Usuwanie jednolitego tła z obrazka
Tutorial
Opracowanie: Sufixx, poprawa: be@
Poziom trudności: łatwy
Zapewne nieraz miałeś fajny obrazek z jakimś jednolitym lub prawie jednolitym kolorem w tle, a obchodził cię tylko przedmiot na nim się znajdujący. Ten tutorial pokaże, jak usunąć zbędne tło i uzyskać render do użycia np. na stronkę www, do stworzenia banera czy tapety.
Uwaga, sposób ten nadaje się tylko w przypadku obrazów, na których wycinany element wyraźnie różni się od tła kolorem lub jasnością.Źródło oryginalnego tutoriala:
http://bitbit.org/cms.php/remove_one_color.html Tłumaczyłem nie zawsze dosłownie, niektóre fragmenty, które uznałem za zbędne - pominąłem. Czasem dodałem coś od siebie.
Tutorial napisany w wersji GIMPa 2.8. W innych wersjach nazwy narzędzi i pojęć mogą się różnić.
Sposób I
Zaczynamy 1. Otwieramy nasz obrazek w GIMP-ie i wybieramy narzędzie
Zaznaczanie obszarów według kolorów [Shift + O] z przybornika lub przez menu
Zaznaczenie -> Według koloru. Możemy również użyć narzędzia
różdżka , która różni się tym, że nie zaznacza wszystkich miejsc w jednym kolorze, lecz pojedynczą ,,plamę" koloru (tzn. że jeśli w innym miejscu, nie stykającym się z wybranym występuje ten sam kolor, to różdżka już go nie zaznaczy). Różnicę pomiędzy użyciem tych narzędzi przedstawiam na poniższym zrzucie (ikona pokazuje miejsce kliknięcia wybranym narzędziem):
Jak widać w przypadku tego obrazka lepiej wybrać zaznaczenie wg koloru, ponieważ jednym kliknięciem mamy zaznaczone całe tło.
2. Ale co by się stało, gdyby tło było w tym samym kolorze, co fragment wewnątrz kubka? Wówczas po kliknięciu narzędziem
zaznaczenie wg koloru zostałby zaznaczony także ów fragment:
Aby tego uniknąć, a jednocześnie zaznaczyć całe tło, można użyć różdżki w trybie dodawania. Po wybraniu tego narzędzia, w okienku GIMP-a pojawią się opcje go dotyczące. Narzędzie (podobnie jak inne służące do zaznaczania) ma
4 tryby pracy:
| I | Zastępuje bieżące zaznaczenie |
| II | Dodaje do bieżącego zaznaczenia |
| III | Odejmuje od bieżącego zaznaczenia |
| IV | Część wspólna z bieżącym zaznaczeniem |
My będziemy używać drugiego, nazwanego:
Dodaje do bieżącego zaznaczenia. Gdy zwiększymy wartość
Progowania, szersza gama kolorów będzie uznawana za wybrane do zaznaczenia, przez co będziemy mogli szybciej zaznaczyć tło, ale tym większe ryzyko, iż zaznaczy się także kawałek kubka.
Zaznaczamy niechciane tło klikając w nie różdżką. Tutaj, przy odpowiednio ustawionym progu wystarczą 2 kliknięcia, jedno na zewnątrz kubka i jedno wewnątrz uchwytu:
3. Kiedy już całe tło zostanie dokładnie zaznaczone, musimy dodać do warstwy kanał alfa, aby uzyskać przezroczystość:
Warstwa -> Przezroczystość -> Dodaj kanał alfa. Jeśli ta opcja jest nieaktywna, to znaczy, że warstwa już ten kanał posiada i nie musimy nic robić. Następnie, w celu wygładzenia zaznaczenia zmieniamy je na ścieżkę:
Zaznaczenie -> Przekształć na ścieżkę i powstałą ścieżkę znów na zaznaczenie:
Zaznaczenie -> Ze ścieżki (jeśli pominiecie ten krok, to render będzie mieć brzydko wystrzępione kontury). Teraz możemy wyczyścić zaznaczenie:
Edycja -> Wyczyść [DELETE].
4. Wyłączamy zaznaczenie:
Zaznaczenie -> Brak. Aby sprawdzić, czy tło zostało dokładnie usunięte, najlepiej dodać sobie nową warstwę w kolorze kontrastującym z kolorem usuniętego tła i umieścić ją poniżej warstwy z renderem. Ponieważ w tym przypadku tło było białe, więc dodałam warstwę w kolorze czarnym:
Widać, że miejscami zostały jeszcze fragmenty tła wzdłuż konturów rendera.
5. Jeśli zostały jakieś niedoskonałości, można je usunąć na różne sposoby (zależnie od kształtu rendera i wielkości niechcianych fragmentów tła), np. wymazać
Gumką [Shift+E] czy usunąć
Pędzlem [P] w trybie
Usuwanie koloru (jako kolor pierwszoplanowy trzeba ustawić kolor tła, które usuwamy - najlepiej wcześniej pobrać
próbnikiem i skopiować kod tego koloru). Do tych czynności warto powiększyć sobie widok do ok. 200 - 400%:
Widok -> Powiększenie lub wybierając z listy na pasku stanu (po lewej).
W przypadku, gdy render nie ma szczególnie skomplikowanych konturów (tak jak nasz kubek), często dobrze sprawdza się wygodniejszy sposób:
Klikamy PPM na warstwę z renderem i wybieramy:
Kanał alfa na zaznaczenie, następnie:
Zaznaczenie -> Odwróć [CTRL + I] oraz
Zaznaczenie -> Powiększ i powiększamy o
1 -
3 px (zależnie od wielkości obrazka i pozostawionych fragmentów tła). Na koniec zmiękczamy zaznaczenie o jakieś
3 -
5 px:
Zaznaczenie -> Zmiękcz i czyścimy je klikając DELETE (można kliknąć dwukrotnie) lub zmieniamy kolor tła w przezroczystość:
Kolory -> Zmiana koloru na alfę - tutaj ustawiamy kolor usuwanego tła (metoda dokładniej opisana w części "Sposób II"). W razie potrzeby filtr możemy powtórzyć jeszcze 1 - 2 razy (przy aktywnym zaznaczeniu). Osobiście polecam użycie filtra, efekt jest nieco lepszy i bezpieczniejszy (nie usuniemy fragmentów rendera), chyba że chcemy, aby render miał zmiękczone kontury. Jeśli resztki tła pozostały tylko na niektórych odcinkach konturu, to lepiej przy aktywnym zaznaczeniu przejechać po tych miejscach miękkim pędzlem w
trybie usuwania koloru.
6. Jeśli po wyłączeniu zaznaczenia jesteśmy zadowoleni z efektu, możemy wyłączyć widoczność
warstwy poniżej rendera lub ją usunąć i wyeksportować obraz do formatu PNG (JPG nie obsługuje przezroczystości):
Przed eksportem warto jeszcze przyciąć obraz, aby pozbyć się zbędnego, pustego obszaru wokół rendera:
Obraz -> Automatycznie przytnij obraz.
Sposób II
Tło jednokolorowe możemy usunąć także używając opcji
Zmiana koloru na alfę. Ten sposób sprawdzi się tylko w przypadku obrazka dobrej jakości (bez widocznej pikselizacji) i całkowicie jednolitego koloru tła.
1. Zaznaczamy tło
różdżką lub
zaznaczeniem wg koloru tak, jak opisano w Sposobie I i powiększamy zaznaczenie o
1 px. Następnie wybieramy z menu:
Kolory -> Zmiana koloru na alfę lub
Warstwa -> Przezroczystość -> Zmiana koloru na alfę. W oknie filtra klikamy na kolor (domyślnie jest ustawiony biały, więc jeśli mamy tło w tym kolorze, to już nie musimy klikać) i wybieramy kolor, który ma zostać usunięty. Dokonujemy tego poprzez wybór koloru z palety, lub pobranie go z obrazu klikając w ikonkę próbnika (obok kodu koloru) a następnie w tło obrazka.
Po ustawieniu wybranego koloru klikamy OK.
Dodatkowa uwaga: W przypadku obrazka czarno - białego (bez tonów pośrednich) wystarczy zastosować tylko filtr:
Zmiana koloru na alfę, bez uprzedniego zaznaczania.
2. Zmiękczamy zaznaczenie o ok.
3 -
4 px:
Zaznaczenie -> Zmiękcz i dwukrotnie powtarzamy filtr:
Zmiana koloru na alfę z kolorem ustawionym w poprzednim punkcie. Wyłączamy zaznaczenie. Sprawdzamy efekt i w razie potrzeby poprawiamy tak, jak opisano w punkcie piątym Sposobu I (na ogół efekt powinien być zadowalający i nie wymagający poprawy), po czym przycinamy i eksportujemy jako PNG. Jeśli obrazek ma być ikoną, to należy go wyeksportować do formatu ICO.
Koniec
Powodzenia!