Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: Przezroczyste dopasowane tło w GIFie [Poradnik]  (Przeczytany 41527 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
noss
Użytkownik

Reputacja: 41 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1 384
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« : 22.09.2006, 23:19:49 »

Jak uniknąć poszarpanych krawędzi w obrazkach GIF z przezroczystym nieregularnym tłem?

Trzeba tworzyć czy malować nie na pustej warstwie, tylko na wypełnionej kolorem np. białym*, takim jakie będzie miało tło na stronie na której obrazek będzie wyświetlany.
Jeżeli mamy już coś na warstwie przezroczystej należy tę warstwę połączyć z warstwą np. białą*. Dopiero teraz indeksujemy obrazek i za pomocą np. różdżki "Promień: 0" zaznaczamy kolor naszego tymczasowego tła tj. biały* i usuwamy go Ctrl + K. Teraz zapisujemy nasz obrazek jako GIF lub PNG.
O ile w PNG można zapisać w trybie RGB o tyle GIF może być tylko indeksowany. W przypadku animowanych GIFów opisany powyżej proces trzeba przeprowadzić na każdej warstwie (klatce animacji) z osobna.
Po umieszczeniu takiego obrazka na innym tle niż to z którym pracowaliśmy (białe*) obrazek będzie wyglądał nieciekawie co widać na przykładzie 2 i 3.

* kolor biały jest przykładowym tłem naszej fikcyjnej stronki, poniżej użyłem koloru tła forum #ecedf3

1.1 bez zabiegów opisanych powyżej:


1.2 po zastosowaniu się do powyższych zabiegów z tłem:



2.1 dopasowane do tła strony:


2.2 ten sam obrazek na czarnym tle, dopasowanie do koloru białego a nie czarnego



3.1 niedopasowane do tła forum (bo nie jest białe), przy czarnych kropkach tego nie widać zbytnio


3.2 a tak by wyglądało gdyby tło strony było białe:


Podsumowanie.
Obrazek GIF indeksowany (zawsze) z przezroczystym nieregularnym tłem, obojętne czy statyczny czy animowany absolutnie zawsze będzie miał poszarpane krawędzie. Jedyny ratunek to dopasować krawędzie do tła aby tego nie było widać inaczej lipa. Chichot
« Ostatnia zmiana: 29.04.2007, 23:44:25 wysłane przez Ziomioslaw » Zapisane

Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aTutorialePropozycje i prośby o tutorialeTutoriale do poprawyWątek: Przezroczyste dopasowane tło w GIFie [Poradnik]
Skocz do: