Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońGIMP - pomoc (Moderator: be@)Wątek: Problem z używaniem tabletu w GIMP'ie 2.8.18.
Strony: [1] 2  Wszystkie
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: Problem z używaniem tabletu w GIMP'ie 2.8.18.  (Przeczytany 6460 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
GetFreaky1999
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 1.*
Licencja: Copyright
Wiadomości: 13
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« : 13.11.2016, 04:43:04 »

Witam, jest to mój pierwszy temat na forum więc z góry przepraszam jeśli naruszyłam jakieś zasady ale piszę tu głównie dlatego, że mam dosyć irytujący problem i nie wiem jak go rozwiązać więc byłabym wdzięczna za wszelką pomoc.
Posiadam tablet Wacom Intuos Pro M i GIMPa 2.8.18. Kiedy używam go w GIMP'ie większość funkcji działa prawidłowo na pierwszy rzut oka, nacisk jest, wszystko działa. Sprawa zaczyna się komplikować podczas samego rysowania bo np. program przestaje reagować na tablet, kolor/narzędzie/rozmiar pędzla/ustawienia same zaczynają się zmieniać na jakieś przypadkowe, program zaczyna się lagować albo zawieszać i np. kursor sam własnowolnie lata po programie i muszę czekać aż skończy by odzyskać nad nim panowanie ale chyba najbardziej irytujące są pojawiające się same z siebie takie krechy na cały obrazek, jakby ktoś od linijki je narysował, a nie zawsze da się je cofnąć. Ogólnie to nie koniec błędów jakie uprzykrzają mi pracę ale jest tego zbyt wiele żebym wszystkie zapamiętała i tu wymieniła. Zauważyłam, że tego typu problemów było dużo mniej w wersji GIMPA 2.8.16. Dopiero w tej nowej 2.8.18 nie ma ani minuty pracy bez żadnego wybryku programu. Nie wiem czy tylko u mnie to tak działa. Próbowałam wrócić do 2.8.16 ale po zainstalowaniu starszej wersji GIMP nie chciał się uruchomić i wyskakiwało mi okno, że jest to nieaktualna wersja. Proszę Was jeszcze raz o pomoc w tej sprawie i z góry dziękuję!
« Ostatnia zmiana: 09.04.2018, 13:05:59 wysłane przez be@ » Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 400
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 13.11.2016, 04:47:11 »

Nie mylisz czasami wersji GIMP-a? Chyba chodzi o 2.8.18?
Ja bym w takim razie polecała wypróbować wersję 2.9.5 portable.
Zapisane
GetFreaky1999
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 1.*
Licencja: Copyright
Wiadomości: 13
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 13.11.2016, 04:50:16 »

A tak, faktycznie, przepraszam. Chodzi oczywiście o GIMP'a 2.8.18. Już poprawione. Co do tego co mi poleciłaś, zobaczę tą wersję, dzięki. Mogłabym jednak poprosić o jakiegoś linka do tej wersji? Bo sama próbuję szukać ale znajduję tylko wyniki dotyczące zwykłego Gimpa.
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 400
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 13.11.2016, 04:57:46 »

http://www.partha.com/ - zjedź trochę na dół i po prawej są odnośniki
Zapisane
GetFreaky1999
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 1.*
Licencja: Copyright
Wiadomości: 13
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 13.11.2016, 05:16:42 »

Pobrałam tę wersję i kiedy chcę ją uruchomić pojawia się normalnie okienko z grafiką i paskiem ładowania ale program włącza się na jakieś pół sekundy po czym znika i dalej nic się więcej nie dzieje i tak wygląda każda próba uruchomienia :/ .
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 400
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : 13.11.2016, 05:23:08 »

Dziwna sprawa. Może coś w systemie namieszane w takim razie?
Spróbuj wobec tego odinstalować wszystkie wersje GIMP-a i dokładnie usunąć wszelkie pozostałe po nich pliki i foldery, także ten z katalogu użytkownika (użyj wyszukiwarki). Zrestartuj system i jeszcze przeczyść rejestr np. CCleanerem i dopiero wtedy pobierz i spróbuj uruchomić tę wersję.
Zapisane
GetFreaky1999
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 1.*
Licencja: Copyright
Wiadomości: 13
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : 13.11.2016, 05:32:40 »

Nie sądzę by była to wina systemu bo niedawno instalowałam nowego Windowsa 7 64 bity i działa on dopiero parę miesięcy i staram się dbać o porządek w komputerze. Próbowałam już tych zabaw w reinstalacje, usuwanie wszystkiego itp. i nic to nie dawało. Jutro spróbuję jeszcze raz, może tym razem coś to da ale jakoś nie jestem przekonana. Wydaje mi się, że może to być wina wersji programu ale nie wiem jak mogę wrócić do tej np. 2.8.16 (która działała mi dużo lepiej) skoro już ją instalowałam i w ogóle nie dało się uruchomić GIMPa.  Może to być też ewentualnie wina tabletu albo jakichś sterowników chociaż też mi się nie wydaje bo wszystkie inne programy działają dobrze (poza właśnie GIMPem i Inkscapem ale z tego co czytałam wiele użytkowników ma problem z kompatybilnością Inkscape'a i tabletu i jest to chyba wina programu).
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 400
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #7 : 13.11.2016, 05:56:30 »

W takim razie ja już nie mam pomysłu. Też mam Windows 7 x 64 (reinstalacji nie robiłam od kilku lat i mam bardzo dużo programów poinstalowanych) i dwie wersje GIMP-a: 2.8.18 oraz 2.9.5 portable i obie normalnie działają. Chociaż jeśli chodzi o malowanie z użyciem tabletu, to nie sprawdzałam dokładnie. Z tego co pamiętam, na obu wersjach były jakieś problemy w przypadku malowania na obrazach o dużej rozdzielczości oraz z użyciem jakichś bardziej wymyślnych pędzli, ale poza tym było OK.
@Edycja:
A właściwie, skoro zależy Ci na malowaniu, to dlaczego nie zainstalujesz sobie darmowej Krity?
Zapisane
GetFreaky1999
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 1.*
Licencja: Copyright
Wiadomości: 13
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #8 : 13.11.2016, 17:25:21 »

Próbowałam używać tej całej Krity ale okazało się, że nie reaguje ona na "gumkę" na piórze a ja jestem już dosyć mocno przyzwyczajona do tego, że zamiast ręcznie zmieniać narzędzie, po prostu obracam sobie piórko, zmazuję niechciane elementy i wracam do rysowania. Poza tym potwornie mi się ona zacinała i lagowała i to wina programu bo ludzie na internecie mieli ten sam problem. Może już to poprawili ale nie wiem.
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 400
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #9 : 13.11.2016, 19:30:27 »

Krita jest bardzo często aktualizowana, więc warto sprawdzić. Jest spora szansa, że problem już naprawiono.
Zapisane
Hasia
Moderator globalny

Reputacja: 39 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.10
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1 495
Galeria Użytkownika


Czasami nie jestem sobą


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #10 : 13.11.2016, 19:56:37 »

Posiadam ten sam model tabletu. Problemy w GIMP-ie zaczęły się od wersji 2.8 i tak jak mówisz, normalnie wariactwo. Narzędzia same się zmieniają, mazaki pędzla itp. W 2.6 tego nie było.
Co do Krity, miałam z nią problemy w starszych wersjach. Wieszała się i cięła. A później nawet nie chciała się uruchomić. Najnowszą niedawno sprawdziłam i jest już ok. Może i u ciebie będzie w porządku. Np. u mnie gumka na piórku działa.
Zapisane

GetFreaky1999
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 1.*
Licencja: Copyright
Wiadomości: 13
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #11 : 13.11.2016, 20:24:19 »

Ok, wypróbuję więc może tą nową Kritę, może zrobi na mnie większe wrażenie niż za pierwszym razem bo muszę przyznać, że program wyglądał dosyć solidnie ale praktycznie nie dało się go używać. Chociaż dobrze wiedzieć tyle, że moje dziwne problemy nie są indywidualne bo wtedy zaczęłabym się zastanawiać co do komputera albo tabletu,a tak to chociaż wiem, że to wina GIMPa. Ciekawe jest to, że wcześniej ta 2.8.16 działała mi nawet znośnie a teraz ani ona ani nowsza nie chce współpracować :/
« Ostatnia zmiana: 13.11.2016, 20:48:03 wysłane przez GetFreaky1999 » Zapisane
GetFreaky1999
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 1.*
Licencja: Copyright
Wiadomości: 13
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #12 : 14.11.2016, 00:02:02 »

Sprawdziłam tą Kritę i muszę przyznać, że nie najgorzej ale w niej też mi się pióro co chwilę zacina. nic już z tego nie rozumiem, może to wina mojego tabletu albo jakichś sterowników?
Największym moim problemem w gimpie są takie o to przypadkowe "wyskoki" (Co?) pojawiające się co parę sekund...
http://pl.tinypic.com/r/29kzamh/9
http://pl.tinypic.com/r/wvofpc/9
« Ostatnia zmiana: 14.11.2016, 00:16:16 wysłane przez GetFreaky1999 » Zapisane
GetFreaky1999
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 1.*
Licencja: Copyright
Wiadomości: 13
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #13 : 15.11.2016, 00:52:07 »

Teraz GIMP, w ogóle nie wykrywa mi tabletu. Nie mogę go ustawić w preferencjach ani nic. Uruchamiam program tabletem ale to nic nie daje. Nie wiem już co mogę z tym zrobić. Reinstalowałam GIMPa, nic nie pomaga.
Zapisane
Strony: [1] 2  Wszystkie
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońGIMP - pomoc (Moderator: be@)Wątek: Problem z używaniem tabletu w GIMP'ie 2.8.18.
Skocz do: