Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: Napis w tle  (Przeczytany 7000 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Michał
Użytkownik

Reputacja: 3 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 17
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« : 20.01.2007, 20:57:13 »

Witam serdecznie!
Czy jest możliwe wykonanie napisów w tle? Przykładem może być kula w tle gdzie widać wklęsłe tło po obwodzie kuli. Męczę się z tym i zwątpiłem,że wykonanie jest możliwe.
Pozdrawiam. Smutny

Zapisane

Kochaj siebie i innych, choćby byli dalecy od twojego ideału człowieka
Johny
Emeryt

Reputacja: 17 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 439
Galeria Użytkownika


:)


Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 20.01.2007, 21:54:26 »

Piszesz, że napisy mają być w tle, a potem, że kula ma być w tle, a potem, że tło jest wklęsłe po obwodzie kuli... Sprecyzuj. Mrugnięcie Chodzi Ci o wgniecenie zrobione przez tekst?
Zapisane

No brain, no pain.
Michał
Użytkownik

Reputacja: 3 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 17
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 20.01.2007, 22:10:57 »

Przepraszam, że nie jasno opisałem mój problem.Spróbuję jeszcze raz.
Chciałem wykonać napis Który będzie wtopiony w tło. Przykład z kulą podałem dlatego ponieważ widziałem kulę w jednym z tutoriali na tym forum pod tytułem "kula w tle" i tam jest pokazane wgłębienie tła wokół obwodu kuli.Chciałbym zrobić takie wgłębienie nie wokół kuli tylko napisów. Jeśli to nie możliwe to nie ma sprawy.Dodam, że uczę się dopiero grafiki komputerowej i mam trochę problemów z nazewnictwem i wogóle.....
« Ostatnia zmiana: 20.01.2007, 22:49:42 wysłane przez Michał » Zapisane

Kochaj siebie i innych, choćby byli dalecy od twojego ideału człowieka
Johny
Emeryt

Reputacja: 17 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 439
Galeria Użytkownika


:)


Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 21.01.2007, 00:32:30 »

Oczywiście, że się da (wypukłość też, ale myślę, że nei chodzi o wypukłość napisów, tylko ten rodzaj "wtopienia"). W wolnych dniach napiszę dokładnie jak. Uśmiech W skrócie: zaznaczanie z tekstu, zamiast epileptycznego, takie same warstwy i rozmywanie, omijając punkty mające na celu stworzenie efektu wypukłości (można ją potem uzyskać "mapowaniem wypukłości", jeśli konieczna).
Zapisane

No brain, no pain.
Michał
Użytkownik

Reputacja: 3 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 17
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 21.01.2007, 01:52:44 »

Właśnie. Chodzi mi o rodzaj "wtopienia" napisów w tło. Próbowałem wtopić napis w tym samym kolorze co tło.Na razie wyszedł mi napis przy użyciu mapowania wypukłości ale bez wtopienia, którego nie potrafię uzyskać. Jeśli byś był tak dobry to proszę o pokazanie szczegółów. Mam problem z warstwami a szczególnie nie mogę załapać warstwy alfa. Jeśli to jest problem nie będę się narzucał.Jestem uparty i jakoś dojdę do tego. Pozdrawiam.
« Ostatnia zmiana: 21.01.2007, 02:26:58 wysłane przez Michał » Zapisane

Kochaj siebie i innych, choćby byli dalecy od twojego ideału człowieka
Johny
Emeryt

Reputacja: 17 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 439
Galeria Użytkownika


:)


Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : 21.01.2007, 14:42:26 »

Mam nadzieję, że chodzi Ci o takie wtopienie jak w tamtym tutorialu. (to jest bardziej wbicie tekstu w tło, bo wtopienie to raczej rozmycie gaussa samo;) ale terminologia może być różna, ważne żeby sprecyzować o co chodzi)

Krok po kroku, wręcz łopatologicznie, biorąc pod uwagę to że jesteś początkujący. Niektóre kroki będą identyczne jak w tamtym tutorialu:
1. Utwórz nowy obraz (u mnie 400x200)

2. Zmieniamy kolor tła na dowolny poza czarnym (u mnie RGB:80;150;230)

3. Klikamy w narzędzie tekstowe (literka T), ustawiamy kolor tekstu na jaki chcemy (ja pozostanę mniej-więcej zgodny z tutorialem i dam szary: 220;220;220)

4. Dodajemy na naszym obrazie tekst klikając na nim z wybranym narzędziem tekstowym.

5. W narzędziówce możemy zmieniać teraz kolor, czcionkę i wielkość tekstu. Jeśli "zgubimy" nasz tekst i chcemy coś w nim zmienić klikamy prawym na warstwę z tekstem i wybieramy narzędzie tekstowe, powinieneś widzieć coś takiego

6. Od razu wybierzmy: warstwa > dopasuj wymiary warstwy do obrazu (konieczne do późniejszych rozmyć), oraz zachowanie przezroczystości (dzięki temu łatwiejsza zmiana koloru później):



7. Duplukujemy warstwę z tekstem dwa razy i zmieniamy nazwy:



8. Warstwę "cień biały" wypełniamy kolorem białym, a "cień czarny" kolorem czarnym. Następnie na warstwach z cieniami odznaczamy zachowanie przezroczystośći.



9. Stosujemy rozmycie gaussa o promieniu 5 (to zależy od wielkości tekstu) na warstwie z cieniem białym, a potem powtarzamy na warstwie z cieniem czarnym. (łatwiej powtórzyć klikająć ctrl+shift+F[wyświetlenie filtra ponownie] lub ctrl+F[powtórzenie użycia filtra]) Konieczne poprzednie odznaczenie zachowania przezroczystości!




10. Przesuwamy (jak w tutorialu w kulą) wg. uznania (może być więcej, albo w inną stronę) warstwy z cieniami używając narzędzia przesuwania warstw i zaznaczeń (koniecznie zaznaczyć - bieżąca warstwa) - ja przesunąłem warstwę z czarnym cieniem o 1px w lewo[-1,0], warstwę z białym cieniem o 1 w prawo i 1 w dół [1,1]. Zmieniłem kolor tekstu chyba, nie pamiętam, wystarczy wypełnić warstwę kolorem, dzięki zachowaniu przezroczystości.



11. Gotowe! Przedstaw swój efekt:




Jeśli będziesz miał problem z którymkolwiek z kroków, pisz. Pokaż też swój efekt końcowy. Uśmiech (imageshack.us może się przydać)

P.S. Alfa to nie warstwa, ale kanał. Uśmiech
P.S.2 Myślałem że to coś bardziej skomplikowanego. :| Ale zostawię, bo może przydać się początkującym. Można to zrobić szybciej podwójnym rzucaniem cienia..
Zapisane

No brain, no pain.
Michał
Użytkownik

Reputacja: 3 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 17
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : 22.01.2007, 02:19:36 »

Witam serdecznie!
Wielkie dzięki za lekcję i poświęcony czas.Zastosowałem się do wskazówek i wyszło mi jak widać poniżej. Po kilkudziesięciu kombinacjach zrezygnowałem z cienia białego ponieważ na tle tego koloru nie było efektu a mnie zależało tylko na tym aby napis był wgłębiony w tło. Zauważyłem, że przy kuli efekt wgłębienia w tło jest bardziej widoczny niż przy zastosowaniu napisów.Przy napisach więcej się nie da osiągnąć. Kombinowałem na wszystkie strony z gauss'em , mapowaniem i tylko tyle udało się zrobić. Ostatecznie Wzorując się na zamieszczonej instrukcji wykonałem zmianę usuwając biały cień do dając mapowanie w którym męczyłem parametry.Dzięki tej lekcji nauczyłem się używać "ptaszka" w oknie warstw obok trybu zwykłego zaznaczonego przez Ciebie czerwoną strzałką z kółkiem. Wcześniej nie zauważyłem go i przez to miałem problemy ze zmianą koloru napisu. Jeszcze raz dziękuję za pomoc i pozdrawiam.



Zapisane

Kochaj siebie i innych, choćby byli dalecy od twojego ideału człowieka
Johny
Emeryt

Reputacja: 17 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 439
Galeria Użytkownika


:)


Zobacz profil
« Odpowiedz #7 : 22.01.2007, 19:22:49 »

Samo kombinowanie daje dużo doświadczenia, pamiętaj, żeby do mapowania wypukłości na napisie używać rozmytego napisu (masz tam do wyboru warstwę, albo kanał z którego chcesz mapować wypukłość) z czernią i bielą (żeby nie było szarego, tylko albo biały albo czarny, czarny oznacza, że to miejsce będize wyżej, a biały, że to miejsce będzie niżej. (albo na odwrót) Na tej stronie: http://gimp.signs.pl/ masz dokładnie opisaną dużą część funkcji GIMPa i przykłady prac. A o mapowaniu wypukłości dokładniej tu
Zapisane

No brain, no pain.
Michał
Użytkownik

Reputacja: 3 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 17
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #8 : 22.01.2007, 20:23:27 »

Dzięki za porady.
Zapisane

Kochaj siebie i innych, choćby byli dalecy od twojego ideału człowieka
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aTutorialePropozycje i prośby o tutorialeProśby o tutoriale (Moderator: davlasq)Wątek: Napis w tle
Skocz do: