Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońGIMP - pomoc (Moderator: be@)Wątek: [ROZ] Wtopienie krawędzi zdjęcia w tło
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: [ROZ] Wtopienie krawędzi zdjęcia w tło  (Przeczytany 6428 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
telker
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 1
Galeria Użytkownika

telker


Zobacz profil
« : 19.11.2015, 11:40:02 »

Witam.
Bardzo prosze o porade jak zrobic efekt podtła do zdjecia. Deko mi wychodzi ale nie do konca. A mianowice chce zrobic efekt gdzie tłem jest kartka swiateczna a w srodku widac czyjes zdjecie. Tylko ta przezroczystoc mi nie wychodzi jakos No i chciałbym zaznaczenie deko inne niz kółko - elipsa lub kwardat czy prostokąt. Takie efekty sa na kalendarzach jak np robia w przedszkolu . Gdzie jest tlo a zdjecie dziecka tak wklejone. Podaje przykład. Ale chyba nie do konca to wyszlo. Ma bys ładnie wmyte a tu strasznie widac te kontury. Co zrobic i jak ? Jesli robie rozmycie zdjecia małej rozdzielczoci to jest ok a jesli zdjecia oba sa dobej rozdzielczosc to efekt jest taki jak ponizej. Mnie chodzi o braku takich ostrych krawedzi ale na dwóch zdjeciach dobrej rozdzielczosci.

To efekt przy dobrych rozdzielczosciach - ale zbyt ostre kanty dla mnie - przenikanie


To efekt przy malej rozdzielczosci zdjecia dziecka - to jest ok ale zdjecia oba musze miec dobrej rozdzielczosci :


Jak wykonac efekt drugiego zdjecia przy dwóch dobrej jakosci fotkach ? Moze wyciecia jeszcze inne niz kola - elipsa - kwadrat itd .

//be@: Poprawiłam tytuł. Nie ma takiego czegoś jak "podtło".
« Ostatnia zmiana: 21.11.2015, 23:39:47 wysłane przez be@ » Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 401
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 19.11.2015, 17:08:28 »

Zacznijmy od tego, że to nie jest żadne "podtło". Skąd w ogóle takie słowo wyrwałeś??
Z tego co zrozumiałam, chodzi o zdjęcie, którego krawędzie są wtopione w tło, albo po prostu zanikają. Miałam właśnie w planach napisać tutorial na coś takiego, bo całkiem niedawno ktoś już pytał o ten efekt: http://www.gimpuj.info/index.php/topic,66002.0.html i w sumie takie pytania co jakiś czas, regularnie się na forum powtarzają. Jeśli podany w odnośniku opis nie wystarczy, to mogę pomóc przez Skype.

@Edit:
Jest jeszcze inny sposób, bez użycia maski. Zdjęcie musi być na osobnej warstwie. Do warstwy ze zdjęciem trzeba dodać przezroczystość: Warstwa -> Przezroczystość -> Dodaj kanał alfa (jeśli nazwa warstwy nie jest pogrubiona, to znaczy, że już tę przezroczystość zawiera i wtedy nie trzeba w związku z tym nic robić). Następnie zaznaczasz całe zdjęcie za pomocą zaznaczenia prostokątnego lub eliptycznego (jeśli chcesz uzyskać kształt koła lub elipsy), zależnie od wymiarów zdjęcia zmniejszasz zaznaczenie o ok. 3 - 10 px: Zaznaczenie -> Zmniejsz, następnie zaznaczenie należy odwrócić: Zaznaczenie -> Odwróć [CTRL + I] i zmiękczyć o ok. 20 - 100 px (im większe zdjęcie, tym większe zmiękczenie): Zaznaczenie -> Zmiękcz, po czym wyczyścić klikając DELETE.
 Sposób z maską jest lepszy, ponieważ w każdej chwili można maskę usunąć lub wyłączyć i zdjęcie wraca do pierwotnego stanu. Na masce można także łatwo regulować stopień rozmycia krawędzi i sposób ich zanikania np. za pomocą krzywych kolorów.
« Ostatnia zmiana: 19.11.2015, 19:22:54 wysłane przez be@ » Zapisane
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońGIMP - pomoc (Moderator: be@)Wątek: [ROZ] Wtopienie krawędzi zdjęcia w tło
Skocz do: