Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: [1] 2 3 ... 14
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: Magiczna kula świetlna  (Przeczytany 195118 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Daffy
√ ι ק

Reputacja: 15 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6 + GAP
JID: vakrim@aqq.eu
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 441
Galeria Użytkownika


Nie noszę skarpetek.


Zobacz profil
« : 26.06.2008, 19:45:12 »

Magiczna kula świetlna
Tutorial

Opracowanie: DaFFy
Poziom trudności: łatwy





Kula powstała w oparciu o awatar, który został znaleziony na pewnym forum. Niestety już nie pamiętam jakie to było.
Tutorial napisany na prośbę Zdybka, który odkopał tą pracę w mojej galerii.

Tutorial napisany w wersji GIMP 2.4. W innych wersjach nazwy narzędzi i pojęć mogą się różnić.



Lime Point Zaczynamy

Lime Point 1. Tworzymy obraz o wymiarach 400x400px. Wypełniamy go korzystając z narzędzia Wypełnienie kubełkiem Wypełnienie kubełkiem [Shift+B] kolorem czarnym #000000. Ustawiamy cztery prowadnice (Obraz -> Prowadnice -> Nowa prowadnica):
  • Pionowa 10px
  • Pionowa 20px
  • Pozioma 10px
  • Pozioma 20px



Lime Point 2. Tworzymy nową warstwę o domyślnych ustawieniach Warstwa -> Nowa warstwa... [Shift+Ctrl+N]. Nazywamy ją Kropki. Przybliżamy widok do 400% w lewy górny róg pracy. Wybieramy Pędzel Pędzel [P] o kolorze białym #FFFFFF i o kształcie Circle(09)(11x11). Stawiamy nim punkt na warstwie Kropki w miejscu przecięć środkowych prowadnic (tak jak na obrazku poniżej). Wybieramy narzędzie Zaznaczenie Prostokątne Zaznaczenie prostokątne [R] i zaznaczamy część od przecięcia się dalszych prowadnic do górnego lewego rogu pracy (tak jak na obrazku poniżej).



Lime Point 3. Wycinamy zaznaczenie Edycja -> Wytnij [Ctrl+X]. Teraz możemy już usunąć prowadnice: Obraz -> Prowadnice -> Usuń wszystkie prowadnice. Ustawiamy przybliżenie na 100%. Wybieramy narzędzie Wypełnienie kubełkiem Wypełnienie kubełkiem [Shift+B]. W opcjach narzędzi opcję Tryb Wypełnienia ustawiamy na Deseń. Rodzaj deseniu musimy ustawić na Schowek. W tym celu klikniemy na ikonkę desenia i z listy, która ukaże się naszym oczom, wybieramy deseń, który znajduje się w górnym lewym rogu (to powinien być cały biały kwadracik). Po wybraniu desenia klikamy na obrazie. Efekt wygląda tak:




Lime Point 4. Spłaszczamy obraz Obraz -> Spłaszcz obraz. Teraz stworzymy kulę: Filtry -> Odwzorowania -> Odwzorowanie obiektu. W oknie, które nam się otworzy, Obiekt docelowy zmieniamy z Płaszczyzna na Sfera. Przechodzimy do karty Światło, tam ustawiamy Typ źródła światła na Bez światła. Omijamy kartę Materiał i wybieramy kartę Ułożenie. W tej karcie suwaki związane z położeniem zostawiamy, możemy za to dowolnie poustawiać suwaki związane z obrotem. Pomocne  przy ustalaniu interesującej nas pozycji mogą być opcje spod obrazka. Obrót może być dowolny, ja użyłem:
  • X: 20
  • Y: 50
  • Z: 20

Klikamy OK i czekamy, aż GIMP wykona operację. Poniżej daję obrazy, jak powinny być ustawione opcje:






Lime Point 5. Jeżeli wszystko poszło dobrze, aktualnie powinniśmy mieć jedną warstwę Tło, na której znajduje się kula taka jak powyżej. Duplikujemy tą warstwę (Warstwa -> Duplikuj warstwę  Duplikowanie warstwy [Shift+Ctrl+D]). Zmieniamy nazwę nowej warstwy z kopia:Tło na Rozmazane dziury. Musimy usunąć tło z tej warstwy, więc wybieramy: Kolory -> Zmiana koloru w alfę. Musimy usunąć kolor czarny. Dla tych, którzy nie wiedzą jak to zrobić, to napiszę: należy kliknąć na biały prostokąt, wtedy otworzy się nam okienko Wybór kolorów, w Zapis HTML-owy wpisujemy "#000000". Klikamy OK i jeszcze raz OK. Teraz duplikujemy warstwę Rozmazane dziury: Warstwa -> Duplikuj warstwę [Shift+Ctrl+D]. Zmieniamy nazwę warstwy na Promienie. Okno z warstwami będzie wyglądać tak:




Lime Point 6. Wybieramy warstwę Rozmazane dziury i stosujemy na niej rozmycie Gaussa: Filtry -> Rozmycie -> Rozmycie Gaussa.... Promień pionowy i poziomy ustawiamy na 10px. Klikamy OK.



Lime Point 7. Na warstwie Promienie stosujemy rozmycie "w ruchu" (Filtry -> Rozmycie -> Rozmycie "w ruchu"...). Tryb ustawiamy na Powiększanie, Długość ustawiamy na 130.




Lime Point 8. Teraz musimy duplikować warstwy, aby promienie były wyraźniejsze. Wybieramy warstwę Rozmazane dziury i duplikujemy ją trzy razy Warstwa -> Duplikuj warstwę [Shift+Ctrl+D]. Warstwę Promienie też duplikujemy trzy razy. Mamy teraz dziewięć warstw, a nasza praca wygląda tak:



Lime Point 9. Tworzymy teraz na samej górze nową warstwę. Na niej stosujemy Gradient Gradient [L]. Kształt gradientu Promienisty. Gradient dowolny. Ja użyłem Tropical colors. Możemy ustawić go dowolnie. Ja ustawiłem tak:



Lime Point 10. Ustawiamy tryb warstwy z gradientem na Kolor. Gotowe!



Lime Point Koniec



Tutoraial jest na tyle ciekawy, że możemy z nim kombinować. Np. jeśli chcemy, aby było mniej tych promieni, ustawiamy w 1. punkcie prowadnice np. na:
  • Pionowa 20px
  • Pionowa 40px
  • Pozioma 20px
  • Pozioma 40px

Jeśli chcemy, aby promienie były cieńsze, możemy użyć mniejszego pędzla w punkcie 2.

Jeśli chcemy, aby promienie były dłuższe/krótsze, wybieramy długość większą lub mniejszą w punkcie 7.

Życzę miłej pracy!



« Ostatnia zmiana: 06.06.2009, 11:03:29 wysłane przez Domaxi » Zapisane

Svistu
Użytkownik

Reputacja: 2 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
JID: svistu@aqq.eu
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 119
Galeria Użytkownika


GIMP'owy NOOB


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #1 : 28.06.2008, 09:13:15 »

Praca jest super; efekt widowiskowy a przy tym prosty w stworzeniu Uśmiech Jak dla mnie rewelacja Chichot

Od razu zrobiłem sobie takie cudo w formie małego obrazka:


Jak i tapetę na pulpit Uśmiech
Zapisane

"Nie dyskutuj z debilem: najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem"
noss
Użytkownik

Reputacja: 41 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1 384
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #2 : 06.07.2008, 00:32:02 »

Efekt eksperymentalnego połączenia z Wirującą kulą Chichot


    
« Ostatnia zmiana: 22.01.2009, 21:24:38 wysłane przez noss » Zapisane

karmazynka
Użytkownik

Reputacja: 6 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.4 + GAP
Licencja: CC-BY-SA
Wiadomości: 315
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 06.07.2008, 11:16:34 »

A ja zastosowałam circle fuzzy (9) z prowadnicami ustawionymi dwa razy gęściej (5, 10). Oto efekt:

Zapisane
Arrow
Nowicjusz

Reputacja: 2 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.4
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 12
Galeria Użytkownika

Arrow


Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 07.07.2008, 12:29:47 »

Cztery godziny sie tym bawiłem ale się kręci  Chichot

Zapisane
Kiryuu__
Użytkownik

Reputacja: 2 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.4 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 17
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : 16.07.2008, 17:38:31 »

Oto mój efekt:

Użyłem innego gradientu
Zapisane

matlin
Użytkownik

Reputacja: 2 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
JID: matlin@aqq.eu
Licencja: CC-BY-SA
Wiadomości: 53
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : 17.07.2008, 09:17:44 »


Bardzo szybki i przydatny tut.A jak można zrobić taką animację wirującej kuli?
Zapisane


http://synto.myminicity.com/
Świat łagodzi słońce, światła siła żywa.
Kwieciem swe oblicze przed światem odkrywa
Sinistralis
Nowicjusz

Reputacja: 2 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.4
JID: sinistralis@jabster.pl
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 12
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #7 : 31.07.2008, 15:08:00 »

Świetny tutek Uśmiech



« Ostatnia zmiana: 31.07.2008, 19:25:07 wysłane przez Sinistralis » Zapisane

Selo
Użytkownik

Reputacja: 2 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.4 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 19
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #8 : 24.08.2008, 22:08:45 »

Dlaczego gdy robie wypelnienie kubelkiem (schowek) zeby zrobic te kropki to robi mi tylko jedna kropke? a na screenie wypelnia caly obszar ?
Zapisane
Dark Boy
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 9
Galeria Użytkownika


Ubunciak


Zobacz profil
« Odpowiedz #9 : 27.08.2008, 11:28:44 »

A ja mam problem, gdy już mam robić tą kulkę, to otwiera mi się okienko, ale pod nim jest komunikat: "Komunikat GIMP Procedura 'gimp-drawable-get-image' wywołała błędny ID dla argumentu 'drawable'. Prawdopodobnie wtyczka próbuje pracować na warstwie, która nie istnieje. Powtórzono komunikat 7 razy. I w oknie tworzenia kulki zawsze mam kolor biały tła, a nie czarny. A do ramzi, pewnie masz zaznaczony kwadrat, naciśnij SHIFT+Ctrl+A.
Zapisane
Loli
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 1
Galeria Użytkownika

Loli


Zobacz profil
« Odpowiedz #10 : 06.09.2008, 19:55:24 »

Ja też mam ten sam problem, cały czas kula pojawia mi się na białym tle Smutny
Zapisane
NomiX
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.4 + GAP
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 18
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #11 : 14.09.2008, 00:15:46 »

Chłopaki/Dziewczyny zaktualizujcie GIMPa i po problemie.

Oto mój wynik (GIMP 2.4.6):


* kula_nomix.jpg (167 KB, 400x400 - wyświetlony 1672 razy.)
Zapisane

Gdzie jesteś weno? Może zgubiłaś się pomiędzy warstwami? Mrugnięcie
Adler
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 7
Galeria Użytkownika

Adler


Zobacz profil
« Odpowiedz #12 : 22.09.2008, 14:44:41 »

Mogł by ktoś mi wytłumaczyć dwa ostatnie punkty
bo gdy włączam gradient rozpryskuje sie na całej kartce
Zapisane
19harnas10
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 2
Galeria Użytkownika

19harnas10


Zobacz profil
« Odpowiedz #13 : 24.09.2008, 15:33:20 »

9 punkt:

Tworzysz sobie nową warstwę nazywasz ją 01aaaaa
Teraz zrób tak jak jest na zdjęciu w załączniki (czyli ustaw takie opcje gradientu).
i walisz ten gradient na warstwe 01aaaaa.

10 punkt:

wchodzisz w warstwy Okna Dialogowe>Warstwy
zaznaczasz(zeby byla podswietlona) warstwę 01aaaaa i przestawiasz tryba ze zwykłego na kolor.

Koniec





Teraz zalapales czy jeszcze nie??



Edit:

W załączniku daję też moją kulę, jest to moja 1 praca w gimpie Uśmiech


* gradient.jpg (27.09 KB, 293x478 - wyświetlony 1759 razy.)

* kula3.jpg (27.78 KB, 400x400 - wyświetlony 1691 razy.)
Zapisane
Strony: [1] 2 3 ... 14
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aTutorialeTutorialeGIMPRóżneWątek: Magiczna kula świetlna
Skocz do: