Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: Orientalny dzbanek  (Przeczytany 28370 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
capeone
Użytkownik

Reputacja: 13 Offline Offline

GIMP: 2.2
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 354
Galeria Użytkownika

capeone


Zobacz profil
« : 13.02.2008, 12:33:05 »

Orientalny dzbanek w Inkscape
Tutorial

Opracowanie: Oryginał
tłumaczenie : capeone
Poziom trudności: łatwy





Cześć. Jest to tłumaczenie tutorialu na orientalny dzbanek. Oryginał znajdziecie na tej stronie.
W razie gdybyście znaleźli jakieś błędy, błędy w tłumaczeniu bądź w razie wątpliwości zapraszam do zaklikania do mnie PM.
Tutorial raczej łatwy, aczkolwiek wymagana jest znajomość elementarnych zasad użytkowania inkscape'a.

Tutorial napisany w wersji Inkscape v0.45.1. W innych wersjach nazwy narzędzi i pojęć mogą się różnić.



Lime Point Zacznijmy !

Lime Point Krok 1.
Stwórz 3 prostokąty i 2 kółka, takie jak na rysunku 1 :


Lime Point Krok 2.
Wyśrodkuj je w linii pionowej, zaznaczając wszystkie obiekty [ctrl+a], a następnie wybierając Obiekt -> wyrównaj i rozłóż [Shift] + [Ctrl] + [a], wybierając opcję pokazaną na rysunku 2 :


Lime Point Krok 3.
Zaznacz środkowy prostokąt oraz 2 okręgi. Wybierz opcje Ścieżka -> Suma [ctrl] + [ + ]. Zaznacz prostokąty i naciśnij [Page Up], tak aby znalazły się nad główną częścią - patrz rysunek 3 :


Lime Point Krok 4.
Teraz zaznacz górny prostokąt oraz część główną. Wybierz Ścieżka -> Różnica [Ctrl] + [-]. Tak samo zrób z dolnym prostokątem. Użyj edytora ścieżek [F2] w celu wyrzeźbienia szyjki - patrz rysunek 4. To dobry moment na zapisanie pracy ;].


Lime Point Krok 5.
Użyj narzędzia krzywe Beizera [Shift] + [F6] aby narysować kształty dzióbka i uchwytu. Następnie skorzystaj z narzędzia edycji ścieżek [F2] aby ''unormalnić'' te kształty - patrz rysunek 5 :
Polecam w tym momencie pracować na większym powiększeniu. Po skończeniu tych czynności warto zapisać pracę.


Lime Point Krok 6.
Zaznacz uchwyt i naciśnij kilka razy [Page Down] aby znalazł się pod bazą naszego dzbanka.
Zaznacz wszystko [Ctrl + A]. Wybierz kolor dla dzbanuszka. Ja wybrałem pierwszy kolor z palety Tango Icon Theme. Przed nami chyba najtrudniejsze zadanie w tej instrukcji. Wybierz narzędzie krzywych Beizera [Shift] + [F6]. Narysuj zarys cienia - patrz rysunek 6 :


Lime Point Krok 7.
Duplikuj [Ctrl + D] główną część dzbanka. Zaznacz ją oraz kształt cienia. Wybierz opcję Ścieżka -> część wspólna [Ctrl] + [ * ]. Powinieneś otrzymać coś takiego - rysunek 7 :


Lime Point Krok 8.
 Polecam zapisać pracę ;]. Wymodeluj kształt cienia wg swoich upodobań używając Edytora ścieżek [F2]. Polecam pracować w tym momencie na dużym powiększeniu. Wybierz kolor oraz wyłącz kontur. Ja użyłem koloru orange 1 ze wspomnianej wcześniej palety. Otrzymasz coś na wzór rysunku 8 :



Lime Point Krok 9.
Czas na zrobienie skromnego blasku światła. Możesz zrobić tak jak autor, sposobem jakim robiliśmy cień. Ja jednak narysowałem krzywymi Beizera cienką krzywą, wyłączyłem kontur, wypełniłem białym kolorem, następnie zwiększyłem rozmycie [Blur] na około 1.5 - patrz rysunek 9 :


 Pamiętaj aby blask ustawić pod dziobkiem dzbanka, używając [Page Down] parę razy.

Lime Point Krok 10.
Pokoloruj rączkę na ten sam kolor którego użyliśmy do kolorowania cienia. Stwórz cieniowanie dla dzióbka, tak samo jak zrobiliśmy cień dla głównej części dzbanka. Pamiętaj o wyłączeniu konturu dla cienia - patrz rysunek 10 :


Lime Point Krok 11. - opcjonalny
Zróbmy fajny kreskówkowy (taki jak w tych kreskówkach na Canal + Uśmiech)  kontur. Zaznacz wszystko [Ctrl] + [A] - jeśli korzystałeś z warstw zaznacz wszystko na wszystkich warstwach [Ctrl] + [Alt] + [A]. Zrób duplikat [Ctrl] + [D]. Aby to wszystko stało się jednym kształtem wybierz Ścieżka -> suma [Ctrl] + [ + ]. Następnie wykonaj Ścieżka -> odsunięcie na zewnątrz [Ctrl] + [ ) ]. Pokoloruj powstały obiekt na czarno, a następnie korzystając z [Page Down] ustaw go na samym dole - patrz rysunek 11 :


To wszystko Mrugnięcie Można również dodać bąbelki podobne do tych w oryginalnym tutorialu, lub cokolwiek, co doda smaku ;-].
Mam nadzieję, że mimo iż nie jestem wybornym inksCAPE'owiczem oraz mój rysunek nie zachwyca i nie odzwierciedla w pełni piękna dzbanka z oryginalnego tutorialu, ma praca zostanie ciepło przyjęta przez forumowiczów. Wyrażając swą opinie oraz prezentując swój efekt końcowy naprawdę mi pochlebiasz!
« Ostatnia zmiana: 14.02.2008, 14:55:31 wysłane przez capeone » Zapisane
Izzyx (A.N.Onim)
Użytkownik

Reputacja: 4 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 150
Galeria Użytkownika


Contact juggler.


Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 24.03.2008, 17:36:25 »

Tutorial bardzo dobry. Przygodę z inkscapem niedawno zaczęłam, więc mi się przydało. Wiem, że teraz niektórzy załamną ręce, ale: jak wyłącza się kontury? Stron dla początkujących nie ma, a chciała bym się dowiedzieć. Z góry dziękuję za odpowiedź...
Zapisane

Dawniej A_N_Onim.
capeone
Użytkownik

Reputacja: 13 Offline Offline

GIMP: 2.2
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 354
Galeria Użytkownika

capeone


Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 24.03.2008, 17:47:14 »

yyy klik prawym, klikasz w wypełnienie i kontur, przechodzisz do zakładki kontur Uśmiech i klikasz w X - brak
Zapisane
Rafael
Użytkownik

Reputacja: 4 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.4
Licencja: Copyright
Wiadomości: 313
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 24.03.2008, 19:08:46 »

Moja pierwsza praca w tym programie Mrugnięcie

 
Zapisane

Wojto
Nowicjusz

Reputacja: 2 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.4
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 14
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 04.05.2008, 16:08:17 »

Pierwsze kroki stawiane w Inkscape'ie. Uśmiech
Zapisane

mx2
Użytkownik

Reputacja: 3 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 77
Galeria Użytkownika


nikt z nikąd


Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : 24.06.2008, 23:50:46 »

ja zrobiłem to tak ;]
Zapisane

<brak>
Agneta
Użytkownik

Reputacja: 4 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.6
JID: agneta@jabster.pl
Licencja: Copyright
Wiadomości: 135
Galeria Użytkownika


buntowniczka z wyboru


Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : 11.08.2008, 19:16:04 »

ładnie Mrugnięcie
ciesze sie ze tu trafiłam Uśmiech
Zapisane

Incognito44
Użytkownik

Reputacja: 2 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 117
Galeria Użytkownika


leniwiec alfa


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #7 : 15.08.2008, 12:37:15 »

Moja pierwsza praca Inkscape'ie  Język :
Zapisane

Maziaje ₪  TapetyPixelki =D

<bardzo mądry cytat>
Rudishka
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.6 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 5
Galeria Użytkownika

Rudishka


Zobacz profil
« Odpowiedz #8 : 13.12.2008, 20:35:33 »

A to moj pierwszy obrazek w tym programie Uśmiech)

Zapisane
hannabarbara_ol
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 13
Galeria Użytkownika

hannabarbara_ol


Zobacz profil
« Odpowiedz #9 : 24.06.2010, 21:55:09 »

Dziwne! Dwa lata nikt nie zagladał do tego tutorialu. Ja trochę zwariowałam na punkcie Inkscape, a tak mało jest tutków, z których mogę skorzystać. Translatorów nie rozumiem, angielskiego nie znam, za wideotutorialami nie nadążam. A tu takie cudeńko.Przejrzyście napisane, każdy sobie poradzi. laugh
Niech ten dżin wyczaruje coś fajnego dla autora.

Zapisane
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aTutorialeTutorialeInkscapeWątek: Orientalny dzbanek
Skocz do: