Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: [ROZ] Przenikanie tła na zdjęcie  (Przeczytany 4356 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
burek
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 2
Galeria Użytkownika

burek


Zobacz profil
« : 02.11.2015, 15:25:29 »

Witam,
mam obrazek jednokolorowy - czerwony, na niego chciałbym nałożyć foto ale tak aby wokół tego foto przenikał kolor tła, czyli np. foto w elipsie lub prostokącie a naokoło przenika kolor czerwony. No za nic nie mogę znaleźć takiego tutoriala.
« Ostatnia zmiana: 08.03.2016, 18:58:15 wysłane przez be@ » Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 400
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 02.11.2015, 15:36:11 »

Było o tym na forum wielokrotnie. Dodajesz zdjęcie jako nową warstwę powyżej tła (czyli tego czerwonego zdjęcia). Do warstwy ze zdjęciem dodajesz maskę i przeciągacz po niej gradientem o kształcie promienistym lub prostokątnym, kolor pierwszoplanowy (biały) na kolor tła (czarny). Gradient należy przeciągnąć dokładnie od punktu centralnego zdjęcia do narożnika. Jeśli zdjęcie jest bardziej prostokątne niż kwadratowe, wtedy zamiast gradientu można na czarnej masce wypełnić białym kolorem zaznaczenie w kształcie elipsy lub prostokąta i po wyłączeniu zaznaczenia rozmyć gaussem. Zaznaczenie powinno znajdować się dokładnie na środku. Chodzi o to, by na masce po wypełnieniu zaznaczenia powstało coś na kształt czarnej ramki.
Zapisane
burek
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 2
Galeria Użytkownika

burek


Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 02.11.2015, 18:20:17 »

Dzięki bardzo za odpowiedź, niestety nie jest to dla mnie zrozumiałe tak jak wszystkie te tutoriale które nie są dla laików.
1. Otwieram zdjęcie z jednobarwnym tłem.
2. Z menu Warstwa -> Nowa Warstwa (Przezroczysta) -> OK.
3. Wklejam właściwe foto poprzez przeciągnij i upuść.
4. Z menu Warstwa -> Maska -> Dodaj maskę warstwy -> Biała (bez przezroczystości)
5. Z przybornika wybieram narzędzie Gradient
i dalej nie rozumiem...
« Ostatnia zmiana: 02.11.2015, 18:32:47 wysłane przez burek » Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 400
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 02.11.2015, 18:23:54 »

Musisz sobie wyznaczyć środek obrazu, np. za pomocą prowadnic. Kształt gradientu wybierasz w przyborniku, w opcjach narzędzia. Kolory pierwszo- i drugoplanowy ustawiasz w przyborniku. W oknie warstw sprawdzasz, czy maska warstwy jest aktywna - powinna mieć białe obramowanie, jeśli ma czarne, to na nią kliknij. Następnie przeciągasz gradientem od środka obrazu do narożnika.
 Jeśli nadal nie rozumiesz, to mogę pomóc przez Skype lub TeamViewer.

PS
Nie trzeba niczego wklejać ani tworzyć nowej, pustej warstwy. Wystarczy przeciągnąć plik ze zdjęciem na otwarte okno z tłem i otworzy się jako nowa warstwa.
Zapisane
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aTutorialePropozycje i prośby o tutorialeProśby o tutoriale (Moderator: davlasq)Wątek: [ROZ] Przenikanie tła na zdjęcie
Skocz do: