Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: Jak przemalowac obrazek?  (Przeczytany 4205 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
maniek.a
Nowicjusz

Reputacja: 3 Offline Offline

Wiadomości: 12
Galeria Użytkownika

maniek.a


Zobacz profil
« : 08.02.2007, 12:03:22 »

Prosze mi powiedzieć jak przemalować obrazek. Czyli np. z tego http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pelny/90067c851b0c8ee3.html zrobic taki http://images13.fotosik.pl/8/fefa08434c3dab36.gif
Zapisane
petiGROS
Użytkownik

Reputacja: 4 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.2
Wiadomości: 134
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 08.02.2007, 12:24:59 »

Po kliknięciu na jeden i drugi link widzę pasek o szerokości 6 px. Chyba mi się nie wyświetla wszystko... chyba że to żart. Jeśli tak, to raczej mało śmieszny.
Zapisane

Ziomioslaw
Administrator

Reputacja: 46 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.10
JID: ziomioslaw@jabber.org
Licencja: Copyright
Wiadomości: 7 432
Galeria Użytkownika


Cyklista Apokalipsy


Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 08.02.2007, 12:46:11 »

PetiGROS* - myślę, że wściekasz się nie potrzebnie - maniek.a chciał tylko dowiedzieć się, jak się robi z kolorowych obrazków, obrazki w skali szarości (nie wiem czy posłużyłem się dobrym terminem). Myślę, że zainteresuje Maniek.a opcja: Warstwa->Kolory->Desaturacja


____
Jak zawsze bezbłędnie bo kopiuje, tudzież przepisuje.
Zapisane
TL
Użytkownik

Reputacja: 3 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.4
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 258
Galeria Użytkownika


Tao Leny


Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 08.02.2007, 12:48:42 »

Albo można zrobić Obraz > Tryb > Odcienie szarości
Zapisane

Czytaj regulamin ! //Domaxi
petiGROS
Użytkownik

Reputacja: 4 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.2
Wiadomości: 134
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 08.02.2007, 13:55:59 »

Ziomioslaw masz rację, może nie potrzebnie się uniosłem, ale byłem wytrącony z równowagi przed południem. Wybacz maniek.a.

Jeszcze mały komentarz odnośnie sugestii Tao Leny. Opcja jest tak samo dobra, jak ta którą wskazał Ziomioslaw, ale:
- jeżeli jest więcej warstw niż jedna, to wszystkie staną się szare, bo opcja "Odcienie szarości" dotyczy całej struktury pliku - zmiana ze struktury RGB do monochromatycznej.
- jeżeli zależy Ci na tym, żeby tylko fragment obrazka był w odcieniach szarości, to tylko "Warstwa->Kolory->Desaturacja" jest odpowiednim wyborem.


[OT] @Ziomioslaw - mój nick rozpoczyna się małą a nie wielką literą, hehehehe, zonk [/OF]
Zapisane

Johny
Emeryt

Reputacja: 17 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 439
Galeria Użytkownika


:)


Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : 08.02.2007, 14:16:02 »

petiGROS - może otworzyć drugi dokument (ctrl+D), zrobić czarno białe jak chce i skopiować to co chce. Uśmiech Często tak robię.
Aha, oczywiście masz rację, że dotyczy to zmiany palety z RGB na monochromatyczną, jeśli chcemy by plik mniej zajmował, (szczególnie gif, czy png), to zmieniamy tryb na odcienie szarości już po desaturacji, czy mikserze kanałów, jeśli nam odpowiada jedna z tych opcji.


Koledzy wszystko już napisali, ale jeśli chodzi o zdjęcia, czy kolorowe grafiki trochę bardziej rozbudowane niż "paseczek" sprawa jest trochę bardziej skomplikowana.

A mianowicie:
- Można użyć warstwa>kolory>desaturacja, ale ogólnie rzecz biorąc to wyjście jest brzydkie ;-)
- Można użyć obraz>tryb>indeksowany, na zdjęciach wygląda ładniej, czemu? Ponieważ uwzględnia to, jak nasze oko postrzega kolory (więcej czerwonego itp.), czyli nie zbiera po równo ze wszystkich kanałów(RGB) jak desaturacja, ale np. więcej z czerwonego. Weźcie zdjęcie twarzy z czerwonymi ustami i spróbujcie desaturacji i tryb>odcienie szarości oddzielnie. Uśmiech
- Filtry>Kolory>Mikser kanałów - opcja dla wybrednych, albo dla zdjęć np. roślin, w zasadzie jest najlepsza to opcja. Uśmiech

Więcej na temat miksera kanałów i ogólnie całej reszty na: http://cyfrografia.pl/na_czarno_biale1.html, jest tam mowa też o photoshopowej mapie gradientu, w GIMPie: filtry> kolory> odwzorowania> odwzorowanie gradientu

Jeszcze film instruktażowy pokazujący trochę inną metodę: http://cyfrografia.pl/1/czb.html
« Ostatnia zmiana: 08.02.2007, 15:42:53 wysłane przez Johny » Zapisane

No brain, no pain.
maniek.a
Nowicjusz

Reputacja: 3 Offline Offline

Wiadomości: 12
Galeria Użytkownika

maniek.a


Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : 08.02.2007, 19:02:45 »

Przepraszam, ale z tego co widze to tak to napisalem że źle mnie zrozumieliście. Sprobuje jaśniej np. Mam taki obrazek powiedzmy czerwony. Chce aby byl fioletowy. Co zrobic?
Zapisane
Ziomioslaw
Administrator

Reputacja: 46 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.10
JID: ziomioslaw@jabber.org
Licencja: Copyright
Wiadomości: 7 432
Galeria Użytkownika


Cyklista Apokalipsy


Zobacz profil
« Odpowiedz #7 : 08.02.2007, 19:14:32 »

Toś sobie nie fortunny przykład dobrał:P
Hmm - Warstwa->Kolory->Barwienie - chyba
Zapisane
maniek.a
Nowicjusz

Reputacja: 3 Offline Offline

Wiadomości: 12
Galeria Użytkownika

maniek.a


Zobacz profil
« Odpowiedz #8 : 08.02.2007, 19:36:45 »

Raczej cos innego bo wtedy sie trzepia ze trzaba warstwy Rgb czy cos takiego
Zapisane
noss
Użytkownik

Reputacja: 41 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1 384
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #9 : 08.02.2007, 21:08:59 »

Raczej cos innego bo wtedy sie trzepia ze trzaba warstwy Rgb czy cos takiego

Aby prze kolorować obrazek i tak on musi być w trybie RGB.
Wtedy stosujesz np. narzędzie o którym napisał Ziomioslaw.
Jeśli obrazek ma być gifem to go indeksujesz i zapisujesz.

Generalnie zadając pytanie staraj się opisać problem jak najbardziej zrozumiale bo nikt się nie domyśli o co Ci chodzi w krótkim i niejasnym pytaniu. Uśmiech
Zapisane

Kulok
√ ι ק

Reputacja: 24 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 777
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #10 : 09.02.2007, 08:40:52 »

obraz>tryb>RGB
a później to co Ziomiosław napisał:
Warstwa->Kolory->Barwienie
Zapisane
Johny
Emeryt

Reputacja: 17 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 439
Galeria Użytkownika


:)


Zobacz profil
« Odpowiedz #11 : 09.02.2007, 13:04:32 »

No tośmy sobie pogadali o B&W... Język

- warstwa>kolory>barwienie - nieszczególnie przypadło mi do gustu, ale jak widać jest używane Uśmiech no i najprostsze, jak by nie patrzeć
- filtry>kolory>odwzorowania>obrót palety kolorów - bardzo fajna opcja Uśmiech i do tego paseczka jak znalazł
- Możesz też dodać nową warstwę nad warstwę z obrazkiem, wypełnić jakimś kolorem i bawić się trybami, efekt będzie podobny do barwienia
- filtry>kolory>mikser kanałów - pozamieniać kanały miejscami, w czerwonym dać zielony na 100% a w zielonym czerwony np.

Jak widać na upartego trochę tego jest. Język
Zapisane

No brain, no pain.
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aTutorialePropozycje i prośby o tutorialeProśby o tutoriale (Moderator: davlasq)Wątek: Jak przemalowac obrazek?
Skocz do: