Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Polskie Forum Użytkowników GIMP-aHyde zoneArchiwum[Archiwum] Pomocna dłoń - GIMPWątek: [ROZ] Połączenie nieba po stworzeniu PANORAMY z kilku zdjęć
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: [ROZ] Połączenie nieba po stworzeniu PANORAMY z kilku zdjęć  (Przeczytany 1469 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
miso
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 3
Galeria Użytkownika

miso


Zobacz profil
« : 27.05.2009, 11:53:19 »

Witam

Zrobiłem panoramę z kilku zdjęć. Niestety aparat był ustawiony na 'Auto' i niebo ma inne odcienie na sąsiednich zdjęciach.
Chciałbym te różnice z zaretuszować.
Narazie robiłem zaznaczenie korzystając inteligentnego zaznaczania, następnie wypełniałem gradientem takim jak niebo w sąsiednim obszarze. Próbowałem również klonowania do zatarcia różnicy.
Ale efekty nie były zbyt ładne.
Czy może ktoś taki problem już rozwiązywał?

Pozdrawiam
Mirek
« Ostatnia zmiana: 01.06.2009, 08:00:55 wysłane przez miso » Zapisane
binar
Użytkownik

Reputacja: 5 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 79
Galeria Użytkownika

binar


Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 27.05.2009, 22:53:45 »

Co prawda nigdy się w takie rzeczy nie bawiłem, ale podejrzewam, że może pomóc opcja "Kolory -> Poziomy". Oczywiście to też zależy jakie masz doświadczenie w użyciu tego narzędzia i jak mocno się różną zdjęcia. Możesz też sprawdzić na wszystkich fotkach co da "Kolory -> Automatyczne -> Balans bieli", choć nie wiem jakie jest prawdopodobieństwo, że wszystkie się tak samo kolorystycznie "wyrównają", a przynajmniej sytuacja choć trochę się poprawi.
Zapisane
miso
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 3
Galeria Użytkownika

miso


Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 28.05.2009, 10:08:11 »

Próbowałem narzędzia Kolor/Poziomy ale nie udaje mi się nic rozsądnego osiągnąć.
Podaję link do zdjęcia http://e03.gu.ma/ może to pomoże zilustrować problem i wskazać metodę

Pozdrawiam
Mirek
Zapisane
binar
Użytkownik

Reputacja: 5 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 79
Galeria Użytkownika

binar


Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 28.05.2009, 19:00:30 »

Jeżeli chodzi o niebo, sprawa wygląda (w tym wypadku) dość prosto. Wystarczy manipulacja parametrem gamma, by niebo na jednym zdjęciu uzyskało praktycznie identyczną jasność i kolorystykę jak na drugim, a połączenie jest niemal niezauważalne mimo braku płynnego przejścia między warstwami.


(wyciąłem fragment z lewej strony i jako nową warstwę przesunąłem go w prawo, by móc poeksperymentować)

Oczywiście rozjaśnieniu lub ściemnieniu (w zależności jaki fragment nieba bardziej się podoba) ulegną także góry. Lecz jeśli na wszystkich zdjęciach góry są praktycznie identyczne, zamiast dalej walczyć z Poziomami i innymi opcjami, może najprościej zaznaczać na zdjęciach niebo i dopiero operować gammą?

Oczywiście robić to na warstwach przed połączeniem.
Zapisane
miso
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 3
Galeria Użytkownika

miso


Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 01.06.2009, 08:04:28 »

Dzięki z pomoc.
Myślę że problem mozna uznać za rozwiązany.
Faktycznie modyfikacja zdjęcia przed połączeniem jest najlepszym rozwiązaniem.
Jakoś nie wpadłem na to.

Pozdrawiam
Mirek
Zapisane
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aHyde zoneArchiwum[Archiwum] Pomocna dłoń - GIMPWątek: [ROZ] Połączenie nieba po stworzeniu PANORAMY z kilku zdjęć
Skocz do: