Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: Zaokrąglony, gruby napis 3D  (Przeczytany 4350 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Foxer
Nowicjusz

Reputacja: 3 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 13
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« : 10.04.2007, 17:48:45 »

Pokażę jak zrobić taki napis:

(Mniej zaokrąglony)

(Tutaj bardziej zaokrąglony)


1. Robimy nowy obrazek, najlepiej żeby był to kwadrat (ja zrobiłem 300x300 pikseli)


2. Tworzymy dowolny napis (najlepiej za pomocą FreeType - Filtry/Text/FreeType). W oknie warstw prawym przyciskiem myszy klikamy na wastwę z naszym napisem, a następnie na "Dopasuj wymiary warstwy do obrazu".
Powinien być on mniej-więcej na środku, odległość od bocznych krawędzi obrazka powinna być trochę większa niż połowa szerokości napisu.
Ja zrobiłem tak:



3.Następnie wybieramy Filtry/Odwzorowania/Odwzorowanie obiektu
Jako obiekt docelowy wybieramy sfera, zaznaczamy "Przezroczyste tło". Wszystko pozostałe zostawiamy tak jak jest Uśmiech.


Powinno nam wyjść takie coś:


Czym szerszy zrobimy napis, tym bardziej będzie zaokrąglony.

Jeżeli nasz napis jest po bokach za bardzo zaokrąglony i część pierwszej i ostatniej litery jest za bardzo ucięta, cofamy odwzorowanie obiektu, a następnie zmniejszamy szerokość naszego napisu. Pamiętajcie, cały czas musi być na środku. Gdy już to zrobimy, powtarzamy punkt 3.


4. Duplikujemy warstwę z tekstem. Zmnieniamy kolor zduplikowanego napisu na jakiś jaśniejszy.



5. Klikamy na naszej warstwie prawym przyciskiem myszy i wybieramy "skaluj warstwę". Zmniejszamy szerokość o 4 piksele.



6. W oknie warstw przesuwamy duplikat pod orginalny tekst. Wybieramy opcję "Przesuwanie warstw i zaznaczeń" i strzałką w górę przesuwamy duplikat tekstu o 1 piksel wyżej. Powinno nam wyjść takie coś:



7. Powtarzamy punkty 4,5,6 i za każdym razem zmniejszamy kolejny duplikat o cztery piksele. Ja powtórzyłem to 5 razy. Na końcu łączymy wszystkie warstwy.



Możemy szerokość zmniejszać też o 6 pikseli (będzie trochę gorzej wyglądało) albo o 2 pikseli (ładniej wygląda, ale wymaga więcej pracy i więcej warstw Uśmiech )

Myślę, że komuś przyda się ten tutek, to mój pierwszy w życiu  Duży uśmiech!
« Ostatnia zmiana: 10.04.2007, 18:10:35 wysłane przez Foxer » Zapisane

Kulok
√ ι ק

Reputacja: 24 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 777
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 10.04.2007, 17:58:33 »

uwagi: zły hosting obrazków oraz zły format tych obrazków ;P
Zapisane
Foxer
Nowicjusz

Reputacja: 3 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 13
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 10.04.2007, 18:11:29 »

Poprawiłem. Wszystkie są już w .png i na imageshacku Uśmiech.
Zapisane

Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aHyde zoneArchiwumTutoriale wycofane z indeksuWątek: Zaokrąglony, gruby napis 3D
Skocz do: