumką Gumka [Shift+E] czy usunąć Pędzlem Pędzel [P] w trybie Usuwanie koloru (jako kolor pierwszoplanowy trzeba ustawić kolor tła, które usuwamy - najlepiej wcześniej pobrać próbnikiem Narzędzie do pobierania koloru i skopiować kod tego koloru). Do tych czynności warto powiększyć sobie widok do ok. 200 - 400%: Widok -> Powiększenie lub wybierając z listy na pasku stanu (po lewej).
 W przypadku, gdy render nie ma szczególnie skomplikowanych konturów (tak jak nasz kubek), często dobrze sprawdza się wygodniejszy sposób:
 Klikamy PPM na warstwę z renderem i wybieramy: Kanał alfa na zaznaczenie, następnie: Zaznaczenie -> Odwróć [CTRL + I] oraz Zaznaczenie -> Powiększ i powiększamy o 1 - 3 px (zależnie od wielkości obrazka i pozostawionych fragmentów tła). Na koniec zmiękczamy zaznaczenie o jakieś 3 - 5 px: Zaznaczenie -> Zmiękcz i czyścimy je klikając DELETE (można kliknąć dwukrotnie) lub zmieniamy kolor tła w przezroczystość: Kolory -> Zmiana koloru na alfę - tutaj ustawiamy kolor usuwanego tła (metoda dokładniej opisana w części "Sposób II"). W razie potrzeby filtr możemy powtórzyć jeszcze 1 - 2 razy (przy aktywnym zaznaczeniu). Osobiście polecam użycie filtra, efekt jest nieco lepszy i bezpieczniejszy (nie usuniemy fragmentów rendera), chyba że chcemy, aby render miał zmiękczone kontury. Jeśli resztki tła pozostały tylko na niektórych odcinkach konturu, to lepiej przy aktywnym zaznaczeniu przejechać po tych miejscach miękkim pędzlem w trybie usuwania koloru.





Lime Point 6. Jeśli po wyłączeniu zaznaczenia jesteśmy zadowoleni z efektu, możemy wyłączyć widoczność Widoczność warstwy warstwy poniżej rendera lub ją usunąć i wyeksportować obraz do formatu PNG (JPG nie obsługuje przezroczystości):





Przed eksportem warto jeszcze przyciąć obraz, aby pozbyć się zbędnego, pustego obszaru wokół rendera: Obraz -> Automatycznie przytnij obraz.




Sposób II


Tło jednokolorowe możemy usunąć także używając opcji Zmiana koloru na alfę. Ten sposób sprawdzi się tylko w przypadku obrazka dobrej jakości (bez widocznej pikselizacji) i całkowicie jednolitego koloru tła.



Lime Point 1. Zaznaczamy tło różdżką lub zaznaczeniem wg koloru tak, jak opisano w Sposobie I i powiększamy zaznaczenie o 1 px. Następnie wybieramy z menu: Kolory -> Zmiana koloru na alfę lub Warstwa -> Przezroczystość -> Zmiana koloru na alfę. W oknie filtra klikamy na kolor (domyślnie jest ustawiony biały, więc jeśli mamy tło w tym kolorze, to już nie musimy klikać) i wybieramy kolor, który ma zostać usunięty. Dokonujemy tego poprzez wybór koloru z palety, lub pobranie go z obrazu klikając w ikonkę próbnika (obok kodu koloru) a następnie w tło obrazka.





Po ustawieniu wybranego koloru klikamy OK.

Dodatkowa uwaga: W przypadku obrazka czarno - białego (bez tonów pośrednich) wystarczy zastosować tylko filtr: Zmiana koloru na alfę, bez uprzedniego zaznaczania.

Lime Point 2. Zmiękczamy zaznaczenie o ok. 3 - 4 px: Zaznaczenie -> Zmiękcz i dwukrotnie powtarzamy filtr: Zmiana koloru na alfę z kolorem ustawionym w poprzednim punkcie. Wyłączamy zaznaczenie. Sprawdzamy efekt i w razie potrzeby poprawiamy tak, jak opisano w punkcie piątym Sposobu I (na ogół efekt powinien być zadowalający i nie wymagający poprawy), po czym przycinamy i eksportujemy jako PNG. Jeśli obrazek ma być ikoną, to należy go wyeksportować do formatu ICO.



Lime Point Koniec



Powodzenia!


« Ostatnia zmiana: 06.03.2015, 11:35:28 wysłane przez be@ » Zapisane
Iceman
Użytkownik

Reputacja: 2 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.4
Licencja: Copyright
Wiadomości: 16
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 27.01.2008, 14:46:53 »

:/ cos mam nie tak... praktycznie zawsze przy wychodzeniu z gimpa pojawia mi sie blad
po 2
gdy chce zapisac obraz przezroczysty wykakuje mi blad,ze gimp nie obsluguje wartosci przezroczystych i ze musze go splaszczyc (cos w tym stylu) co jest?
Zapisane

lukas545
Nowicjusz

Reputacja: 2 Offline Offline

Wiadomości: 1
Galeria Użytkownika

lukas545


Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 29.01.2008, 19:30:59 »

Powiedzcie co zrobić jeśli zaznaczę na tle (kolor biały) a taki kolor jest tez w jakiejś części rysunku jak usunąć to zaznaczenie z rysunku z pozostawić te pozostałe... ??
Zapisane
lusia
Nowicjusz

Reputacja: 2 Offline Offline

Wiadomości: 1
Galeria Użytkownika

lusia


Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 30.01.2008, 23:23:39 »

:/ cos mam nie tak... praktycznie zawsze przy wychodzeniu z gimpa pojawia mi sie blad
po 2
gdy chce zapisac obraz przezroczysty wykakuje mi blad,ze gimp nie obsluguje wartosci przezroczystych i ze musze go splaszczyc (cos w tym stylu) co jest?
wydaje mi sie, ze trzeba zapisac plik w formacie gimpowym- xcf
Zapisane
Wilku3d
Gość
« Odpowiedz #4 : 06.02.2008, 17:58:01 »

Cytuj
:/ cos mam nie tak... praktycznie zawsze przy wychodzeniu z gimpa pojawia mi sie blad
po 2
gdy chce zapisac obraz przezroczysty wykakuje mi blad,ze gimp nie obsluguje wartosci przezroczystych i ze musze go splaszczyc (cos w tym stylu) co jest?

GIMP sie pya czy splaszczyć obraz (polaczyc wszystkie warstwy).
Zapisane
metaltymek
Gość
« Odpowiedz #5 : 06.02.2008, 18:19:22 »

Powiedzcie co zrobić jeśli zaznaczę na tle (kolor biały) a taki kolor jest tez w jakiejś części rysunku jak usunąć to zaznaczenie z rysunku z pozostawić te pozostałe... ??

1. Po usunięciu tła klikasz kopiujesz warstwę (Ctrl+C).
2. Białym klorem wypełniasz zanaczenie kwiatka.
3. Wklejasz (Ctrl+V) poprzedno skopiowaną warstwę.
4. Ptem klikasz Wartwa -> Przezroczystość -> Zmiana kolory w alfę..., zaznaczasz biały i OK.
5. Zakotwiczasz warstwę (Warstwa -> Zakotwicz warstwę) i to co zostało wcześniej usunięte z obrazka powinno być spowtotem Mrugnięcie
« Ostatnia zmiana: 06.02.2008, 18:36:45 wysłane przez metaltymek » Zapisane
Kinga231
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 1
Galeria Użytkownika

Kinga231


Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : 18.08.2008, 22:47:58 »

A co z tłem które nie jest jednolite??
Mam zdjęcia których tła są można śmiało powiedzieć pstrokate i muszę je usunąć, dodać jednobarwne tło no i oczywiście zostawić pierwszy plan.
Jestem kompletnym laikiem i proszę o POMOC!!
Zapisane
Dictator
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 9
Galeria Użytkownika

Dictator


Zobacz profil
« Odpowiedz #7 : 03.10.2008, 19:04:48 »

Czy mozna usunac napis w ten sposob??
Zapisane
Krissmon
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.4
Licencja: Copyright
Wiadomości: 16
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #8 : 05.12.2008, 20:58:36 »

Takiego tutorialu szukałem! Jednym słowem super. laugh

Mój efekt:

Zapisane

randix
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 1
Galeria Użytkownika

randix


Zobacz profil
« Odpowiedz #9 : 21.12.2008, 18:59:27 »

Bardzo fajny tut i do tego proste efekty!! THX laugh
Zapisane
Martini89
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 11
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #10 : 27.01.2009, 18:04:19 »

Mam taki problem co do tego wątku. Chce usunąć czarne tło w ten sposób jak tu pokazujesz ale obrazek także w nie których częściach posiada czarne kolory i przy kasowaniu tła one także się kasują i to powoduje zniszczenie obrazka a tego nie chce. Jest jakiś na to ratunek?
Zapisane
Danyeru
Korektor

Reputacja: 24 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1 673
Galeria Użytkownika


Honorowy Dawca Krwi


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #11 : 28.01.2009, 10:22:34 »

Odjąć ręcznie od zaznaczenia obszary na obrazku?
Wybierasz Odręczne zaznaczanie obszarów [F] i wciśniętym [ctrl] obrysowujesz zaznaczone obszary na obrazku.
Zapisane

I zapłoną piekielnym ogniem Wasze serwery, gdyż zabezpieczenia ich wątłe, a podatność na buffer overflowy ogromna.
I zaprzestaną działania Wasze routery, a Wasze niewiasty nosić będą pakiety w kubłach, a tam będzie płacz, zgrzytanie zębów, 404 i request timeout.


Cytat: Terrqge
to przez INSEKT'a Danyeru jest taki straszny
Martini89
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 11
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #12 : 28.01.2009, 15:09:49 »

Bardzo dziękuje:D Jest to ręczna robótka ale warta swego:)
Zapisane
Pisar
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 2
Galeria Użytkownika

Pisar


Zobacz profil
« Odpowiedz #13 : 28.01.2009, 20:05:06 »

Cytuj
:/ cos mam nie tak... praktycznie zawsze przy wychodzeniu z gimpa pojawia mi sie blad
po 2
gdy chce zapisac obraz przezroczysty wykakuje mi blad,ze gimp nie obsluguje wartosci przezroczystych i ze musze go splaszczyc (cos w tym stylu) co jest?

GIMP sie pya czy splaszczyć obraz (polaczyc wszystkie warstwy).

Jak to zrobić bo jak zapisze w jpg to jest białe tło, a ja go nie chce.
Zapisane
Strony: [1] 2 3  Wszystkie
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aTutorialeTutorialeGIMPRóżneWątek: Usuwanie jednolitego tła z obrazka
Skocz do: